Sétáló Budapest

A Lánchídon még mindig a tömegközlekedés a leggyengébb láncszem

2023. március 14. 06:36 - bozon

Legyen a legerősebb!

Budapesten – ahogy az egész világon mindenütt – az autózás és a fenntartható (-bb) közlekedés szolgáltatásai a város egyes pontjain, részein nem külön-külön, a város többi részétől elszigetelve versenyeznek, hanem nagyon szorosan összefüggő rendszerekként. Ha például a város egyik részén jó a tömegközlekedés, akkor ettől jobb lesz a többi, közvetlenül nem érintett részen is, hiszen ezzel a többi városrész használói is összességében jobb kilátásokat kapnak a város egyéb részeinek megközelítésére; teljesebb szolgáltatáscsomagot kapnak. Mi tehát ekkor a feladatunk az autómentesített, Buda és Pest között buszos kapcsolatként minden eddiginél használhatóbb Lánchíddal? Az egész város érdekében intenzíven ki kell használni a képességeit! A Lánchíd autómentesítése a rá szervezett buszvonalak segítségével érintsen minél több városrészt közvetlenül, majd minél erősebben javítsa „a használói élményt” az egész rendszer számára!

Ehhez képest a BKK-ban egészen megdöbbentő módon sikerült a híd megnyitásakor járatot ritkítani a híd buszvonalain. Ha kapunk egy csodalámpát, akkor ne dörzsölgessük, hanem vágjunk fejbe vele valakit! Érdekes megközelítés. Persze átsüt ezen a BKK indokolatlan pazarlásokat indokolatlan spórolással kombináló tradíciója, de hogy még egy ilyen, egyértelmű helyzetet is sikerül elvéteni, már figyelmeztető. Ezek a figyelmeztetések talán már meg is érkeztek, ugyanakkor még mindig nem esett le a tantusz: a most aktuális március 20-ai változásokkal mindössze annyit korrigálnak, hogy a 105-ös lényegében visszakapja a hídfelújítás előtti követési sűrűségét, de eközben a használhatatlanná ritkított 178-as jelentősen rövidül is – lássuk be: ezzel a 178-as vonal gyakorlatilag megszűnik. A Naphegy tömegközlekedési kiszolgálását 46 év alatt csak megunja az ember, ugye.

Talán nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy ennél klasszisokkal jobb lehetőségeket is kínál az autómentes Lánchíd. A 105-ös végre-valahára visszasűrítése (semmi több!) és a 178-as effektív megszüntetése – valamint a 16-os úgy maradó részleges szétvágásáról se feledkezzünk! – helyett megnézhetnénk azt, hogy milyen áramlatok profitálhatnak a hídból. Ez természetesen leginkább a Lánchíd eddigi XII. kerületi hatásterületének (a 105-ös busz vonzáskörzetének) kiterjesztését jelenti. A gondolkodás elindításához két információforrást használunk fel: egyrészt a hálózat kötöttségei miatt „szinte magától értetődő”, hogy egy gyors csomag keretében merre lehet továbbfejleszteni (ne most játsszunk „Találjuk fel újra a fél Hegyvidéket!” játékot, kezdjünk kicsi, átlátható lépésekkel!), másrészt a forgalmi igényekről visszajelzést adnak egy, a Lánchídról készült 2015-ös tanulmány forgalmi ábrái (3. és 4. ábra a tanulmányban). 

horvathlaszlo-lanchid-kozuti.pngA hivatkozott 2015-ös tanulmány lánchídi közúti áramlatokat feltüntető ábrája: erre akarnak menni az emberek

Sőt, mi több, mi aztán tényleg mindenki igényeit – még a BKK-ét is – igyekszünk figyelembe venni, ezért megkíséreljük a lehetségest: az új lehetőségeket kihasználva ebben az első körös javaslatcsokorban úgy fejleszteni a hálózatot, hogy mégiscsak spórolósak legyünk; lehetőleg ne jelentsen többet-járműfutást, és ezáltal ne kerüljön több pénzbe a javasolt hálózat, mint a mai (pontosabban a mai és a visszasűrített 105-ös). Ez a csomag ebben a formában „mindössze” annak megmutatására szolgál, hogy kicsi, óvatos és olcsó átszervezéssel is megkezdhetjük a Lánchíd új képességeinek tesztelését. Ha nem kezdjük el sehol, akkor nem lesz visszajelzésünk a nagyobb változtatásokhoz sem. Ami viszont a nagyobb változtatásokat illeti, hangsúlyozzuk, hogy azokat nem lehet majd teljesítménynövelés nélkül megcsinálni. A célunk az, hogy az autózás helyett minél többen a tömegközlekedést válasszák, és ehhez kapacitást kell biztosítani. Ahogy a kívánatos átrendeződésnek része a közúti kapacitás csökkentése, úgy része a tömegközlekedési növelése is. Már csak azért is, mert a semmiért nem szívatjuk az autósokat sem.

(Aztán, ha a klímahatást is figyelembe vesszük, akkor persze az új buszkapacitások mellett sokkal több  kötöttpályásat is tudni kellene adni, és ezzel jelentős buszkapacitásokat kiváltani a hálózat egyéb részein, de ennek eddig csak a nem értését vagy egyenesen az ellehetetlenítését tapasztaltuk.)

Hálózati javaslatok

lanchidra-alap.pngAz érintett hálózatrész ma a BKK térképén. Érdemes megfigyelni a 105-ös mai hurkát a hegyen, és tőle nyugatra (balra) van a rá szervezhető „felső hurok”. 

Alapcsomag 

Ez a közvetlen hatásterület-növelés, ahogy a felvezetésben ígértük: pár átlátható, kockázatmentes, ráadásul összességében nemhogy drága, de megtakarítást jelentő lépéssel a Lánchíd kibontakoztathatja igazi tehetségét a Hegyvidék számára

A 102-es hurkot átveszi a 105-ös: ha máshogy nem oldható meg az útvonal, akkor a 105-ös felfelé a piros 4-es régi útvonalán megy (a Németvölgyi út helyett a Böszörményi úton, és emiatt elvész az Agárdi út nevű megálló) és átveszi a 102-es hurkát (a 105-ös minden második menete). A 102-es megszűnik. A közvetlen Széll Kálmán téri kapcsolat elvész ugyan, de eddig sem volt jól kihasznált, és a 17/61-esre (vagy az 59-esre) átszállással jól pótolható, továbbá jobb, belvárosi, három metrót is elérő kapcsolat van helyette. Az eddigi közvetlen kapcsolatokat is jobbakra cseréljük. 

Egyenleg: 8,8 km-es fordulóból 3,8-at vesz át a 105-ös, –5 jkm/ford. (járműkilométer fordulónként); 74 ford./nap; –370 jkm/nap. A 105-ös útvonalmódosítását semlegesnek vesszük. 

A 112-es hurokot is átveszi a 105-ös: 105-ös másik fele átveszi a 112-es végét (ez lényegében egy ellenhurok a 102-essel szemben, betéréssel a Thomán István utcához, de azt lehet, hogy érdemes csak a 110-esnek meghagyni). Alighanem leváltásos műszaki pihenő kell az Apor Vilmos térnél (a buszvezetők pihennek csak, mert a járműveknek nincs hely, és az utasok is továbbmennének). A régi kapcsolatok itt sem vesznek el teljesen, mert a 110-eshez közös peronos átszállás marad. A 112-es és a 102-es sűrűsége együtt majdnem pont a március 20-ától tervezett (régi) 105-ös sűrűség.

Egyenleg: a Thomán-betérés nyereségével (1,94 jkm/ford.) nem számolunk; 24,3 km-es fordulóból marad 5,8, –18,5 jkm/ford.; 68 ford./nap; –1258 jkm/nap.

Minimális sűrítés a 110-esen: A 110-es továbbra is a hurok egyik oldalán, rendes osztatlan irányban megy fel a Thomán István utcához. Hogy napközben se legyen túl ritka, sűrűsödik 20 percről 15-re.

Egyenleg: +4 forduló/nap à 24,3 jkm/ford. +97,2 jkm/nap.

Új erősítés a Rákóczi út felé: eddig jelentős megtakarításban vagyunk, azonban az érintett térség főbb pontjai (Apor Vilmos tér, Jagelló út) és a Rákóczi úti tengely kapcsolata talán túlságosan elvékonyodott. Ezen segít, ha a 7E egy része a 110-es követési sűrűségével (napközben és délután egy 15 perces követés kiszálazható a 7E eléggé ütemtelen követéséből, reggel viszont a tiszta 10 perc nem biztosan hozható össze, de az úgy már önmagában is jó sűrűség) meghosszabbodik a Jagelló út–Apor Vilmos tér–Stromfeld Aurél u.–Szt. Orbán tér–Istenhegyi út útvonalon a Nógrádi u. (Lóitató) megállóig. A Lóitatónál a buszok a parkolón át, hurokban fordulhatnak. Valószínűleg műszaki pihenőre is lehetőség van itt (az üzletház bevonásával). A jó Rákóczi úti kapcsolat visszaadása mellett ez érdekes, új kapcsolatokat tesztel a Stromfeld Aurél út vonalában (sajnos sok hatalmas új társasház épült itt új tömegközlekedés nélkül), valamint az Istenhegy felé.

Egyenleg: +13 jkm/ford., 72 ford./nap (legyen a 112-es az irányadó + 4 ford./nap mint fent); +932 jkm/nap.

Kapcsolat a térség legerősebb busztengelye, a 21-es vonalcsalád felől a Lánchíd felé: a 21-es család olyan erős forgalmi áramlatot jelent, hogy innen kompromisszummentesen kiemelhető egy részáramlat a Lánchíd felé. A mai struktúrából a 21-es mehetne a Lánchíd és a pesti belváros felé: a hegy felől a régi fekete 21-es vonalán (...–Orbánhegyi út) a Királyhágó térig, majd onnan a 105-ösön a Deák térig. Ott a végállomási hurok a mai 16-oshoz hasonló. Ebben az igényfelmérő állapotban egyszerűen a mai 221 és 21A megmarad, és a 21-es megy a Deák térre. Azoknak, akiknek a Moszkva tér továbbra is sűrűn fontos napközben is, a mentőkapcsolat csúcsban a 21 → 21A közös peronos átszállás, csúcson kívül pedig a 21 → 59, 17/61). Ez az átszervezés többletteljesítmény, mert a Deák tér a szétválástól jóval messzebb van, mint a Széll Kálmán tér; de nem vészes.

Egyenleg: a 21-es mai menetrendjével 74 ford./nap, a Szt. Orbán tértől az Erzsébet téri nyél 8,4 jkm/ford. a Moszkva téri 4,5 jkm/ford. helyett (+2,9 jkm/ford.); +214,6 jkm/nap. 

Összegzésül idáig –382,2 jkm/nap az egyenleg, azaz a minőségjavítás mellett ennyi megtakarításunk van (érdekességképpen ez kb. napi 200 ezer, évi kb. 60 millió forintnyi megtakarítás lenne). A 102-es mint relatív gyenge, könnyen és színvonalasan pótolható kapcsolat feláldozása árán a „felső hurok” rácsatlakozott a Lánchídi buszteleportra, és ezzel minden eddiginél erősebb belvárosi kapcsolatokat kapott. A 110-es minimális sűrítéssel megmaradt Rákóczi úti kapcsolatnak, és beállt mellé ugyanolyan sűrűséggel az Istenhegyi út középső szakaszára a környék egyik tengelyén belátogató részleges 7E. Ugyanez az Istenhegyi úti környék és ami felette van (Svábhegy, Normafa) szintén kapott egy rákötést a lánchídi teleportra. 

lanchidra.pngAz alapcsomag: jajrózsaszínnel az Istenhegyi úti kapcsolatok, a Pestre járó 21-es és a hosszabbított 7E, illetve eredeti zöld színeikkel a most következő szakaszban megváltozó 39-es és 15/115-ös vonalak. A központi elemet, a „felső hurok” 105-ösre szervezését nem ábrázoltuk, mert az képzelhető el a legkönnyebben. 

Egy merészebb átszervezés: a 15-ös család bevonása

További megtakarítást jelent a 15-ös hídtól északra eső felének és a 39-esnek az összekötése (U alakban) a Lánchídon át (mindkettő egész nap 20 percenként jár). Ezt az teszi lehetővé, hogy a 15/115-ös déli vége kihasználatlan és egyébként is redundáns kapcsolatokat ad (itt a 115-ös még megmarad ezen a szakaszon). Az így létrejövő vonal igazi új ritka és kacskaringós vonal lesz (ha lennének bevethető midibuszok az állományban, pont jó terep lenne nekik), nem változtat műfajt, ugyanakkor – ahogy mellékesen a többi változtatás is – nagyon jó igényfelmérő teszteszköz. Az összekötési útvonal nem mellesleg a 2-es metró újfajta, Lánchíd-használó pótlásához is jól jön később.

Egyenleg: a 15-ös déli kóválygása a J. A. utcától délre 6,9 jkm/ford. Ehelyett a 39-esig 4 jkm/ford. Legyen napi 52-ször! (A 39-es napi 53 forduló, a 15-ös 52, a 115-ös 43.) –2,9 jkm/ford. ⨉ 52 ford./nap = –150,8 jkm/nap. (Az előzőekkel együtt már –533 jkm/nap!) 

A fentiek továbbfejlesztése: ha nem a minél nagyobb megtakarítás a cél, akkor a 39-es és a 15-ös hídtól délre eső része is összköthető egymással (a Boráros térig). Az így létrehozott kapcsolatok már nem redundánsak a hálózaton. Ekkor viszont a 15/115 egyáltalán nem megy a Lánchídtól délre, hanem átjönnek Budára; itt a Krisztina téren végállomásozhatnak (balra az Attila útra, majd a Haydn park oldalán vissza Krisztina körútra, és onnan jobbra be az Alagút utcába). Ezzel a kapacitásokkal is jobban lefedjük a lánchídi forgalom régen kimutatott igényeit, és a hamarosan igen népszerűvé váló 105-ös esetleges zsúfoltságát is kezeljük. 

A fenti térképen ezt az állapotot ábrázoltuk. 

Egyenleg: +3,7 jkm/ford. a Krisztina téri vég, és 

  • az egészről lejön 95 ford./nap ⨉ 6,9 jkm/ford (15/115 dél), 
  • belemegy 53 ford./nap ⨉ (4 + 6,9) jkm/ford. (39 → Boráros tér), 
  • belemegy 95 ford./nap ⨉ 3,7 jkm/ford (15/115 → Krisztina tér), 
  • össz.: –3,2 jkm/ford ⨉ 95 ford./nap + 10,9 jkm/ford. ⨉ 53 ford./nap = +273,7 jkm/nap. 

(Az alapcsomaggal együtt összesen –105,8 jkm/nap.) 

Továbbfejlesztési lehetőségek

Az alapcsomaghoz járulhat néhány feltételes fejlesztési elem, amelyeknek az életképességét a BKK pillanatok alatt meg tudná vizsgálni, ha hálózatfejlesztésre adná a fejét e térségben – mi azonban itt és most csak a vizsgálat szükségességét és a feltételeket tudjuk megadni.

A 102-es visszaadása a 39-es meghosszabbításával: viszonylag kis teljesítménnyel és az 59-es villamossal egy kicsit kevésbé konkurálva pótolhatja 39-es a 102-est, ha a mostani véghurkot sikerülne rendezni rajta: a vonal befelé is felmenne a Kis-Svábhegyre. Ez talán az Ügyész utca–Tóth Lőrinc utca–Határőr utca–Roskovics utca–Csaba utca útvonalon át lehetséges (durván teljesítménysemleges átrendezésnek vesszük), de ez eddig busszal nem járt útvonal. Midibuszokkal minden további nélkül járható lenne, de persze az nincs. A vonal a 102-es hurkát az Istenhegyi úton át közelítené meg, és az Apor Vilmos tér közelében némi trükközésre van szükség a forduláshoz (a legrosszabb esetben lemenni a Csörsz utca és a Jagelló út felső végéig). Ne hallgassuk el, hogy ekkor azért a 102-est az eredetinél ritkábban pótoltuk vissza, viszont a megszüntetésénél említett pótló kapcsolatok továbbra is fennállnak.

Egyenleg: kb. 6,2 jkm/ford., 53 ford./nap, azaz 328,6 jkm/nap.

lanchidra-2.pngA hálózat a 102-est pótló 39-essel (szaggatott vonal) 

A 110-es felső szakasza is a 105-ösre kerül: ha a 105-ös egyik fele nem a 102-est pótolja, akkor a fentivel együtt a 110-es végszakasza is átkerülhet hozzá. Ekkor a Rákóczi úti kapcsolat erősítéseként a 7E kétszer annyi járattal feljön a Lóitatóhoz – ebben az esetben  viszont a – feltehetőleg más újpalotai vonalakkal való hangolás miatt – ütemtelen menetrendjént „simítani” kell. 

Egyenleg: 

  • a 105-ösre kötésé a 112-es hasonló manőverével egyezik meg: –1258 jkm/nap, 
  • ekkor lejön a 110-es sűrítéséhez számolt többletteljesítmény: –97,2 jkm/nap, 
  • a 7E további járatainak felvezetéséhez: +932 jkm/nap, 
  • összesen: –423,2 jkm/nap. 

Az egyenlegből látszik, hogy a 102-es hurkának 39-esre kötése, majd a 110-es hurkának 105-ösre kötése és a 7E további járatainak felhozása a Lóitatóhoz együttesen további megtakarítást eredményez. 

A 15/115 déli szakaszát a 83-as troli is pótolhatja: (abban a verzióban, amikor megszűnik), ez a szakasz esetleg pótolható az érintett útvonal 83-es trolira szervezésével, ha szükség van rá. 

Egyenleg: az útvonal bonyolultsága miatt csak annyit saccolunk erről, hogy biztos 4 jkm/ford. alatt van, és a troli napi 98 menetével ez legfeljebb +400 jkm/nap. 

„Kötelező” továbbfejlesztések – azaz, amit már rég meg kellett volna csinálni

A 178-as nem megszüntetése: arról ne feledkezzünk meg, hogy a 178-asból annyi teljesítményt vettek ki a jelenlegi állás szerint, hogy az gyakorlatilag megszűnt. Ezt mindenképpen orvosolni kell, de nem más hálózatrészek teljesítményéből, hanem vissza kell adni. Hacsak nem válósul meg az alább következő tétel is, ami ezt magában foglalja (a régi 178-asból úgy takarít meg jelentős teljesítményt, hogy nem elvágja, hanem más vonalba, a 74-es troliba köti). 

Bel-budai miditroli-hálózat: a 39-est leszámítva nem beszéltünk az I. kerület buszhálózatáról (a Lánchidat illetően a 16-os családról), de csak azért, mert arra már egy teljeskörű koncepciót kidolgoztunk, és azóta is nap mint nap bebizonyosodik, hogy nála jobb nincs. Most például – újabb előnyként – a 178-as botrányos kicsinálását lehetne vele megfordítani, de részt vesz a 105-ös várhatólag határtalanul emelkedő népszerűsége miatti zsúfoltság enyhítésében is. És ráadásul elektromobilitás – ha nem kötöttpálya is. Arról is emlékezzünk meg, hogy jelenleg a vári hálózat is egy hajszállal rosszabb, mint a hídfelújítás előtt, hiszen a 16-ost részben szétvágták. Ennek sem kellene így lennie, ha időben megfogadják a tanácsainkat. 

bel-budai_trolik.png
Ezt már sokszor mutogattuk: a bel-budai miditrolis hálózati javaslatunk (a pöttyök turistabusz-parkolók, hiszen onnan indult az egész). Minden problémánk megoldódhatna. 

Ehelyett, ami esetleg lesz: könnyen elképzelhető, hogy a fenti javaslataink hatására (remélhetőleg nem csak azok elől menekülés gyanánt) a BKK a pletykák szerint azzal fog próbálkozni áprilistól, hogy a 74-esen járó önjáró trolik hétvégén és ünnepnapokon (de miért csak akkor?) átjönnek a Clark Ádám térre, majd a Várhegyet dél felé megkerülve mennek vissza a Váralagúton át a hídra, majd Pestre. Könnyen lehet, hogy ez túl fogja terhelni az önjáró akkumulátorokat (a névleges önjárás 4 km, ez az útvonal kb. 5 km), ezért a drótozáson kellene dolgozni, nem az ilyen vasárnapi pótmegoldásokon. Amúgy, ha maradunk ennél a terhelésnél (rövidebb önjáró útvonal, de odafelé hegyre fel), egy Naphegy téri töltőponttal el lehetne intézni a 178-ast mint trolivonalat.

Kitérő: kapcsolódó lehetséges változtatások a Svábhegy környékén 

Ezek már nem tartoznak a lánchídi témába, de miután a 21-es család szőrmentén bekerült a csomagba, az itt felmerülő további fejlesztések kiválóan érzékeltetik, ahogy a híd ereje már az utasáramlatok átrendeződése előtt, a hálózatszervezésben is tovaterjed. Nagyon tömören soroljuk csak fel a lehetőségeket, és itt teljesítményegyenleget sem számítunk, de valószínűleg lehetséges itt is egy semleges vagy akár nyereséges átszervezés úgy, hogy az eredmény jobb, mint a mai hálózat. 

  • Ha a Lóitató mint végállomás (7E) bejáratódik, akkor a 21A is nyugodtan rövidülhet idáig; sőt, a 212-es is. Ennél fentebb csak üresen járnak, és a 212-esre átszálló utasoknak úgyis mindegy, hol szállnak át. Az átszállás minősége (hangolás) sokkal fontosabb lenne, mint az üres feljárás a hegyre. (Azt már nem is említve, hogy a Fogaskerekű olcsó, de nagyon jó fejlesztésével a Svábhegy környéke és az alatta levő megállók egy újabb színvonalas Széll Kálmán téri kapcsolatot kaphatnának, illetve kaphattak volna már most is.)
  • A Csillebércen egyébként is tapasztalható problémák (napközben használhatatlanul ritka követés, miközben televan a Konkoly-Thege út műszaki pihenőre igyekvő üresjáratokkal) megoldása végett úgy is intézhető az átalakítás, hogy a 221-es napközben 10 percre sűrűsödik, és a (lánchídi) 21-es ebben az igényfelmérő állapotban napközben nem jár (később az igények fényében fejleszthető).
  • A 212-es (és 21A) rövidítéséből felszabaduló teljesítményt sűrítésre lehet fordítani. Bármelyik változatban a 212-es optimális követése az, ami a 221-essel megegyezik, és hegynek fel a 212-ről a 221-esre, lefelé pedig a 221-esről a 212-esre van hangolt, garantált átszállás (ez egyébként a 221-es mai sűrűségével szinte járatsűrűség-változtatás nélkül megoldható lenne, csak nem oldják meg). 

Összegzés

Nem muszáj mindent így, ahogy itt leírtuk, bevezetni a Lánchídi tömegközlekedés javítására, azonban azt talán sikerült megmutatnunk, hogy léteznek magától értetődő, akár már most (vagy már a híd megnyitásakor, két hónapja) bevezethető változtatások, illetve bőven léteznek olyan további fejlesztések, amelyeket a BKK apparátusa már rég meg tudott volna vizsgálni, és dönthetett volna a bevezetésükről. Több hab is van a tortán; az egyik az, hogy ezek a minőségjavító változtatások sok esetben teljesítmény-megtakarítással is bevezethetőek, a másik pedig az, hogy ha már régebben is megfogadták volna a javaslatainkat, sokkal előrébbről indulhatnánk az autómentes Lánchíd képességeinek kiaknázása terén. (A harmadik, hogy más hálózatrészeket is megmozgathat ez a folyamat – pozitív irányba.) Egyet ugyanis ne feledjünk: ezt a lehetőséget nem kihasználni bűn, ami vissza is fog ütni. Miért nem dugulhatnak az autók a drága pénzen felújított hídon úgy, mint a régi szép időkben, ha azt a tömegközlekedés is csak ímmel-ámmal használja?

9 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://setalobudapest2019.blog.hu/api/trackback/id/tr2218071386

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

04-58 2023.03.16. 11:48:56

Szerintem túl van bonyolítva.

A 105-ösnek a 102-es hurkába való vezetéssel egyetértek, a 102-est már rég el lehetne engedni ebben a formában.

A 110, 112 esetében összevonást javasolnék, 12-es jelzéssel, változatlan útvonalon, és persze valamelyest sűrűbben. (A 12-es villamos 10-es, vagy 14B lenne, 10-es esetén akkor meg a 10-es buszból EXPO-busz).

7E-t minek bevonni a történetbe?

A 178 nagy kérdés: ténylegesen még létezik, de ez a járat mondjuk ki, halott, ezt szerintem a BKK is lényegében beismeri a Deákig visszavágással, és persze azzal, hogy végre rájöttek, hogy a 105 kulcsfontosságú vonal, sűríteni kell. A Naphegy térre a troli lenne jó, de az önjáró hatótávot nem bírja ki ez a táv, emiatt lesz ez a Várkert Bazáros bohóckodás a 74-essel, hurrá, kapunk egy új City-trolit.
A 178 helyett az I. kerületnek kéne egy helyi mikrobuszos járatot indítania. Amikor sofőrhiány van, nem hiszem, hogy fenntartható, hogy a Naphegyen bruttó 1-2 utassal, peremidőszakban meg üresen furikázzon a szólóbusz. Miközben rengetegen átszoktak a Hegyalja úti viszonylatokra, vagy aki a Mészáros utcában lakik, vagy a Krisztina krt-hoz közel, az meg az 5-ösre és a 105-ösre.

04-58 2023.03.16. 12:02:26

Ui: a 115 épp most fog megszűnni. :)

bozon 2023.03.16. 12:06:26

@04-58: természetesen elemenként lehet ehhez a csomaghoz hozzáadni vagy elvenni. A 112-es azért került a darálóba, mert a felső hurokban a 102-es átvétele önmagában egy elég ritka kiszolgálás lenne. Ha minden 105-ös feljebb menne, akkor lenne igazán megadva ott is a lánchídi kapcsolat. Feltehetőleg a 110/112 mai forgalma is a túlpartot (és a 17/61-est) célozza alapvetően, nem konkrétan a BAH csp.-ot vagy a Jagelló utat.

Aztán a 7E mint tengely révén visszajöhet a Hegyalja úti kapcsolat is. Ebben a cserében egy kis (jó sok) kapacitásgazdálkodás is van: összességében így nem lesz zsúfolt a 105-ös, és teljesítményt lehet kivenni a Blaha--Bosnyák-szakaszból. És az Istenhegyi út Rákóczi úti kapcsolata sem rossz dolog.

Az, hogy a 110/112-es a hurokban egységesedjék, egy külön kérdés. Lehet is, meg nem is. Bármelyik változatban.

Azért a 178-as kihasználatlanságában erős szerepet játszik az, hogy ma már sokkal érdemesebb elgyalogolni valamelyik erős útvonalhoz, mint egyáltalán megjegyezni/kikeresni a 178-as indulásait. Megdöglesztették. Egyébként itt kiválóan lehetne gyakorolni azt, hogy trolivezetéket kihúzni nem a világ. Legyen egy rövid szakasz a Naphegy téri végállomáson, és azzal már el lehet kezdeni a dolgot, aztán igaziból hamar jöhetne az egész vonal a hegyen, mert itt aztán senkit nem zavarna a drót (kivéve azokat, akiknek az a mániája, foglalkozása, hogy zavarja őket :)).

bozon 2023.03.16. 12:07:56

@04-58:

115-ös: öööö, még egy pont a megalapozó analízisünknek. :) De nem fog helyette a 15-ös sűrűsödni? Ha igen, akkor mutatis mutandis minden úgy marad.

04-58 2023.03.16. 13:06:03

@bozon: a 115 megszűnésével sűrűbb lesz a 15, és pótolni fogja a 115-öt a hétvégén is járó 79-es troli. :)

04-58 2023.03.16. 14:54:33

@bozon: "természetesen elemenként lehet ehhez a csomaghoz hozzáadni vagy elvenni. A 112-es azért került a darálóba, mert a felső hurokban a 102-es átvétele önmagában egy elég ritka kiszolgálás lenne. Ha minden 105-ös feljebb menne, akkor lenne igazán megadva ott is a lánchídi kapcsolat. Feltehetőleg a 110/112 mai forgalma is a túlpartot (és a 17/61-est) célozza alapvetően, nem konkrétan a BAH csp.-ot vagy a Jagelló utat. "

Persze, de alapvetően a 112-es régebbi szám, azért hagynám meg, -és nem a 110-est-, vagy ugyebár 12 lenne, ami a 110/112 mostani vonalát fedné le, persze így a Thomán hurok nélkül. A gerincjáratokat alapvetően beosztanám 1 és 99 közé- mindegy, hogy villamos, busz, vagy troli-, így a 105 sem árt, ha kap valami újat 100 alatt (mondjuk 86).

"Az, hogy a 110/112-es a hurokban egységesedjék, egy külön kérdés. Lehet is, meg nem is. Bármelyik változatban. " Pontosan, 12-esként lenne a legjobb, de mindenképp legalább összevonva. Feleslegesnek látom, hogy két külön járatra bomlik, miközben útvonalilag szinte semmi különbség nincs köztük. Az ilyen minimális dolgokat is érdemes rendbe tenni hálózati szinten, hogy átláthatóbb hálózatunk legyen.

"Aztán a 7E mint tengely révén visszajöhet a Hegyalja úti kapcsolat is. Ebben a cserében egy kis (jó sok) kapacitásgazdálkodás is van: összességében így nem lesz zsúfolt a 105-ös, és teljesítményt lehet kivenni a Blaha--Bosnyák-szakaszból. És az Istenhegyi út Rákóczi úti kapcsolata sem rossz dolog. "
A 7E-nek tényleg kéne értelmet adni, mert mostohagyerek. De biztos, hogy a Hegyvidékre kell vinni? Azért a csuklós kéne rá Újpalota miatt, szerintem jobb lenne, ha a perpillanat értelmetlen 107-essel összevonva lemenne valahová a Szerémi út környékére, olyan részre, ahol most nincs semmi közösségi közlekedés.

"Azért a 178-as kihasználatlanságában erős szerepet játszik az, hogy ma már sokkal érdemesebb elgyalogolni valamelyik erős útvonalhoz, mint egyáltalán megjegyezni/kikeresni a 178-as indulásait. Megdöglesztették. Egyébként itt kiválóan lehetne gyakorolni azt, hogy trolivezetéket kihúzni nem a világ. Legyen egy rövid szakasz a Naphegy téri végállomáson, és azzal már el lehet kezdeni a dolgot, aztán igaziból hamar jöhetne az egész vonal a hegyen, mert itt aztán senkit nem zavarna a drót (kivéve azokat, akiknek az a mániája, foglalkozása, hogy zavarja őket :)). "
Ezzel egyetértek. De amíg nem lesz troli oda, addig is jobban járnánk egy kisbuszos, önkormányzati finanszírozású kerületi járattal, mint a mostanra élőhalott 178-assal.

body_andras 2023.03.16. 16:54:06

Budakeszi buszokat is át lehetne vinni a Lánchídon. Legalább egy átszállással kevesebb, így máris vonzóbb lehetőség a bejövetelre, kocsi helyett.
Akár Budaörs felől is bejöhetne busz.
Az kéne legyen a Lánchíd célja, hogy a (nemcsak névlegesen hanem technikailag) Belvárosba járóknak legyen átszállásmentes tömegközelkedése, ami csúcsidőben sűrűn jár, nem kell 20 percig szar időben várni és 50 nyugger közt nyomorogni. Lehet hogy a metró és villamos gyorsabb, de bizonyos célpontok felé elveszi az időt az átszállás. Míg mondjuk reggel 7kor, az autók nagy dugója előtt egy busz a saját kizárólagos sávjaiban sitty-sutty eljuttat, főleg ha a BKK felszopásban jeles, nem odaillő dilettánsai nem tesznek meg mindent hogy a szarul időzített forgalmi lámpák és buszmeneterendek ezt megakadályozzák.

bozon 2023.03.17. 13:39:00

@04-58: a számozást és az apróbb változásokat tekintve inkább nyitva hagyom a kérdéseket, ezeken nem múlik semmi. :)

Ami a 107-est illeti, valóban teljesen értelmetlen pazarlás a mai formája. A 7E-vel (egy részével) és a 33-assal való összedolgozására itt is volt már javaslat: setalobudapest2019.blog.hu/2022/12/09/csaladi_drama_a_13-as_buszcsaladban -- a BKK, amikor már végképp nem tud hogyan megírni egy elutasítást, akkor az ilyen javaslatokat szimplán letagadja (a társadalmi egyeztetés kiértékelésében szót se ejtettek róla, pedig tudom, hogy még más hasonló javaslat is érkezett hozzájuk). Egyébként talán a másik posztban javasolt 233-as (napközben 233A -- a győztes B3-as változat viszonylatszámaival) és ez a hegyvidéki ág együtt pont kiadná a 7E sűrűségét.

Minden ritka vonalon jobb lenne a kisebb jármű -- így a 178-ason is. A problémám nekem ezzel az egésszel az, hogy tíz éve még volt forgalma a vonalnak. Az alacsony forgalomhoz való igazodás helyett itt ezért erőltetem a másik irányban való gondolkodást.

bozon 2023.03.17. 13:50:51

@body_andras: valóban, a Lánchíd megnyitása -- az olyan triviális saját vadászmezőkön túl, mint a 105-ösnek adott felső hurok vagy a Várhegy, Naphegy, Gellérthegy -- arra is lehetőséget ad, hogy a meglevő nagy áramlatok új belvárosi kapcsolataival összefüggőbbé tegye a hálózatot. Ilyen logikájú a 21-es átvitele is.

A forgalmi ábra alapján is adja magát, hogy a Szilágyi Erzsébet fasorból is hozzunk ide valamit (csodálkozom egyébként, hogy az ábrán a budaörsi és a rózsadombi irány nem jött fel, de ez van; nem jött fel). Lehetne vele próbálkozni, és még jobb lenne, ha valamivel össze lehetne kötni a túloldalon (például a Krisztina térre vezetett 15-ösökkel). Ennél is jobb lenne, ha viszonylag védett, stabil menetidejű lenne az új szakasz, amin ezek mennek. A legjobb pedig az lenne, ha ez már túlzás lenne, mert ez a szakasz a felszíni kötöttpályával (a 44-es villamossal) versenyezne, de attól messze vagyunk. Budaörsről tök simán ki lehetne próbálni, hogy a 140-es nem a Moszkva térre jár, hanem a Deák térre.
süti beállítások módosítása