Sétáló Budapest

Újabb vasúti válságidőszak küszöbén

2023. július 21. 06:49 - bozon

Ez most egy relatíve rövid, gyors poszt lesz. Közvetlenül nem is budapesti téma, de persze Budapestre is igen erős hatással van az, hogy az ország tömegközlekedése hogyan fejlődik: előre vagy vissza. A Budapestre közlekedők utazási szokásait is meghatározza ugyanis, hogy a városig mivel jutottak el, sőt, ennél közvetettebb, de sokkal erősebb összefüggés is fennál az ország egyes részeinek tömegközlekedése között: a közúti hálózat is egy rendszer, és a tömegközlekedés is az. E kettő küzdelmében élet-halál kérdése, hogy melyik képes mindenre (az egész országra, területtől, településtípustól függetlenül, valamint a nap 24 órájára, a hét hét napjára, igénytípustól függetlenül) kiterjedően normális vagy legalább elfogadható szolgáltatást nyújtani. A direkt összevetés e képességeket illetően már-már abszurd, annyira rosszul áll a tömegközlekedés ebben a versenyben, de ezt a posztot is azért kell megírni, mert ahogy most kinéz, újabb, szinte visszavonhatatlan romboló lépések néznek ki a fenntartható (-bb) oldalon. 

Márpedig a fenntarthatóságnak kellene most már nemcsak drukkolni, hanem igen-igen sokat tenni is érte, hiszen a közlekedési (és sok más technológiai) rendszerek harca mögött van egy másik élet-halál harc: az emberi civilizációé. És hogy milyen az állás? Leírhatatlanul rossz. A közlekedési ágazaton belül most is a probléma közepébe sikerült trafálni, ugyanis az országos tömegközlekedési rendszer és azon belül is a fenntartható rész, a vasút újabb válsága körvonalazódik. 

Szóval, az egész talán ezzel az áprilisi Vitézy Dávid-poszttal kezdődött a nyilvánosság számára: a MÁV belső világa segélykiáltásra utaló jeleket ereget odabentről. Egy kormányozatlanul sodródó hajó foglyul esett utazóközönségének az érzete szűrődik ki belülről: lényegében megváltoztathatatlanul eldöntött tény, hogy a hálózat sok elemén – és ebbe jó állapotúnak gondolt fővonalak is beleértendőek – pár perccel nőni fog a menetidő jövőre, mert a pályaállapotok rosszak, és ilyenkor legfeljebb komoly arccal hümmögni szokás a helyzet felett, de úgynevezett karbantartani nem. Ezek a pár perces romlások nemcsak azért fontosak, mert pár év alatt érezhető romlássá állnak össze, hanem például azért is, mert ahol emiatt nem jön ki a lefektetett integrált ütemes menetrendi séma, ott az utasok bukják a csatlakozásokat, és már nem pár perceket fognak késni, hanem konkrétan felborul az életük. (Már ha továbbra is a tömegközlekedésre hagyatkoznak a két nagy rendszer közül.) 

2024-mav-menetidok-kicsi.png
Az áprilisi Vitézy Dávid-posztban megjelent áttekintő ábra a menetidő-növekedésről (nagyobb felbontásban az eredeti helyen) – érdekes feladat ellenőrizni az adatokat

A fenti poszt tartalma rejtélyes formában, de most kezd beérni. A Vasúti Pályakapacitás-elosztó Kft. honlapján (ez egy fontos szervezet, a nevében a célja: itt dől el, milyen vonatok mikor járhatják a vonalakat) pár hete megjelent a soron következő menetrendi időszak menetrend-tervezete táblázatok formájában (e cikk megjelenésének napjáig, július 21-éig véleményezhető), valamint ugyanaz, de egy fokkal elvontabb, „tervezőibb”, grafikonos formában is (ez utóbbi véleményezése itt van meghirdetve, a megfogalmazás szerint a kirakástól öt hétig, azaz augusztus 9-éig véleményezhető). Elvileg tök jó, a közönség és a kockák is véleményezhetik azt, ami nekik jobban tetszik, csakhogy a két változat tartalmilag is különbözik egymástól. Két különböző világból jöttek. A táblázatos, „nyilvános” verzióban (utólag nézve) idilli kép rajzolódik ki, az idei menetidők uralkodnak. A „bennfentesebb” verzióban a fent megjósolt idődilatáció érvényesül.

Ki hazudik? 

Nézzük meg például a kör-IC menetidejét reggel a Nyugatiból Nyíregyházára! A táblázatos világban 6.23-kor indulva 9.24-kor megérkezik, míg a grafikonos világban 6.20-kor indul, és már 9.27-re már meg is érkezik (+6 perc – egy perccel több a fenti ábrán feltüntetettnél). 

A „Ki hazudik?” témakörében orientációt adhat a Közlekedő Tömeg friss posztja: augusztus 1-jétől (tehát ultragyorsan keresztülverve, meg se várva a menetrendi váltást) tíz mellékvonalon megszűnik a forgalom. Mondhatnánk azt, hogy reméljük, a Közlekedő Tömeg hazudik, de ennél kevésbé vicces a helyzet. Az azóta másod-harmadvonalbeli NER-klienssé alakult Kóka János miniszteri munkásságát idéző (de ne legyünk igazságtalanok, ez a színvonal már előtte is stabilan megvolt) lépések mögött most az a miniszteri mondás sejlik fel, hogy „Az utasbiztonságból viszont nem engedünk!”. Akkor az utasbiztonság azt fogja jelenteni, hogy kivonunk pár járművet a forgalomból, ezzel óriási menetrendi károkat okozunk, majd várjuk, hogy a forgalomban maradók közül mikor döglik be a következő? Miért nem a karbantartás és a fejlesztés (legalább a tervezése, a döntés róla, a megoldáskeresés, az akarat) a továbbvezető út? Vagy milyen hatása lesz erre a nagyszerű utasbiztonságra annak, hogy irreális menetrendeket hirdetnek meg, és azokat kell utolérni? Vagy az irreális menetrend a hazugság, és pályaoldalon indul el a nem karbantartás és a „Hol üt be a következő?” játszmája? 

Vagy egyszerűen teszünk az egész fenntartható közlekedésre (fenntartható mindenre), és a teljes emberiség kivéreztetésére játszunk? 

3 komment
Címkék: vasút

A bejegyzés trackback címe:

https://setalobudapest2019.blog.hu/api/trackback/id/tr5218174857

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Etniez 2023.07.22. 07:38:16

13 év Fidesz után csoda, hogy még működik az országban bármi.

Az egészségügy már csendben összeomlott, most tehetünk valakit a családból, aki a Honvédkórház és a Fidesz közös áldozata.

2024 2023.07.22. 15:42:48

Én nem az IC-kel foglalkoznék. Az a legkevesebb, ha pár perccel tovább nő a menetidejük. A fővonalak karbantartására, fejlesztésére van és lesz is pénz - csak egy vasúttal oly' sűrűn behálózott országban ez a folyamat lassú, időt igényel. Momentán állnak a vasúti projektek is, mert ideológiai okokból a brüsszeli háborúpárti migránsimádó gyerekinzultálók megvonják az országtól a fejlesztési pénzeket. Az ország lakosságát büntetik és nem a kormányt abban a reményben, hogy a pénzmegvonásnak politikai következményei lesznek (nem lesznek).

A gond az, hogy miközben rengeteg vasúti fejlesztés történt az elmúlt 13 évben (pályafejlesztés, villamosítás, új, korszerű mozdonyok és szerelvények beszerzése), az összekötő-és mellékvonalakat alaposan elhanyagolták. A minapi személyi sérülésekkel járó vonatbalesetre történt reakció Lázár János részéről (miszerint aug. 1-től 10 mellékvonalon beszüntetik/felfüggesztik a közlekedést és légkondicionált buszokkal helyettesítik) is ennek a következménye. Az ország működéséhez és fejlődéséhez elengedhetetlen nagy forgalmú fő vonalakra koncentráltak (munkába járó dolgozók, iskolások és turizmus) és az ipartól fellendülést remélő beruházásként épül a teherszállításra összpontosító Belgrád-Budapest vonal. A "csörgős" és "bézés" hátországgal a Fidesz sem törődött. Mert egyszerűen nincs elegendő utas, hogy ezeket a vonalakat gazdaságosan lehessen működtetni. Pénznyelő. Pedig ott is emberek élnek, munkába és iskolába kívánnak eljutni. Csak nincsenek elegen ahhoz, hogy a MÁV-nak nevezett monstrumnak megérje figyelnie rájuk. Mert nem kimondva, sőt titkolva: de a gyurcsányi idők és a Kóka-féle gazdasági szempontok 2010 óta is érvényesülnek. A 2010-es kormányváltás után nagy dérrel-dúrral újranyitottak egy csomó bezárt vonalat (nem mindet), de a piaci törvényszerűségek könyörtelenül hatnak azóta is. A legtöbb harmadrendű vonalon jó esetben napi két(három) pár vonat közlekedik. Fenntartják a látszatot, hogy ez a kormány a 2010 előtti elődjeivel ellentétben fenntartja a vasutat. És most ezzel a látszattal is szembemegy a vasútért felelős Lázár minapi bejelentése.

Őszintén szólva nem tudom mi lehet a megoldás. Van egy, a kormány által is képviselt cél: kell a vasút Európába. De hogyan? A MÁV szétbontása, a vasúti közlekedés működtetésének egyfajta regionálissá tétele jelenthetne megoldás, de kis forgalmú, gazdaságtalan vonalakat ki fogja működtetni?

Kell a vasút, de gazdaságosan és fenntarthatóan. Na erre kellene megoldás.

2024 2023.07.22. 15:50:20

@2023: "A fővonalak karbantartására, fejlesztésére van és lesz is pénz..."

Mármint volt és remélhetőleg lesz is. Most nincs.
süti beállítások módosítása