Sétáló Budapest

Pollerháború

2023. augusztus 15. 05:04 - bozon

Az Országos Mentőszolgálat szóvivőjének közleményével kezdődött az a szóváltás, ami pollerháborúként vonulna be a történelembe, ha a történelemkönyvek biliben dúló viharokról szólnának. A probléma az, hogy a mentőautók nehezen férnek be az új Váci úti és Üllői úti biciklisávokra, hogy ott várakozzanak, míg a mentősök a helyszínen dolgoznak. A szóváltás talán azért emelkedett olyan magasra, mert a városháza részéről az első reakció rögtön az eszkaláció volt: de, beférnek, és egyébként is O1G (akit érdekel, van viszont-viszontválasz is, és van még tovább is, sőt, később foglalkozunk is ezzel). De elsőként ahhoz próbálunk adni pár támpontot, hogy a felvetés és az eszkaláció jogos volt-e, illetve miről is kellene szólnia egy ilyen diskurzusnak.

Gyorsan az elején tisztázzuk: nincs szándékunkban álbékítő, álcentrális, „egyrészt-másrészt” álláspontot képviselni; mi is eszkaláltunk volna. Csak máshogy. Ugyanis teljesen érdektelen, hogy a vita elindítója régebben minek a képviseletében milyen politikai álláspontokat vagy szimpátiákat közvetített (vagy nem is); sőt, a legfontosabb téma még csak nem is az, hogy használni tudják-e a mentők az említett helyszíneket. A legfontosabb kérdésről eddig nem is volt szó: kell egyáltalán, hogy a mentők használják ezeket a helyszíneket? 

pollerek-index-kicsi.png
Az Index találó képén nem is mentő használja a kérdéses sávot – erről is később

De előtte egy kis kitérő 

Emlékeink szerint semmilyen közlemény nem méltatta azt a tényt, hogy a belvárosban a mentők – és a tűzoltók, és a rendőrség, meg még mások is, akiknek joguk van erre – lényegében megkapták a Lánchidat mint akadálymentes vonulási útvonalat (sőt, alkalmasint vonuláson kívül is használható útvonalat). 

Természetesen nem a hálálkodást hiányoljuk, hiszen a városvezetésnek ennél sokkal több is a kötelessége lenne. Nem is azzal szeretnénk érvelni, hogy ha emitt jobb, amott nyugodtan lehet rosszabb, hiszen az egyenesen morális nonszensz lenne. Arra szeretnénk ezzel csak ráirányítani a figyelmet, hogy a gyalogosok és kerékpárosok által átjárható város egyáltalán nem fenyegetés a mentők (és a tűzoltók, és például a vitába most megint teljesen értelmezhetetlen motiváció alapján beszálló taxisok) számára.

A valódi kérdés: mire való a kerékpársáv? 

A mi eszkalációnk legfontosabb üzenete az lenne, hogy nem is kell ezeket a helyszíneket mentővel használni. A mentő legyen „abszolút uraság” a közúton, eszébe ne jusson a helyszínre érés előtti utolsó pillanatokban rutinvizsgát játszani, és párhuzamosan beparkolni a karók közé (amiket a Magyar Nemzet szerint már széltében-hosszában „gerikaróknak” kellene hívnunk, de ezzel a „Demszky-karó” elnevezésre hajazó negédes törekvéssel mi még sehol sem találkoztunk); álljon csak meg a kérdéses helyszíneken még mindig rendelkezésre álló 2 ⨉ 2 sávos úttest szélén, okozzon ott akkora torlódást, amekkora csak kialakul, aztán ha a helyszíni tevékenységek alatt a sofőr a mentőautóban marad, akkor el lehet kezdeni beavászkodni a bicikliútra (ha az indokolt és nagyobb mozgás nélkül még lehetséges), de ha a mentés szempontjából jobb, akkor maradjon nyugodtan kint. 

Szintén megoldható a megmaradó 2 ⨉ 2 sávon a mentő előreengedése a forgalomban (amúgy a metrópótlás előtt ezeken az útvonalakon sokszor nem is a szélső sávot használták erre a mentők, mert az út közepi záróvonal körül cikázva gyorsabban előre jutottak, mint a lassú és telített szélső sávban), hiszen egy forgalmi sáv jóval szélesebb, mint egy autó. A karók melletti sávokban ráadásul egy kicsit több hely is van az előre engedéshez, mint más hasonló kiosztású utakon. Ha ez az előreengedés nem sikerül, az nem azért van, mert irányonként három helyett csak két sávon áll a dugó, hanem azért, mert nem érvényesítjük – mi mindannyian, nem csak a szóváltás résztvevői – a helyes prioritásokat. Amikor arról beszélünk ugyanis, hogy a betegek érdeke az első, akkor nemcsak a biciklistákkal szemben kell ezt állítanunk, de még csak nem is a biciklistákat pártoló városvezetéssel szemben, hanem a mindig szent és sérthetetlen közúti közlekedéssel szemben is. 

Természetesen lehetnek a megállással kapcsolatban tisztázandó technikai részletek. A pollerekkel leválasztott kerékpársáv az úttest része, vagy sem? Ha igen, szabályos, hogy nem az úttest szélén állnak meg a mentőautók? Ha nem szabályos, lehet ezt informálisan alkalmazni? Ez utóbbira valószínűleg egyértelmű „igen” a válasz, ugyanis az egész dilemma (valóságmagja) mögött az áll, hogy a mentőautó és a járda között lehetséges-e biztonságosan közlekedni, ha a mentőt jobbról kerülő biciklistákra kell számítani. Mivel itt profi személyzetről van szó, illetve a kék villogó a kerékpárosok számára is meglehetősen feltűnő, az informális megoldás semennyire sem tűnik rossznak (és ha szükséges, érdemes lenne a fennálló szabályok módosításával formalizálni). 

De térjünk át a mentősök igénye mögött álló sokkal szélesebbkörű, de sokkal kevésbé méltányolható igényre is! Ez talán rávilágít arra, hogy ez a háború most honnan indult, és miért felesleges. Az újonnan létrehozott, most már egy, a városra kiterjedő, jól használható, biztonságos kerékpáros hálózatot alkotó főúti kerékpársávokat sok autós egyszerűen rövidparkolásra, illetve rakodásra (is) szolgáló területeknek nézi, és úgy is használja. Itt viszont már nincsenek hangzatos betegjogok és -érdekek, itt szó szerint és egyszerűen csak arról van szó, hogy ha az autózás ígérete az volt, hogy háztól házig lehet utazni és szállítani, akkor azt az autót használók kőkeményen be is akarják hajtani – akár a többi közlekedő és városhasználó holttestén át. 

Namármost, ez nem megy. Mégpedig azért nem megy, mert az autózás mögött álló „mindenkinek háztól házig” ígéret egy ordas nagy hazugság volt. Persze, az első tízezer, sőt, akár az első százezer budapesti autóhoz járt még ez az előjog, mert a város – már akkor is minden lakója terhére – ezt ki tudta izzadni magából, de a mai autómennyiséghez ez már nem jár, mert nincs rá hely. Ilyenkor lehet azt mondani, hogy „így jártatok, küzdjetek meg a koncért” – alkalmasint álságos képpel fenntartva a hamis ígéretet –, de logikusabb újragondolni az eszközrendszert és az erőforráselosztást. Talán érdemes mégis fejleszteni azokat a közlekedési módokat, amelyek sokkal hatékonyabban használják a közlekedési célú területet; és emellett olyan mértékben korlátozni az autóforgalmat, hogy a megmaradó forgalom jól tudjon működni. 

Igen, szándékosan írtuk: a hatékony autóforgalomhoz az autóforgalom korlátozása vezet el. Ennek az optimális eszköze valamilyen úthasználati díj lenne, de ez is – mint annyi minden más – politikai csatározások és a politikai oldalakon átívelő rezsicsökkentő marketing áldozata. S hogy miért a korlátozás vezet a szabadabb autózáshoz? Röviden azért, mert ha az autóforgalom felét át lehetne terelni más, helytakarékosabb módokra (ez Budapesten még a Tarlós-vezetés által 2030-ra kitűzött stratégiai cél!), de cserébe megmaradna nekik a mai útfelület 90%-a (a belvárosban kevés százaléka, a külvárosokban szinte 100%-a), akkor… – kell ezt még magyarázni? Esetleg az szorul magyarázatra, hogy miért nem látjuk működni ezt az egyszerű elvet. Ez annak az eredménye, hogy a kerékpározáson kívül a többi helytakarékos mód, a tömegközlekedés és a gyalogosforgalom alig kapott valamit. Sőt, szinte semmit. Pedig kellett és lehetett is volna tenni sokmindent az „autósüldözős” mérleg másik serpenyőjébe. 

Már túl is tolták 

pollerek-telex-kicsi.png
Tulajdonképpen a másik Index képén szereplő turistabuszos is panaszkodhatna, hogy nehezen tudja használni azt a helyet, amit nem is kellene használnia – de ő (még?) szerencsére nem teszi 

Lehet, hogy a mi cikkünk sem született volna meg, ha nem jön szembe az autós érdekérvényesítés brutális túltolása: a Közlekedéstudományi Intézet az egyik oldalán lényegében nyilatkozatszerűen ismerteti az Autóklub álláspontját a pollerkérdésről. Várjuk a Kerékpárosklub hasonló terjedelmű megszólaltatását is ugyanazon az oldalon, ugyanis elég szokatlan, hogy egy ilyen nevű kormányzati (közigazgatási) háttérintézmény egy ilyen kérdésben ilyen súllyal csak az egyik oldalra álljon be. Addig is pár részletre reagálunk mi. 

A hamis alapállás természetesen itt is az, hogy autósérdeknek, sőt, közérdeknek kell feltüntetni azt, hogy – a hatékonyság kérdésétől függetlenül – minden egyes közlekedési célú négyzetcentimétert az autózás uraljon (esetleg, ahol túl sok a hely, maradékelven más is helyet kaphat). Ennek érdekében „szedik ízekre” a pollerekkel védett biciklisávot, de úgy, mintha ez valami világújdonság, valami olyan dolog lenne, ami csak Budapesten és csak most került volna elő. De nézzük az érveket! 

Mentők, tűzoltók: ahogy fent írtuk, a sürgősséggel vonulás mindennél fontosabb. Ez magában foglalja az autóforgalommal szembeni feltétlen elsőbbséget – akár a várakozás céljából is. Hasonlóan a közúti sávokban kell, hogy megoldódjék a kukásautók forgalma és meg-megállása is (az, hogy ezt csúcsforgalomban kell-e intézni, egy másik, a pollerkérdéstől független probléma). Van még más 2 ⨉ 2 sávos út is a városban? Azokon megoldják ezeknek a járműveknek a forgalmát? Nem kell messzire menni a jó példákért. 

Taxik: eddig sem lehetett mindenhol utast cserélni, ezután sem lehet. Hatalmas tévedés megint, hogy vannak bizonyos közúti előjogok, amelyek abszolút módon most már az örökkévalóságig előnyt élveznek minden mással szemben. Ha taxival egy pollerekkel védett kerékpársáv mellett kellene megállni, akkor csúcsforgalmon kívül esetleg járható a pollerek külső oldalán való megállás, de alapjában véve el kell menni a következő sarokig, ott befordulni, és ott utast cserélni. Probléma lehet az akár 100% feletti telítettségű parkolóhelyekkel, de ez nem megint arra utal, hogy itt az autóhasználathoz rendelkezésre álló felületek túlhasználatáról van szó? (Nem a KTI-cikket illető probléma, de itt el lehetne gondolkodni a taxisok motivációin is. Mint a Lánchíd és a pesti rakpart esetében is: minél kevesebb autó tud-akar bejönni a városba, annál jobban pörög az ő üzletük. Miért nem a forgalomcsillapítás élharcosai ők?) 

Szintén álságos ellenérv a seprő, locsoló, karbantartó autók-gépek forgalma. Miért is kellene egy teljes közúti sávot karbantartó géppel tisztítani a biciklisávot? Ha az illető gép nem fér el benne, akkor ott vannak a kisebb gépek (amelyekkel eddig is lehetett más kerékpársávokat, -utakat, vagy akár járdákat tisztítani), és azokat kell használni. 

A közúti biztonsággal kapcsolatos „legtalálóbb”, profikhoz már egészen méltatlan ellenérv a hajlékony, gyenge pollerek általi hallatlan balesetveszély. Mi lenne, ha egy autós emiatt mennek túl közel hozzájuk? Mi lenne, ha átmenne rajtuk, és azok eltörnének?! A további hangulatkeltés helyett próbáljuk meg elképzelni, hogy ugyanezek az események hogyan néznének ki merev pollerekkel! Valamiért feltalálták ezeket a rugalmas, viszonylag puha, sérülékeny elemeket; pont a sérülékenységük szolgálja a biztonságot. 

Az Autóklub itt kedvesen azért is elkezd aggódni, hogy lesz-e elég hely a metrópótlásra, azonban erre területet fenntartani már végképp luxus lenne. Vagy most már túl sok is a hely az érintett útszakaszokon, ezért létesítsünk alapértelmezésben üres metrópótlási sávokat? Vagy csak a hajánál fogva elő kell rángatni mindent és annak az ellenkezőjét is, mert a pollerrel védett kerékpársávok végre már nem annyira könnyen használhatóak rövidparkolásra és rakodásra? 

Természetesen előkerül az az ellenérv is, hogy nem volt egyeztetés a kérdésben, de forgalomtechnikai változtatások esetében mikor is szokott lenni? Egyébként az említett utakon a több és még több közúti sáv megnyitásakor volt? Más utakon, amikor most történik közúti kapacitásbővítés, van? Persze jó és hasznos dolog a párbeszéd, most például a mentősök felmerült problémájára igencsak jól jönne egy pozitív visszajelzés azt illetően, hogy mi mindenben ők a legerősebb szereplők az utakon a maradék 2 ⨉ 2 sávon is, azonban minden egyes forgalomtechnikai beavatkozás mellé nem lehet társadalmi egyeztetést állítani. Ezeket illetően a tökéletes megoldás az lett volna, ha a legutóbbi választáson egy viszonylag részletes programmal, számonkérhető vállalásokkal és radikális zöld agendával bíró jelölt győz, ezzel a választóktól engedélyt kap az egészre, és aztán a programját – nemcsak a kerékpárosközlekedés terén, hanem a város egyéb működési területein is – ténylegesen végre is hajtja. 

Ez, mondjuk, tényleg elmaradt. 

14 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://setalobudapest2019.blog.hu/api/trackback/id/tr1918193011

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Mesterséges Geci 2023.08.15. 12:36:00

Ez csak a szokásos: a kormányon lévő bűnelkövetőknek szükségük van ellenségre. Főleg most, hogy közeledik az önkormányzati választás. Kiadták a csicskáknak, hogy ezen kell rugózni.

nyelv-ész 2023.08.15. 16:28:07

Ez a cikk is abból a hibás álláspontból indul ki, miszerint büntetlenül lehet az autóforgalmat anélkül is korlátozni, hogy az agglomeráció közlekedési problémáit meg ne oldanák.

Nem lehet.

Normális P+R rendszert kellene végre létrehozni, nem pedig hagyni a kerületeknek, hogy orrba-szájba feléljenek minden talpalatnyi helyet.

Józsi bácsi, Mari néni akkor is autóval fog bejönni Budapestre az agglomerációból, ha az összes belvárosi főút egy sávosra lesz szűkítve. Miért? Mert Alsóbivalyfalváról napi két buszjárat van, hajnali 5-kor, meg este 10-kor. Ami nekik pont nem jó. Ne essék félreértés, sem Alsóbivalyfalván, sem a többi agglomerációs településen nem lehet soha olyan tömegközlekedést fejleszteni, mint amilyen a belvárosi.

Nem is várja ezt senki normális ember. Azt viszont elvárja, hogy ha már súlyos pénzekért saját erőből oldja meg a közlekedését, akkor ne akarják őt tűzzel-vassal kiűzni Budapestről, és ellehetetleníteni a napi közlekedését.

Normális ember azt is belátja, hogy a belvárosi korlátozások hatására nem fognak P+R parkolók épülni a nagy kapacitású tömegközlekedési végpontokon. Ezt kellene a blog íróinak is belátniuk, és nem a pollerekről írogatni áltudományos értekezést.

promontor · http://jozsefbiro.blog.hu/ 2023.08.15. 19:29:53

@nyelv-ész: A "száz P+R-t, ezeret" követelés sajnos tévút: levegomunkacsoport.blog.hu/2020/03/30/ujabb_p_r_parkolok_jobb_ha_elfelejtjuk

Egyébként a komment szokásos magyaros módon több dologban is túloz. Pl. az agglomerációban mind a MÁV, mind a Volánbusz sokkal komolyabb kapacitásokat tart fenn, mint az alsóbivalyfalvai példa és ezeket sokan használják is. Akik nem használják, azok sokféle okból nem teszik ezt és ezek között bizony igen gyakran a kényelem is szerepel. Az viszont nem várható el a budapestiektől hogy mások kényelemből választott közlekedési döntései miatt a saját környezetük minőségromlását legyenek kényetelen eltűrni.

Ami pedig a "súlyos pénzekért saját erőből közlekedőket" illeti, valójában azok, aki napi szinten autóval közlekednek, azok messze nem fizetik meg a közlekedésük tényleges társadalmi költségeit.

kiskisutca 2023.08.16. 09:02:20

Ismerek kormánypárti bringásokat.
A belvárosban autózók többsége meg nem budapesti szavazó, mert a környező településeken lakik.
Nem fekete-fehér a dolog.

kiskisutca 2023.08.16. 09:15:39

@nyelv-ész:

"Normális P+R rendszert kellene végre létrehozni,"

ki fizesse meg? Melyik társadalmi csoport jogos igényének kielégítése HELYETT épüljenek P+R parkolók? Szerintem inkább bringatárolók legyenek az intermodális csomópontokon.

"akkor ne akarják őt tűzzel-vassal kiűzni Budapestről, és ellehetetleníteni a napi közlekedését."

A fizető parkolás bevezetésével a "kiűzés" már megkezdődött.
Napi közlekedésre ott a tömegközlekedés, autómegosztás, iránytaxi (azonos irányba utazok összedobhatják rá, akár) de igazán elterjedhetne a MOPEDAUTÓ
Az év 8 hónapjában: bringa, bérbinga, cargo (teher) bringa, e-bringa, e-roller

Szerintem nagyon meg kellene szűrni, hogy ki és mekkora autóval használja a Belvárost.

nyelv-ész 2023.08.16. 10:18:47

@kiskisutca: Tegnap hosszan reagáltam promontor kommentjére, de eltűnt, amit írtam.

Azt kellene végiggondolni, hogy az agglomerációból bejárókra szüksége van-e Budapestnek. Ha nincs, zárják le az utakat a városhatáron, aztán aki benn van, élvezheti az "élhető várost".
Ha szükség van, akkor pedig az agglomerációban élők közlekedési problémáit EGYSÉGES RENDSZERBEN kell kezelni a fővárossal.

Lehet minőségibb tömegközlekedést fejleszteni az agglomerációban is, de ez illúzió. Nem lehet megoldani, hogy Törökbálinton vagy Csobánkán minden második sarkon megálljon a busz, és az ott élők ugyanolyan kiszolgálási szintet kapjanak, mint a Paulay Ede utca lakói.
Lehet azt is csinálni, hogy aki autóval jön, annak megteremtik a lehetőséget, hogy letehesse normális helyen az autóját, és átszálljon valamilyen kötöttpályára. Lehet ez akár az adott település vasútállomásán, de lehet Budapest valamelyik külső kerületében is. Ennek van realitása.

Finanszírozás: ha lenne közlekedési szövetség a főváros és az agglomerációs települések között, akkor a szövetség tagjai együtt finanszíroznák ezek költségét. A belvárosi forgalomcsillapítást megelőzik azok a beruházások, amelyek élhető alternatívát nyújtanak az agglomerációnak is.
Ez érdekes módon sok helyen működik szerte a nagyvilágban, csak Magyarországon ír felül mindent a pillanatnyi pártpolitikai érdek, meg a települések rövidlátó napi gazdasági szempontjai.

promontor · http://jozsefbiro.blog.hu/ 2023.08.16. 11:24:32

@nyelv-ész: "az agglomerációból bejárókra szüksége van-e Budapestnek..."
Ez megint egy magyaros túlzás, amennyiben egy kalap alá vesz mindenkit. Áruszállítás, szolgáltatások természetesen kellenek, senki nem akarja őket elűzni. A városi mozgásukból adódó többletköltségeket (pl. parkolás) meg eddig is kifizették az itt élők, ezután is ki fogják.
Amire nincs szüksége Budapestnek, az az agglomerációban élő irodista, aki reggel beszáll az órmótlan SUVjába, végigpöfög a városon, eltölt 8 órát egy irodaházban és aztán hazapöfög és fel van háborodva, hogy közben dugó van. (Ez egyébként nemcsak agglomerációs probléma, mert ugyanez vonatkozik egy budai-pesti külvárosból vagy villanegyedből bepöfögő irodistára...)
És persze szó sincs arról, hogy lezárjuk várost, csak azt látni kell, hogy a jelenség egyik oka az, hogy sokáig minden ennek a fenntarthatatlan közlekedési módnak a támogatására volt kihegyezve és most, hogy lassan, bátrotalanul végre lépések történnek ennek a visszaszorítására, megy a hőbőrgés, hogy ez elfogadhatatlan. Nos, nem az elfogadhatatlan, hanem az, ami most van.

Másik: abban egyetértünk, hogy az agglomeráció közlekedési és egyéb urbanisztikai problémáinak egységes kezelése nagyon hiányzik és abban is, hogy ez a széttagolt és ellenérdekelt önkormányzati és közlekedési szervezet az egyik oka, a tetején a kormánnyal, amelyiknek a legtöbb esélye lenne ezt a széttagoltságot megszüntetni, de nekik sokkal jobb a jelenlegi rendszer (ld. divide et impera).

Abban viszont nem, hogy a belvárosi forgalomcsillapítással bármire is várni kellene. Ez a tipikus "ne csináljunk semmit, amíg nincs meg ez (pl. 4-es metró) vagy az (pl. M0), mert összeomlik a közlekedés". Évtizedek óta hallom ezt. Aztán amikor valami megépül, akkor jön a következő ez meg az (mondjuk a Galvani híd), hogy még az is kell, különben armageddon lesz. Ezt persze tipikusan azok mondják, akik szeretnék a jelenlegi kényelmüket fenntartani mások terhére.

(A blog.hu blogmotor elég ramaty mostanában szerintem is...)

nyelv-ész 2023.08.16. 11:46:51

@promontor: Én még irodistát SUV-val nem láttam, pedig elég öreg vagyok. Irodista főnökét, meg a kis- és középvállalkozókat, és azok csatolt tartozékait annál inkább.
A tegnapi eltűnt kommentemben írtam, hogy a cégautósok ellen hiába akarod felvenni a harcot, nem érsz el eredményt. A cégautós akkor is autóval közlekedik, ha két órát kell dugóban ülnie. Neki az jár, a cég fizeti minden költségét. Dugódíjjal is csak az alacsonyabb jövedelműeket sanyargatod, mert a cégautósnak a cége ki fogja fizetni azt is, az autó egyéb költségeivel együtt.

Alapvető városszervezési problémákkal állunk szemben, amit nem lehet néhány út lezárásával kezelni. Miért lett a Váci út és néhány belső kerület az irodaház beruházók kedvenc célpontja? Miért nem lehetett az irodaház boom-ot a külső kerületekben, vagy olyan helyeken tartani, ahol van megfelelő infrastruktúra, ahol nem probléma a közlekedés? Miért nem lehet extra adóval a nagy cégeket kiszorítani a belső kerületekből, hogy ne oda áramoljon a cégautók hada? Egy csomó olyan eszköz van, ami hatásosabb, mint az utak lezárása, szűkítése.

promontor · http://jozsefbiro.blog.hu/ 2023.08.16. 14:23:36

@nyelv-ész: Hogy a lényeggel kezdjem, szerintem az irodista főnöke is irodista. ;-) Egyébként pedig bizonyos szektorokban (IT, pénzügy) a cégautó messze nem csak a managerek juttatása.

Hogy komolyabb dolgokra is reagáljak. Miért ne lenne alkalmas egy metróvonallal ellátott útvonal arra, hogy ott irodaházak épüljenek. Milyen "megfelelőbb" közlekedési infrastruktúrára gondolsz? Hétsávos autópályára?

A másik: vannak irodaházak máshol is, még az agglomerációban. Van is ismerősöm, aki egy budaörsi irodaházban dolgozik. Igaz, ő Káposztásmegyerről jár ki oda, igazán remek megoldás.

Végezetül: a cégautók ellen nagyon is lehetne küzdeni. Csak néhány ötlet. A cégautót a cég adja, tenni kell róla, hogy ne érje meg se neki, se a munkavállalónak. Kerüljön sokkal többe cégautót rakni valakinek a feneke alá, mint a fizetés. Másik: ahol az irodaház parkolási övezetben van, ott kötelezni kellene az irodaház üzemeltetőjét, hogy tegye nyilvános parkolóházzá a mélygarázst, ahová bárki behajthat, ha kifizeti a parkolás óradíját. Aki ott dolgozik, az is ugyanezzel a feltétellel hajthasson be. Ne legyen dedikált helye, ne legyen ingyenes parkolása.

Csak akarat kéne. Na, az nincs.

kiskisutca 2023.08.16. 15:23:29

A rendszerváltás előtti, tehát kommunista városvezetés kitiltotta az autókat a Vörösmarty térről a Váci utcából, mégsem akarja senki visszacsinálni.

Tarlós István idején lett bringasáv a Kiskörúton a Nagycsarnoknál, mégsem következett be a végpusztulat.

Európai téridő 2023.08.19. 08:40:40

Kedves Ifjú Titánok, Baromfiúkák! A klubnak titulált gittegyletetekben van gyakorló mentős? Miért nem őt kérdeziktek arról, hogy merre van az amarra?

Billy Hill 2023.08.21. 10:02:27

@promontor:
@nyelv-ész:

"Amire nincs szüksége Budapestnek, az az agglomerációban élő irodista, aki reggel beszáll az órmótlan SUVjába, végigpöfög a városon, eltölt 8 órát egy irodaházban és aztán hazapöfög és fel van háborodva, hogy közben dugó van. (Ez egyébként nemcsak agglomerációs probléma, mert ugyanez vonatkozik egy budai-pesti külvárosból vagy villanegyedből bepöfögő irodistára...)"

Viszont a főváros státuszra még szükség van? Sajnos erről nem lehet népszavazást tartani, de érdekes lenne látni egy budapesti szavazás eredményét.

kiskisutca 2023.08.23. 14:02:14

Az igazi vesztesek a reptéri gyorsbusz, a metrópótló busz és a reptéri taxisok. Nekik hiányzik a buszsáv.

bozon 2023.08.24. 08:36:37

@kiskisutca: ez a résztéma ki is robbant a napokban. Talán ez a poszt a legjobb összegzés erről: www.facebook.com/aronhalasz/posts/pfbid02GHzZvFJFAdYG86psUnd6BQaBN5YzLEuuBJbJ1w1RTX9LQ6T743GmJHDRSPYU7aXfl

(Azt még hozzátéve, hogy a 100E-t az árazása kifejezetten kívül helyezi a tömegközlekedési alapszolgáltatáson. Kb. annyira közérdek a külön buszsávban járatása heti 7x24 órában, mint egy külön taxiutat biztosítani a reptérre.)
süti beállítások módosítása