Sétáló Budapest

Idejében szól(t)unk 2.: vihar a metrófejlesztések körül

2021. április 17. 06:00 - bozon

Minisorozatunk második darabja – a (majdnem) most kezdődő aquincumi hídtervezés után – egy teljesen máshol tartó beruházást tárgyal: itt már egyszer mindenen túlvoltunk – vagy jól, vagy rosszul –, és aztán hasított a levegőbe a sípszó: vissza a rajthoz! Akár osztana még lapot a beruházó a lakosságnak, akár nem, a közvéleménynek kötelessége, hogy az új folyamatokban vagy újra megkerestesse az optimumot a döntéshozókkal, vagy ha az egyszer már megvolt, visszakövetelje azt. Arról már nem is beszélve, hogy az újra megkeresett optimumok nagyban hasonlíthatnak olyan javaslatokra, amelyek elhangzottak korábban is. 

A déli hév–metró-járművek

Lassan már hónapokkal ezelőtt kezdődött el a szóbeszéd arról, hogy a BFK egyik fontos és nagy projektjét, a Csepelre, illetve a ráckevei vonalra érkező hév-járművek (majd később ötösmetró-járművek) beszerzését a kormány lefújja. Elég fontos ügye volt ez a BFK-nak, tehát fontos érdekek és motivációk kellett hogy dolgozzanak a lépés mögött, amely a napokban már hivatalossá is vált. Fejlesztői, várospolitikai szempontból miért is fontos ez? Lefújták, kiírnak egy újat, legfeljebb késnek egy kicsit – nagy ügy ez?

Nagy ügy. Arról van ugyanis szó, hogy az eredeti tender – elég jól körülhatároltan – alapvetően elővárosi vasúti járművekre szólt: legfőképpen a járműszélesség és a padlómagasság meghatározása fontos ebben. Mivel az érintett hév-vonalak, sőt, a jövőjüket jelentő ötös metróvonal sem jelenthet közös üzemet semmi mással, csak két elővárosi vasútvonallal, ez teljesen logikus is. Most azonban, hogy a járműtender lefújásához megvolt a kellő politikai akarat, előtérbe kerül az a kérdés, hogy vajon milyen járműveket gyárt az a gyártó, esetleg az az ország vagy érdekcsoport, amelyik az eredeti tenderen nem tudott elindulni. Nyilván pont nem ugyanolyanokat. 

Felröppent egy Magyarországon leginkább csak „teljesen nagyvasúti” (fővonali) körülmények között alkalmas járműtípus mint a változások kedvezményezettje, ami azért lenne érdekes, mert ezzel az ötös metró valójában sokkal inkább az első nagyvasúti alagút lenne Budapest alatt (megelőzve a Kelenföld–Nyugati-alagutat), mint igazi metróvonal (persze az igencsak „metrós” lejtviszonyok miatt csak motorvonatokkal járhatóan). Egy ilyen fordulat tehát több szempontból kevéssé hihető; ez itt mégsem a moszkvai metró egyik vonala.

De sokkal hihetőbb és életszerűbb a másik irányú módosítás: hagyományos (vagy legalábbis Budapesten annak tekintett) metrójárművek, azaz „oroszmetró-kompatibilis” járművek alkalmazása – már csak azért is, mert Budapesten „van már ilyen”, és akkor miért ne alakuljon ilyenné az összes megszűnő önálló hév-üzem? Mindenesetre oroszmetró-kompatibilis járműveket nemcsak az oroszok tudnak gyártani, de ők biztosan, és ez manapság döntő érv lehet. Persze, miután kitárgyaltuk, hogy ezek a metróvonalak egymással nincsenek szoros kapcsolatban, első ránézésre nincsenek erős érvek a közös üzemtípus mellett – sőt, bonyolultabbá tesszük, esetleg el is veszítjük az érintett elővárosi vasúti vonalak integrációját, de ez csak emeli a tétet: ha már váltani kell, találjuk meg ennek is a hasznos oldalát! 

Szükségből erényt 

Ha viszont újra képbe kerül a többi metróvonallal kompatibilis üzem a leendő ötös metrón, akkor érdemes lenne újra megvizsgálni a nagyvasúti megoldásoktól távolabb eső műszaki lehetőségeket és ezek között is elsősorban a városi körülményekhez jobban alkalmazkodó, költséghatékony megoldásokat tanulmányozni. Ezek azok, amelyek lehetővé teszik, hogy a belváros alatti alagút (a déli vonalak Kálvin tér alá vezetése, majd összekötése a szentendrei vonallal) megépítése után a külvárosi, felszíni szakaszokat ne kelljen ugyanilyen, fajlagosan rettentő drága módon „igazi” metróvá fejleszteni ahhoz, hogy sűrűn járhassanak rajtuk a szerelvények, de mégse vágják ketté a várost. Ez a költséghatékony trükk a villamosmetró, amit már mi is propagáltunk az 50-es villamos metróággá fejlesztése kapcsán, és amit nem kell feltalálni, csak egyszerűen alkalmazni kell a már megszületett példákat (amelyeknél a budapesti üzem alkalmasint egyszerűbb is lenne). 

A villamosmetró, ha nem is egy önmagában erős érv az oroszmetró-kompatibilitás mellett – hiszen lássuk be, egy önálló metróvillamos, ami továbbra sincs kapcsolatban más metróvonalakkal, miért ne lenne sokkal (gyors-) villamosszerűbb? –, a szükségből már erényt kovácsol, és egy azelőtt akár egzotikusnak is tekinthető üzemtípust alapvetővé tesz Budapesten. Az 50-es villamos (és vele együtt a káposztásmegyeri villamos), mellett ugyanis a gödöllői hév egészen biztosan valami hasonlóvá kell, hogy alakuljon, és az a leendő 5-ös hév-metróval együtt már három nehézmetróvonalat alakít villamosmetróvá a négyből (ha valaki hiányolná: a Földalatti nem nehézmetró, már ma is lényegében egy kicsi gyorsvillamos). Nem mellesleg (de ezt csak halkan mondom) az oroszmetró-kompatibilis villamosmetró egy másik irányból hoz vissza a versenybe gyakorlott nyugati gyártókat, akiket részben vagy egészben újra ki kellhet túrni a történetből, azonban a know-how forrásai mindenképpen lehetnek. 

gvb-s3-kicsi.png
Ez most egy CAF által gyártott villamosmetró, ami tudna közlekedni Budapesten is – hogy egy nagyon ismerős nyugati gyártót mondjunk (az eredeti kép Flyingjoost felhasználóé a holland wikipédián)

Tényleg, miért is beszélünk járműbeszerzésről egy olyan csokorban, ahol az időben vagy nem időben érkező lakossági és civil visszajelzésekről van szó? Egy járműbeszerzés nem infrastruktúrafejlesztés; unalmas rutinszerű cselekedet, amihez nincs is szükség lakossági konzultációra. Eközben – ahogy taglaltuk is – a járművek műszaki paraméterei meghatározzák majd az infrastruktúrát (nem egyértelmű, hogy mi az ok, és mi az okozat) és ezzel sok hálózatszervezési és egyéb funkcionális részletet. Mindenesetre a járműbeszerzéssel párhuzamos infrastrukturális projekt (a déli hév-vonalak bevezetése a Kálvin tér alá) állásának bármiféle megváltozásáról (egyelőre?) nincs is szó. 

A kettes metró és a gödöllői hév 

Szó van azonban arról, hogy a viszonylag hosszan háttérbe szorult másik héves fejlesztés, a kettes metró és a gödöllői hév összekötése újra aktívvá válik. Nem biztos, hogy független a hév-járművek beszerzése körüli hercehurcától ez a változás: vagy valamilyen módon stratégiai összefüggés alakulhat ki a két, járműbeszerzést is tartalmazó projekt között, vagy csak simán annyira inog a rendszer, hogy szükség volt egy olyan mélyhűtött projekt felolvasztására, amelyet már egy 2019 eleji – figyeljünk, más idők voltak még azok! – FKT-ülésen is már azzal reklámozott az előterjesztő, hogy lényegében az egyetlen olyan projekt, amelyet az előkészítettsége alkalmassá tesz arra, hogy akár a 2022-es (országgyűlési), akár a 2024-es (fővárosi) választási kampányra reklámozható eredményt szüljön – bár az előbbiről időközben alighanem lecsúsztunk. 

Ha viszont újra erről a metró–hév-összekötésről gondolkodunk, itt is szóba kerül a szokásos: a drága, tulajdonképpen a hév helyére fizikailag elválasztott, különszintű, a várostól függetlenített metrót építő tervekkel ellentétben valóban csak egy összekötést kellene gründolni: minimális külvárosi fejlesztéssel olyan vonalat kialakítani, amin metró jár. Természetesen itt is a villamosmetró ez a megoldás. Ahogy fentebb írtuk, e formában talán értelmet nyer az eredetileg teljesen indokolatlan törekvés, hogy Budapest különálló metróvonalai ugyanazt az üzemtípust vigyék. Ha van egy jó, mindenhol alkalmazható, mindenütt a kor kihívásainak legmegfelelőbb műszaki tartalom, akkor miért ne az győzne mindenhol? 

Ehhez volt már a környékbelieknek pár keresetlen szavuk 

De ha már az érintett lakosság éberségének szükségességéről szövegelünk, e projekt kapcsán mindenképpen fel kell melegíteni a fejlesztéssel együtt mélyhűtött környékbeli konfliktusokat is. Mielőtt ugyanis a Tarlós-féle városvezetés – legalábbis a saját nézőpontjából – készre fazonírozva adta le a tervet a hatalomváltáskor, eléggé kihúzta a gyufát a X. kerületnél. Ez olyannyira így volt, hogy még a kerület kormánypárti polgármestere is beszállt az ellenzői kórusba

Szerencse a szerencsétlenségben, hogy ez a vita „csak” a hév–metró-összekötésre akasztott rákoskeresztúri ágra vonatkozik, hiszen annak a Kőbánya határában vezetett, számukra hasznot nem, bosszúságot annál inkább hozó nyomvonaláról van szó. Ez a szárnyvonal a projektből gond nélkül kiemelhető, és később az esetleges nyomvonalkorrekció mellett akár – mi mássá? – egy sokkal könnyebb infrastruktúrát jelentő, ezért az olcsósága mellett eleve kevesebb konfliktust is okozó villamosmetróvá lényegíthető. Ha a projekt gyors felmelegítését tényleg komolyan gondolják a BFK-nál, akkor azt a százmilliárdos többletköltséget, amit a törzsvonal Rákosfalva–Cinkota-szakaszának hévből „igazi metróvá” fejlesztése jelent, az elkészült tervek miatt valószínűleg már be kell nyelni, de Cinkotától kifelé mindenképpen a felszínen marad a vonal (-csoport), és ezért tetemes hasznát húzhatjuk a villamosmetróságnak ott is.

Miért mindig villamosszerűség?

Azoknak, akik az előző poszt keretesét nem olvasták, még mindig szöget üt a fejükbe: már megint valami villamosszerűség volt az optimum! Miért? Most csak röviden utalunk erre, de a városi kötöttpályás közlekedésben ezt dobja ki a gép az ár-érték-arány miatt, ha

  • gyors és hatékony fejlesztésekre van szükség a klímaválság idején,
  • gyors és hatékony fejlesztésre van szükség egy felzárkózó városban,
  • annyira hatékony fejlesztésekre van szükség, hogy minden városréssznek jusson belátható időn belül.

multimetro-cimlap.png
Multimetró! – Tanulmány az 50-es villamos metró-végszakasszá fejlesztéséről, azaz a villamosmetrók állatorvosi lováról

14 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://setalobudapest2019.blog.hu/api/trackback/id/tr7416503778

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kiskisutca 2021.04.29. 15:27:25

"tulajdonképpen a hév helyére fizikailag elválasztott, különszintű, a várostól függetlenített metrót építő tervekkel ellentétben valóban csak egy összekötést kellene gründolni: minimális külvárosi fejlesztéssel olyan vonalat kialakítani, amin metró jár."

Elég lenne a metrót meghosszabbítani két megállóval az Őrstől, de ez az átvezetés a legbonyolultabb.

Hol menjen?

A föld alatt? Akkor hol kezdjen mélyülni? A Pillangó utca előtt? Az új állomás meg az aluljáró alatt, vagy az aluljáró a metró állomás alatt, mint a Göncz Árpád városközpontban?
A föld felett? Vasúti híd az Őrsön? Sokan ezen kiakadnak. (szerintem meg lehet pofásan oldani.)
Szintben? Hát, merész húzás, de ez is megoldható! Át kell írni hozzá a biztosító berendezések szabványait, össze kell hangolni a keresztező forgalmat, de ez a LEGOLCSÓBB!

De még ez is nagy kihívás, szerintem ezért inkább építenek két mozgólépcsőt/liftet, meg mozgójárdát a metró végállomásra meg a HÉV végállomásra és marad még pár egy ideig a külön metró, külön HÉV felállás.
A HÉV-et felújíthatják a metróval történű összekötés nélkül is.

bozon 2021.04.30. 05:02:38

@kiskisutca: csak magunk között szólva: van egy titkos, hiperfilliárbaszó tippem nekem is az összekötésre: fel a Népstadion állomás középső két vágányáról a Kerepesi út északi oldalára úgy, ahogy az eredeti tervekben volt (amikor még a hév jött volna be a Népstadionhoz), aztán már onnantól villamosmetró -- igen, a Nagy Lajos király útja szintbeni keresztezésével. Az Örs vezér téri csomóponton módosítani kell, pl. a Veres Péter útról jobbra kanyarodókat máshol elvezetni, és ezt azért nagyon-nagyon meg kellene vizsgálni szimulációkkal. Mi lesz a csomópont kapacitásával, mi lesz a metróvonal zavarásával?

Persze nem fogják megvizsgálni.

Na, de arra, hogy már ilyen erős villamosmetróként miért ne kötnénk össze a vonalat a hévvel, már végképp nincs mentség, nincs kibúvó!

kiskisutca 2021.04.30. 09:30:26

@bozon:

Érdekes gondolat!
De ez inkább csak egy újabb érv amellett, hogy nem egy egyszerű történet ez.

"fel a Népstadion állomás középső két vágányáról a Kerepesi út északi oldalára"

A Hungária krt. és a Pillangó park között nagyon erős fantáziával képzelhető csak a pálya a felszínen! (Magasvasút meg a másik vasútvonal keresztezése miatt nem lehetséges. Meg a hirtelen színt emelkedés miatt sem.)

És akkor a jelenlegi pálya felhagyásra kerülne?

Vagy párhuzamosan lehetne egy megálló (Pillangó utca - Örs) metró is a jelenlegi pályán és HÉV a jelenleg felhagyott pályán.
Egy általad is vázolt szintbeli átvezetéssel el lehetne vinni a HÉV-et a Pillangó utcáig, de ott már nem lenne hely egy végállomás kiépítésére. Vagy a Pillangó park feláldozásával (!!!) (szemben a jelenlegi metró állomással) lehetne a HÉV végállomása. Pár métert lehetne nyerni az átszállással, hát nem nagyon érné meg!

stepboy 2021.05.18. 20:45:34

Mind a két hivatkozott rendszer mára jelentősen átalakult:
> az amszterdami vonalat leválasztották a metró üzemről, a magasperonokat elbontották és új, alacsonypadlós járműveket szereztek be rájuk;
> Ultrechtben szintén elbontották a magasperonokat és alacsonypadlós járműveket szereztek a régi járművek helyett (érdekesség, hogy az eredetileg tervezett vonalhosszabbítást éppen a magasperonok miatt ellenezték).

Mi értelme van egy olyan rendszert implementálni, ami a jelek szerint nem működik?

bozon 2021.05.18. 21:20:12

@stepboy: mi az, hogy nem működik? Évtizedekig a hivatkozott formában működött, de azóta megváltozott, és egy másik (hasonló) rendszerben működik.

1. Az amsterdami egy bonyolultabb eset, politikai okokból jött létre (ott a mérnökök ahelyett, hogy saját hülyeségeiket tolták volna még be a kemencébe, a politikai hülyeségeit is áthidalták :)), és valószínűleg politikai okokból is szűnt meg (miközben metrósabbá tették a villamosos részt, mégis levágták a metróhálózatról, gyorsvillamosként megtartva azt). Az ok nagy része egy nagy ingatlanberuházás, ami az összekötőalagút területét is igénybe veszi.

Tudni kell róla, hogy a budapestinél bonyolultabb helyzetben működött (a villamosos rész más vonalakkal fonódott, az ottani metró pedig műszakilag egy kicsit távolabb van a villamostól).

2. Utrechtben a helyzet pofonegyszerű: a rendszer működése semennyire sem függ a peronmagasságtól. Ha Budapesten rövidek lennének a metróalagutak és sok lenne a felszíni szakasz, illetve az egész rendszer mérete is kisebb lenne, akkor szintén logikusan felmerülhetne a metró alacsonypadlósítása. Még úgy is, hogy metró, és nem metróvillamos.

Budapesten már M2G-vel és az M3 itt leírt fejlesztéseivel se érné el a felszíni rész ezt a kritikus méretet. Arról nem is beszélve, hogy ez már túl nagy rendszer egy ekkora átálláshoz.

stepboy 2021.05.20. 15:54:42

Tehát az érvelésed az, hogy az amszterdami rendszer ingatlanspekuláció áldozata lett. Különben még ma is így működne. Jól értem?

Az ultrechti rendszerre te hivatkozol a bejegyzésben, gondoltam a magasperon miatt, de ezek szerint tévedtem. Nincs is metró ahova a villamos bejárhatna, de a fejlesztési irány egyértelműen az ellenkezője annak, mint amit te javasolsz: az új, alacsonypadlós villamosokhoz építették át a régi vonalakat.

Tudsz olyan rendszert mutatni, ahol a villamos bejár a metróhálózatra (és még ma is aktív)?

Abban egyetértek, hogy holland rendszerektől lehetne mit tanulni, de a metróra bejáró villamost pont nem.

bozon 2021.05.20. 16:10:52

@stepboy: nem ez az érvelésem. Ez csak az egyik tényező volt egy -- szerintem -- rossz döntés mögött.

(Egyébként, ha nem így döntöttek volna, valószínűleg teljesen metrósították volna a vonalat. Most is megcsináltak egy csomó különszintűsítést, de mégis gyorsvillamost tettek rá -- emögött az amstelveeni önkormányzat "villamosmániája" van. Ilyen vonalkialakítás mellett én se érvelnék a villamosmetró mellett egy másodpercig se. Az 50-es villamoson, a csepeli hév belvárosi szakaszán, vagy a gödöllői héven viszont nincs ilyen vonalkialakítás még vagy száz évig.)

Nem a magasperon miatt hivatkoztam az Utrechti rendszerre (ahogy a többire sem). A forgalomtechnikájuk miatt -- ez alacsonyperonnal is ugyanaz. A magaperonos példák "lelki szempontból" jók; hiszen Budapesten is magasperonos metró van. Poénnak se rossz, hogy a levetett amsterdami kocsikat egy az egyben forgalomba lehetne állítani Budapesten akár metróként, akár villamosként.

Ha példát keresünk, nem olyan rendszert kell keresni, ahol villamos jár a metróba, hanem ahol a metrónak van "villamosszerű" felszíni szakasza. A 3-as metróra kötött 50-es villamos se lenne többé a villamoshálózat része, csak történelmi okokból olyan infrastruktúra lenne, amin villamosok is tudnának járni (ha akarnának). Tehát itt -- ahogy mondtam is -- itt egy olyan felvetésről van szó, ami az amsterdami példánál egyszerűbb (ott volt közös szakasz a villamossal).

Ilyen formában tehát élő példa lehet a rotterdami metró, de bármilyen "metrószerű" LRT vagy Stadtbahn is.

stepboy 2021.05.24. 11:50:25

@bozon:
Amszterdam: a hálózatátalakítás melletti egyik érv volt, hogy a metrószakaszt bezavarta a sneltram üzem (egyrészt a forgalmi zavarok, másrészt a módváltáskor fellépő hibák miatt). Gondolom az is közrejátszott, hogy az Amstelveenlijn-t meghosszabbítják Uithoornba, ahol így majd közösperonos átszállást lehet biztosítani az ottani buszokkal.
Rotterdam: tisztán látszik, hogy ahol tudták, ott különszintű vonalvezetést valósítottak meg. A szintbeli átjárók meg sorompóval biztosítottak. Ehhez a szentendrei hév békásmegyeri része áll a legközelebb, éppen az egyik olyan pont amit nagyon hamar ki akarnak váltani.
Az LRT vagy stadtbahn rendszerek szerintem sehol nincsenek összekötve a nehézmetróval, de cáfolj meg, ha nem így van. Ha Amszterdamban ezt járható útnak gondolták volna, akkor az Amstelveenlijn-t az újonnan épített 52-es vonalba kötötték volna. Éppen ezért én úgy látom, hogy ahol nagykapacitású üzemre van szükség, ott megpróbálnak minél inkább zárt üzemet létrehozni ezáltal minimalizálva az esetleges zavaró tényezőket.

bozon 2021.05.24. 14:20:23

@stepboy: teljesen igazad van abban, hogy interoperábilis üzemeket nem azért építünk, mert úri kedvünk úgy diktálja. Ha azonnal lenne rá pénz, akkor nyugodtan mehetne a szentendrei hév csillaghegyi szakaszának, a gödöllői hév cinkotáig tartó szakaszának vagy a 3-as metróra kapcsolt 50-es villamosnak a nehézmetrósítása.

Csakhogy erre nincs pénz. Nemcsak azért, mert egy-egy helyre drága, hanem azért, mert _ezeket mind_ nagyon gyorsan fejleszteni kellene. Tekintheted úgy, hogy a villamosmetró "arra a kis időre" (ami legalább 30--50 év) egy átmenetileg működő alternatíva.

Addig viszont szükséges, mert a mai hálózathoz képest igenis színvonalemelkedést kell adni. A mai hálózat az autóhoz mérve borzasztóan alacsony színvonalú. Ha ezen nem fejlesztünk, akkor addigra, mire lesz pénz, nem lesz utas, de talán város se.

Egyébként a BFK most azon fogadkozik, hogy a csepeli hév felszíni szakaszát fogja úgy átalakítani, hogy a felszínen marad, de a sebessége is nő, és az elvágóhatása is csökken. Ha ez nem lesz villamosmetró, akkor valami olyan jóság lesz, amit a villamosmetró helyett onnantól mi is örömmel átveszünk. :) Szóval, ez egy készülődő nagyon közeli példa.

(Amsterdamban a helyi városrészi önkormányzat -- tudtommal -- egyszerűen megtiltotta, hogy az Amselveenlijn metró legyen. Onnantól metróvillamos van vagy villamos.)

stepboy 2021.05.25. 07:44:57

@bozon:
Véleményem szerint nincs értelme ideiglenesen ilyen rendszereket építeni; Amszterdamban 30 év után rájöttek, hogy ez nem megfelelő. Nem érdemes ugyanazokat a köröket lefutni.
Előremutatóbb lenne a hálózatot fokozatosan bővíteni. Értelemszerűen nem az üzemvitelt módosítva.
A csepeli szakaszon valóban egy olyan megoldáson gondolkodnak, mint ami Rotterdamban is van (csak 55cm-es peronmagassággal). Forgalmi szempontból ez szerintem határeset, de a Kerepesi vagy az Üllői úton olyan helyzetet teremtene mint a szentendrei hév északi szakaszán.

Az hamis érv, hogy mire van és mire nincs pénz. Nagyon sok pénzt költöttek már eddig is olyan forgalmi beruházásokra, ami sokkal kevesebb embernek kedvez mint a budapesti tömegközlekedési fejlesztések.
Az valóban nagyon drága lenne, ha a városban egyszerre építenének 2-3 metrószakaszt egy időben, de a fázisokat időben ütemezve a kiadások csökkenthetők. Ez nem különbözik attól, mintha a városban egyszerre építenek 2-3 villamos vonalat.

bozon 2021.05.25. 08:03:48

@stepboy: De, különbözik. Attól meg végképp különbözik, hogy egyszerre 2-3 helyen alakítasz felszíni vonalakat villamosmetróvá. Egyrészt a több helyszínen való fejlesztés több embert érint a közvetlen vonzáskörzeten, másrészt sokkal inkább rendszerszintű. Az, ha a hálózat egy kis része fejlődik hirtelen nagyot, még a közvetlen vonzáskörzet alapján számított lakosságaránynál is kisebb arányban érinti az utazásokat (a honnan-min keresztül-hová láncot egészében kell figyelni).

Az pedig, hogy nyugodtan szórni kell a pénzt, mert "úgyis van", óriási önbecsapás. Azért nem sikerült Európához se felzárkózni, mert nem okosan költjük ez a pénzeinket, hanem csak elköltjük. Persze, annak is van felzárkóztató hatása, csak kicsi.

Ezeket a több évtizedes "átmeneteket" is meg kell érteni. Mi lett volna, ha mondjuk Budapesten a lóvasút fejlesztése helyett rögtön a villamos vontatásra kezdtek volna várni a városvezetők? Nem lett volna villamosítandó hálózat.

stepboy 2021.05.26. 07:24:57

@bozon: Ha egyszerre 2-3 helyen folyik építkezés, az jóval drágább, mintha ha csak egy helyen lenne építkezés. Belátható, ha korlátozottak az építő kapacitások, akkor a többletmunka igény megnöveli az árakat. Ez ugyanúgy igaz a metró és a villamosépítésekre is.

Szerintem a metróhálózat jelentős részének stadbahnosítása maga a helyben járás: sok pénzbe kerül, több hátránya van mint előnye, és már az elején deklarálva van, hogy nem végleges.

bozon 2021.05.26. 10:00:26

@stepboy: a villamosmetró vagy stadtbahnosítás lényege, hogy minimailizálja a szükséges építést. Ha igaz, hogy pusztán az építkezések párhuzamossága drágítja a beruházásokat (ebben nem vagyok biztos), akkor ez még ebből a szempontból is nagyon jó.

A nem véglegességgel kapcsolatban csak azt tudom mondani, mint az előbb: ezek a beruházások kb. 30 évig élnek. Ha azért nem tekintem őket véglegesnek, mert ezen a távon túl akarok tervezni, akkor azzal nincs semmi baj; egyszerűen tudnom kell, hogy az épített infrastruktúra "végleges" horizontján is túl gondolkodom.

Több hátrány mint előny: "arra a kis időre" pedig csak ennek van előnye, hiszen más nem lesz.

kiskisutca 2021.05.26. 13:16:51

@stepboy:

"és már az elején deklarálva van, hogy nem végleges."

Mi végleges?
süti beállítások módosítása