Sétáló Budapest

Álljunk meg egy szóra Rákospalota–Újpestnél!

2022. február 18. 04:16 - bozon

Egy hete jelent meg Vitézy Dávid facebook-oldalán a hír, hogy Rákospalota–Újpest vasútállomás jövőjéről is folyik a gondolkodás a Budapesti Fejlesztési Központban (a BFK felületein ugyan nem találtuk a hírt, de a mai „fészbúkos” világban ezt is hivatalos BFK-közleménynek tekinthetjük). Ahogy mindig, most is örömmel tudatjuk, hogy a közlemény lakossági visszajelzésekre is buzdít – persze a szintén mindig hangoztatott korlátokkal: a társadalmasítás nem kis részben a kész helyzetek művészete. Mindenesetre mi is megtesszük a régebben közölt anyagainknak megfelelő visszajelzéseket, amelyeket – fészbúkos világ ide vagy oda – az odakommentelés mellett majd levélben is elküldünk; emellett mindenkit buzdítunk most is arra, hogy visszajelzéssel támogassa ezt, vagy tegye meg saját észrevételeit.

bfk-rp-up-xmetszetlatvany.png
A BFK-nak az a látványterve, amiről az általuk kialakítandó állomási keresztmetszetet sejtjük (az állomástól jobbra látható három új kockaház, reméljük, nem komoly felvetés)

Levelezés: most csak egy lépéssel a múlt felé 

Nyilván nem a levelek iránti nosztalgia, hanem az egy hetes kommentáradatban való eltűnés lehetősége miatt lépünk egyet vissza a múltba, és vetemedünk levélírásra. De csak egyet lépünk vissza, és nem rögtön papírlevelet, hanem emailt küldünk. 

Éppen a minap azonban a leghagyományosabb eszközzel is élnünk kellett, ugyanis még mindig szeretnénk kideríteni, hogy létezik-e a tervezett gellérthegyi siklónak közlekedési, illetve azon belül is tömegközlekedési alátámasztó vizsgálata, de a legilletékesebb adatgazdának, a projektcégnek csak a postacímét sikerült előkeríteni.

Azért kértünk választ emailben is.

Minden mindennel összefügg 

Ahogy a BFK-közlemény is kitér rá, a terveket illeszteni kell a hármas metró északi hosszabbításához, azonban tekintve, hogy a jelenlegi metróhosszabbítási tervek semmilyen, a projekt költségét érdemben csökkentő, a megvalósítást potenciálisan gyorsító lehetőséget nem használnak ki, javaslatunk szerint egy kicsit másmilyen metróhosszabbítási tervekhez kellene igazodni. Persze, ez a koncepcióválás látszólag hátráltatja mind a metró, mind a vasútállomás fejlesztését, azonban azt mindenképpen látni kell, hogy a XX. századból velünk hozott „nagyprojektes” szemléletben ezek a fejlesztések bőven az egy évtizedes távlaton túl derengenek csak.

Márpedig ha komolyan vesszük az emberiség előtt eddig álló legkomolyabb kihívást, a globális klímaváltozást, valamint az ellene folyó harcot, akkor nekünk pont a most folyó évtizedbe kellene minél több, olcsó, könnyű és hatékony fejlesztést bezsúfolni. Csak így biztosítható, hogy a tömegközlekedési hálózat teljes egésze, és ne csak egy-egy csillivilli része legyen igazán használható és az autózással versenyképes, és emiatt csak így biztosítható az is, hogy a budapesti és agglomerációs ingázás karbonlábnyoma radikálisan csökkenjen. Ne feledjük, a tudomány mai állása szerint 2030-ig felezni kellene a világ szén-dioxid-kibocsátását ahhoz, hogy a legrosszabbat elkerüljük! Az ehhez szükséges különféle iparági, infrastrukturális és életmódbeli változások közül a közlekedésszakma pénzköltés helyett agyafúrt gondolkodásra való átszoktatása, s ennek eredményeképpen az autózás érdemi visszaszorítása még a könnyebb feladatok közül való. 

Ha tehát már kis hálózatrészen is óriási összegeket és építési kapacitásokat megmozgató, könnyen több évtizedes előkészítést is igénylő óriásprojektekben gondolkodunk a tömegközlekedés és azon belül is a kötöttpályás közlekedés fejlesztéséről, akkor a legfontosabb harcot már elvesztettük. Akkor már a sok vesződés helyett érdemesebb inkább hazamenni, ledőlni, és valamilyen kényelmes pózban átvészelni azt a kis időt, ami még megmaradt mindannyiunknak.

Ezzel nem a hosszabb távú stratégiák építése ellen beszélünk, hanem amellett, hogy velük párhuzamosan a konkrét, rövid távú jövő olcsó és hatékony építése most sokkal-sokkal fontosabb feladat legyen. Most is a minél hatékonyabb közeljövő érdekében tesszük meg a javaslatainkat.

A legsóherebb villamosmetrónak hely kell az állomáson 

A fenti elvek vezéreltek bennünket akkor, amikor szóba hoztuk a hármas metró fejlesztését, és azon belül is azt a tényt, hogy ha a felszíni végszakasz a villamospályát már nem metróként, hanem villamosként használná, akkor azt nem kellene a híres-nevezetes módon premetróként épült 14-es villamos ellenére szinte a teljes felszíni szakaszt áthelyezni, nem feltétlenül kellene akkora járműtelepet építeni, mint ami a tervekben van, fajlagosan is jóval kevesebbet kellene költeni az infrastruktúraépítésre, és még a rákospalota–újpesti metrómegállón is spórolhatnánk – amellett is, hogy ide akkor betétjárati végpont is kerülhetne. Ez a rendszer tenné továbbá lehetővé, hogy olcsón integráljuk a rendszerbe az 50-es villamos vonalát, illetve ezeket a felszíni végszakaszokat olcsón és egyszerűen akár meg is tudjuk hosszabbítani Dunakeszi és Vecsés felé. 

multimetro-cimlap.png
Egyébként az egész villamosmetrós tanulmányt ajánljuk szeretettel

Visszatérve Rákospalota–Újpest kérdésére, itt a metró megállója a legolcsóbb változatban már a felszínen lenne. Ez az az ok, ami miatt az állomásfejlesztés saját magán jóval túlmutat, kiterjedt hatása van a hálózatra: helyet kell biztosítani a legolcsóbb villamosmetró-változatnak. Természetesen a villamosmetró úgy is megépíthető, hogy itt még föld alatti állomása van, azonban ha egyszer végre valamit olcsón (és gyorsan) tudnánk fejleszteni, akkor érdemes lenne azt is a legjobban csinálni. Ahhoz, hogy jobban értsük a két állomáskialakítás közötti különbséget, felskicceljük a saját terveinkből származtatható állomási keresztmetszetet, illetve a BFK-s látványtervekből kisilabizálható tervezett keresztmetszetet. 

rp-up-allxmetszet-blogra.pngAz állomás keresztmetszete: fekete a mai állapot, piros a BFK, kék a villamosmetrós tanulmány szerinti. A rajztól balra esik a felvételi épület (Újpest), jobbra Rákospalota. A BFK tervében mindkét középperon igen tágas, de nincsenek metróvágányok. A tanulmányunkban a metróhoz vezető lépcsőfeljárat a hasznos peronhosszon túl (az állomáson álló jármű előtt és mögött) van. 

Mint az eddig elmondottakból talán már látszik is, ebben a lakossági véleménygyűjtő folyamatban a „kész helyzetek művészete” ott jelenik meg, hogy az állomás vágányképének rögzítése az itt véleményezett tervezési folyamat előtt megtörtént. Jó lenne, ha ezen még módosítani lehetne; feltehetőleg ez nem borítaná fel az egész agglomerációs stratégiát, de még az itt átmenő 70-es és 71-es számú MÁV-vonalak fejlesztési terveit sem. 

És egy kis ráadás 

Ha már úgyis tervezünk metró-hév összekötést Budapesten, és azt is a legjobb (legolcsóbb, leghatékonyabb) lenne villamosmetróként megépíteni, itt, Rákopalota–Újpesten is kihasználhatnánk, hogy van egy csatlakozó hév-vonalunk: az egykori Vác–Budapest–Gödöllő hév maradéka, azaz a BFK állomásfejlesztési tervében is fejlesztendőként hivatkozott 71-es vonal. A tervezett hasonló összekötés miatt új technológiát nem kell miatta bevezetni, s a hajdan létező híd visszaépítésével, ami a 70-es fővonal felett átemelte a hév-vonalat, pont az általunk javasolt felszíni metróállomás betétjárati fordítóvágányaihoz jutunk, azaz a nagyvasúti állomásrész terhelése és a nagyvasúti forgalom zavarása (a 70-es és a 71-es vonal forgalmának keresztbejáratása) nélkül, minden eddiginél hatékonyabban beköthető lenne a 71-es (veresegyházi) vonal Budapest kötöttpályás gerinchálózatába. 

veresegyhazi_hev_rakospalota-ujpest.jpgA XV. kerület helytörténeti blogján viszontközölt régi vágányrajzon látszik: a mai 14-es villamos alighanem a régi hév hídját használja a Fóti út felett, amit valószínűleg nem pont ugyanígy kell visszaállítani, de mutatja, hogy az ív- és lejtviszonyok megfelelőek a villamosmetró és a 71. számú vonal összekötéséhez

S ha már ráadás, ezt is tovább lehet gondolni: a 71-es és a 75-ös (Vác–Balassagyarmat) vonalak 70-essel közös szakaszán (Vác-Alsóváros–Fenyveshegy) a vágánykép úgy van kialakítva, hogy a mellékvonalak a fővonal zavarása nélkül összeköthetőek, és a villamosítatlan 75-ös vonal kedvéért dízelmeghajtásra is képes járművekkel, de nagyvasúti interoperabilitás nélkül a villamosmetró akár Balassagyarmatig is járhat.

7 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://setalobudapest2019.blog.hu/api/trackback/id/tr217609516

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kéki béla 2022.02.18. 21:34:51

Privát vélemény: Káposztásmegyer mellé egy, esetleg két vasúti megálló, plusz egy, talán két szerelvény a váci vonalra, a metróval meg menjenek a picsába! A vasút tökéletesen megfelelne metró helyett az ott lakók többségének, főleg, ha az idő alapú jeggyel is fel lehetne szállni.

bozon 2022.02.19. 05:22:02

Nem feltétlenül jobb a vasút, mert az egy (vagy két?) káposztásmegyeri pontról vinné az embereket lényegében az egyetlen Nyugatiba. A metró pedig jól feltár kint és bent is. Jobban igazodik az igények nagy többségéhez. És ehhez még a direkt Rp.-Úp.--Nyugati -távon is csak valami három perccel lassabb (persze, a vasút lehetne gyorsabb a szakaszon, de hagyjuk).

Azzal, hogy a BKK-jeggyel fel lehessen szállni bármire, egyetértenék; ha viszont megnézed az időalapú jegy tervezett árát, úgyis megfagy a mosoly az arcodon.

A váci vonalra per pillanat plusz megálló egyébként nem fér fel, mert akkor szétmegy az ütemes menetrend. Olyat lehetne, hogy valamelyik vonatnem (S70 vagy G70) cserébe nem áll meg valahol máshol, de az egy afféle "se itt, se ott nem jó" megoldás lenne.

Arcade Macho 2022.02.22. 01:03:49

@bozon: ertem en hogy kell a metro de a vasutra miert nem csinalnak rahordo jaratot?
tudod ami kepes beallni a vasut melle
nem lenne nagy dolog ha negyed orankent jarna a vonat, akkor negyed oras koroket tenne, ezt siman be lehetne vallalni, hiszen az atszallasi ido ekkor gyakorlatilag nulla lenne

bozon 2022.02.22. 05:27:44

@Arcade Macho: a felvetés jogos, bár nem az ilyen karakterű hálózatrészre való. Tulajdonképpen ilyen logikájú megoldás már most is van: a metróra hordó ilyen-olyan buszok és a villamos ad egy egy átszállásos kapcsolatot a belváros felé, ahol az átszállás a metró sűrűsége miatt "magától hangolt".

Itt az egyik hátrány már látszik is: még a legjobb átszállás is átszállás, macera + legalább 3 perc. Ha mondjuk Reziből mész Kaposvárra, és Keszthelyen kell egy ilyen átszállást lebonyolítanod, az tök jó. Nagyvárosi volumenben, több átszállásos út részeként már nem annyira. Főleg, hogy a nagyvárosban a gerincvonal is adhat a saját területsávjában nem nulla feltárást, ezért innen már ráhordani sem kell.

Nagyvárosban a csúcsban negyedórás ütem sem megfelelő minőség. Ha mondjuk van akár öt perccel lassabb alternatíva, de mondjuk ötpercenként, akkor odamegy a nép.

A kapacitásokkal is meg kell küzdeni: egy-két kihasznált busznyi utast egy az egyben feltenni a metróra nem probléma (főleg itt), de az elővárosi vonatra igen.

Arcade Macho 2022.02.23. 00:10:35

@bozon: kint kapmegyeren azon a helyen ami kb feluton van a ket megallo kozott az most jelenleg zold, ligetes parkos
ott nincsen az hogy a MAV jol megszivatja az atszallokat egy 3 perces gyaloguttal mert minden be van epitve,
hanem ott kvazi ugy be tudna allni tobb busz is, hogy baloldalt kinyitja az ajtajat mig a kozbulso peron masik felen a vonat kinyitna a jobb ajtajait, ott meg lenne ugy 5-7 meter
visszafele mondjuk nem olyan egyszeru mert vagy egy feluljaron kellene a buszt atengedni vagy a puhatestueket kellene gyalogoltatni, de legalabb a munkaba valo bejutasnal az atszallasi ido az gyakorlatilag nulla lenne

tehat itt a kerdes az hogy miert a metrot csinalnak setametro jelleggel es miert nem egy irto gyors vasutvonalat hasznalnanak ugy ki hogy a kiegeszito beruhazas az a rahordo busz lenne, es hogy hosszu tavon melyik tudna tobb embert kiszolgalni kevesebb beruhazassal

totii 2022.02.23. 13:58:04

Nem tartom túl emberléptékűnek sem a 120 méteres villamost, sem a külvárosi utcákon az egy méter magas peronokat - pláne nem a Börzsönyben. Akkor már inkább meg kéne hosszabbítani a villamost (legalább) a Nagyvárad térig - főleg, ha a népligeti felüljáró bontásérett lesz.

@Arcade Macho: Inkább a jobb oldalon nyíljanak a buszajtók.

bozon 2022.02.26. 12:50:44

@totii: minél messzebb vagy a belvárostól, annál könnyebb egy bumfordi magasperont elsütni. Kápmegyeren könnyű, Vácott még könnyebb, a Börzsönyben pedig egyszerűen magától értetődő. :)
süti beállítások módosítása