Sétáló Budapest

Ígérjünk űrrepülőteret – soha nem kéri számon senki! 

2023. november 14. 05:22 - bozon

Folytatódik a XVIII. kerület álszakmai, állakosságbarát kampánya – lényegében a lajosmizsei vasútvonal felújítása ellen. Miről van szó? A kerület megpróbálja leígérni a csillagokat ez égről; olyan, metrószerűen túlépített formában követelni a vasútvonalat, ami soha az életben nem lesz reális. Fedezet nélküli ígérgetés, egyben a lehetséges fejlesztések akadályozása áll a szép látványtervek mögött. 


Közeledik a kampány, már helyi képviselők is megjelennek a látványtervek és a polgármester mellett 

Volt már erre példa egyébként a budapesti történelemben. Például, ameddig a Demszky-féle városvezetés és a hozzá lojális XI. kerületi vezetés akadályozni akarta az 1-es villamos meghosszabbítását az Etele térig, egyszerűen kikötötték, hogy annak a föld alatt kell mennie. Ebben a formában nyilván soha nem épült volna villamos, és most is a 103-as busz lenne a szolgáltatási maximum arrafelé. 

A XVIII. kerület kampányának azonban van egy kicsi igazságmagva és egy ebbe elrejtett előrelépési lehetőség: a 142. vonal jelenleg „hivalatos” fejlesztési tervei már eleve túl sok betont, túl sok beruházást tartalmaznak például ahhoz képest, amilyen követési sűrűséget a Nyugati pályaudvarra menő vonal akár a távolabbi jövőben tudna adni (a csillagok semmitmondó leígérése az égről tehát már jelen van az alapverzióban is!). A kiút ebből pont az ellentettje annak, mint amit a kerület erőszakkal javasol: könnyíteni kell a beruházás műszaki tartalmán.

Ez a könnyített megoldás a követési sűrűség emelése mellett csökkenti a vonal elvágóhatását a kerületben (valamint a kerülettel egybeépült Gyálon), és akár újabb megállók kijelölését is lehetővé teszi (persze nem túl sokat, hiszen tekintettel kell lennni a távolabbról jövőkre is). Ezt a variánst, mondjuk, úgy kell elképzelni, mint valamit, ami a villamos és a hév között van; olyasmi, mint például a badeni hév Bécsben. A belvárosi kapcsolatát a távlatban is túlzsúfolt Nyugati helyett vagy egy belvárosi villamosvonal, vagy akár a 3-as metróba kötés adhatná meg. 

wlb-oper.png
Bécsben ez a hév-vonal a belvárost egy villamosvonalon éri el – összeköt, nem elválaszt (az eredeti kép: Wikipédia, My Friend felhasználó)

Természetesen erről már beszéltünk, amikor az ügy ebben a formában szóba került; nyilván senki sem hallgatott ránk. Hosszan részleteztük az enyhébb műszaki tartalom mibenlétét, sőt, rendszerszintű értékeit is: Budapesten sok külvárosban fog túl vastagon a ceruza; olyan vastagon, hogy ennyi itt-ott a föld alá vitt hév-jellegű vonalat száz év alatt nem tudnánk megvalósítani pénzbőség idején sem, nemhogy pénzszűkében és a legjobb esetben is csak teszetoszáskodással fogadott klímaválság árnyékában  amikor is évtizedeken, de akár éveken múlik a szükséges átállás. Van tehát bőven kortárs példa is a túlépítést, de valójában nem fejlesztést követelő hasonló játszmákra (Csillaghegy, Cinkota, Soroksár, Csepel – nem maradt ki egyetlen hév-vonal sem). 

tamtam-hod.png
Egy másik könnyített forma, ami megfelelő lehet a 142. vonal számára (nyelvújító megnevezésekkel): vasútvillamos (vasvilla), azaz tramtrain (tamtam) – (az eredeti kép: iho.hu, Vörös Attila vagy Szabó Luca)

Nincs előrelépés. A jelenleg hivatalosnak nevezhető terv pártolói – ilyenkor tipikus módon – a változatlan megvalósítás álmát kergetve szeretnék „kiülni” a helyzetet; a kerület pedig inkább botrányt kelt, politikai lufit gyárt, mintsem a valódi, gyorsan megvalósítható alternatíván gondolkodnék – ez is tipikus persze. Ami gyorsan, könnyen megvalósítható, azt egyszer még véletlenül számonkérné valaki... 

fr_a_m.png
És a végén kedvencünk, a villamosmetró műfajából egy újabb példa: Frankfurt am Main. Az egyes műfajokról és más részletekről is – például a teherforgalom esélyeiről – szó volt már az előző cikkünkben. (Az eredeti kép: Wikipédia, X-angel felhasználó) 

5 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://setalobudapest2019.blog.hu/api/trackback/id/tr9718258133

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

fkv.119 2023.11.18. 18:46:01

Ez a vonal tele van cigánnyal, ezeket kár behozni a városba bűnözni.

Másrészt a probléma a Nyugatiban van, minden vonat ott dekkol az állomás előtt a pusztában mintha kötelező lenne. Mindegyik. És ezzel persze feltartják a mögöttük jövőket is, már a Bp táblától kezdve alig van meg a 10 km/h átlagsebesség, sokszor az az érzése az embernek hogy inkább kiszáll tolni a vonatot, hogy haladjon... Amíg a dugó nincs felszámolva, addig felesleges bármilyen bekötő szart tervezni, az is ugyanabban a dugóban fog dekkolni, ahogy most. Ehhez a pályaudvaron kéne megsürgetni a munkásokat, hogy ne lazsáljanak annyit, nem kell a vonatokat fél - 1 órával indulás előtt kitolni a peronra, addig még egy csomó érkező vonat ledobálhatná az utasait, majd elhúzhatna a picsába. Pár rabszolgahajcsárra, meg új, nem f.szverő vezetőségre lenne szükség.

bozon 2023.11.19. 02:45:21

@fkv.119: ezek szerint nem vetted észre, hogy a poszt (pláne a hivatkozott előző, részletesebb poszt) egyik felvetése pont az volt, hogy a Nyugati hosszabb távon sem jó belső végpont. Pont a strukturális kapacitásszűke miatt.

bozon 2023.11.19. 02:47:48

@fkv.119: ja, és a minősítgetésre, hogy kik utaznak a vonaton, hadd ne reagáljak.

totii 2023.11.19. 21:15:54

@bozon: Ha semmi máshoz nem nyúlunk, csak a 142-es vonal lenne rendbetéve, és negyedórás követést szeretnénk, akkor a G43 és az S36 elvihetne a többlet három vonatból kettőt, a maradék egy talán még beférne a Nyugatiba, de akár a 150-es vonalról is járhatna át 1-2 vonat (feltételezve, hogy hamarabb elkészül, mint a 142), vagy szükségmegoldásként van három csonkavágány Kőbánya-Kispesten.
Mondjuk a Kökire is ráférne egy generál, akár a vágányhálózatot is átgondolva.

bozon 2023.11.28. 05:37:22

@totii: persze, ebben igazad van. Ha a nagyvasúti rendszeren belül gondolkodunk, akkor ezek a majdnem átmérős (a belvárost elkerülő, de a különféle körvasúti elemeken átvezetett) összekötések adják a legjobb megoldást, és ezek közül is a dél-budaiak a legjobbak (az említettek mellé simán odatenném az S10-eseket is). A 150-essel óvatos lennék, mert a déli körvasúti projekt keretében megszűnik a személyforgalomban járható kapcsolata a körvasúttal, és fogalmam sincs, hol épül helyette másik, és mikor. Be lehet még hozni ellenoldalnak a 71-est és akár a 2-est is -- bár ezek még jobban elkerülik a belvárost.

Az egyik kérdés az, hogy a kapacitások hogyan jönnek ki (nem lesznek-e üres vonatok a 142-es oldalán), de ha feltesszük, hogy majd dől a nép a 142-esre, akkor ezzel sem lesz baj. Ami viszont fontosabb, az az, hogy ha végül a rendszer, mondjuk, egy 15 perces csúcskövetésre képes, akkor az azért elég korlátozott minőség. A "15 percenként Dél-Budára" (vagy "30-30 perceként Dél-Budára és egy másik helyre") klasszisokkal rosszabb ajánlat, mint mondjuk, a "10 perceként a belvárosba" (és akkor a 10 perccel most inkább alulról kapirgáltam a "könnyebb üzemmódú" lehetőségeket).
süti beállítások módosítása