Sétáló Budapest

Mi lenne, ha nem lenne Aquincumi híd?

2021. május 03. 05:57 - bozon

Múltkori Aquincumi hidas posztunk azzal a kérdéssel játszott el, hogy ha ez a híd már mindenképpen megépül, akkor mi az a (-z elég vaskos) minimum, amivel a rajta levő tömegközlekedést egyszer s mindenkorra úgy meg kell erősíteni, hogy az szintén a híd közúti jelentőségéhez mérhető kapcsolattá váljék Óbuda (Aquincum) és Újpest között. A kommentelők és a helyi aktivistáink is betámadtak azonban a kérdéssel: és mi lenne, ha nem is épülne itt közúti híd? Szerintük ugyanis nem is feltétlenül szükséges, vagy ha igen, annyira nem, hogy a kapcsolódó környezetpusztítást megérje. 

És azt már mindenki tudja, hogy mi nem a kész helyzetek művészeteként műveljük a társadalmasítást. Ha a visszajelzések erősen terelnék a témát más megoldások, aspektusok, lehetőségek felé, akkor rohanunk is társadalmasítani, és teljesítjük a kéréseket. Ez a poszt tehát most a helyiek részvételével készült.

Ha a híd nélküli jövő hasznosságát vizsgáljuk, akkor ezeket a következő aspektusokat kell górcső alá vennünk: 

  • Miért nem jó ide egy közúti híd? 
  • Mekkora környezetpusztítással jár a hídépítés (ami ugye, odáig vezet, hogy ezért már semmiképpen nem éri meg)? 
  • Vajon kedvező fordulatot jelenthet az értékelésben egy „tisztán helyi érdekeltségű” híd – ha lehetséges egyáltalán? 
  • Az előző kérdéssel is kapcsolatos az, hogy mi legyen a csatlakozó úthálózattal (ne feledjük, a tervezés a 10-es úttól az M3-as bevezetőjéig tart). 
  • S végül az itt már meglevő vasúti híd hogyan válhat olyan kapcsolattá, amelynek megléte annyira jó összeköttetést jelent a két part között, hogy minőségével feledteti a közúti kapcsolat hiányát? 

Miért nem jó ide egy közúti híd? 

A javasolt híd környezetének közúti forgalmát nem növelni, hanem csökkenteni kellene. 10-es út és az M0 meglevő része közötti hiányzó szakaszt kéne mihamarabb pótolni. Káposztásmegyernél egy új vasúti megálló, metróhoszabbítás és P + R segítené, hogy ne jöjjenek be az autók a városba.

aquincumi-fovterv.png
M0-pótló városi körút Budapest Közlekedési Rendszerfejlesztési Tervében?

Az aquincumi híd és tervezett körútja kis túlzással nem több, mint a 10-es út M0-nál rövidebb rákötése az M3-asra Óbudán és Újpesten keresztül. Ez persze a Vörösvári út, az Árpád híd és a Hungária-gyűrű forgalmát is enyhíti. De miért itt, a IV. kerület központjának vonalában, miért nem a hiányzó északnyugati M0-szakasszal? 

Ezen a közúti tengelyen – bármennyire „városi főútként”, „körútként” épül is meg, autóval könnyen végig lehet menni. Legfeljebb nem 70-nel, hanem 50-nel, de a megengedett legnagyobb sebesség pont a városban, és pont a legnagyobb forgalmat vonzó csúcsórában nem igazán jelent semmit. Azt a célt tehát a maximális csatlakozó úthálózattal („Munkáskörút-szakasszal”) épülő híd kiválóan fogja szolgálni, hogy a tervezett M0-hosszabbítást a 10-es út és a 11-es út között mind az autók, mind az építők messze elkerüljék. 

Ami a „nem M0-pótló” (vagy kevésbé direkt módon M0-pótló) közúti funkciókat illeti, a tervezett Aquincumi hídtól 5-5 km-en belül van az M0 hídja és az Árpád híd is, és a legtöbb agglomerációs vagy külvárosi eredetű közúti forgalmi áramlat, ami használná az Aquincumi hidat, veszteség nélkül maradhat a Megyeri hídon vagy az Árpád hídon. Akik az agglomerációból tartanak a városba, és céljuk a váci úti irodafolyosó – mert ez a legnagyobb forgalomgeneráló tényező a régióban –, vagy épp a Graphisoft park, azok előbb érik el az M0-st és annak hídját. 

Kockázat, hogy a jövőben az új híd miatt ez a forgalom bejön majd a körvasút menti körútra, tehát az új híd plusz forgalmat terel a városhatáron belülre, lakóterületek közelébe. Modellekkel kellene megvizsgálni, hogy a körvasúti körút és az Aquincumi híd mennyi forgalmat fog átvonzatni a Hungária-gyűrűről és az M0-sról Újpestre, de alapos a gyanú, hogy az új híd egyszerűen Újpest kárára mérsékelné a forgalmat a Hungárián és az Árpád hídon; az új körút pesti szakasza pedig ugyanígy viselné még az Árpád út–Szentmihályi út tengely tehermentesítését is. 

Cinikus ilyet mondani vagy nem, de ez utóbbival kapcsolatos igazság, hogy a már beállt ronda, élhetetlen, nagy forgalmú városi és városszéli harántoló útvonalak helyett – szintén a városban – nem feltétlenül érdemes újakat építeni. Ez ugyanis vagy összkapacitás-növekedéshez vezet (régi + új), vagy egyszerűen óriási költségű építkezések árán (mind pénzben, mind környezetterhelésben) érdemi kezelés helyett csak arrébbhelyezi a problémákat a városon belül (régi helyett új). 

Az új híddal járó környezeti károk 

Nyilvánvaló, hogy bármilyen építés környezeti károkkal jár, ezért itt nem azt kérjük számon, hogy egyáltalán okoz-e a hídépítés effajta rombolást; illetve nem azt (vagy nem pontosan azt) kérjük számon, hogy Budapest lehetne-e intenzíven beépített város helyett mocsaras békabrekegde vagy kajakkikötő, hanem azt, hogy ezeket a fenntartható városban igenis kötelezően fel-felbukkanó funkciókat a híd aránytalan mértékben sérti-e. 

Először is, a meglévő vasúti híd is zajos, nyitott ablaknál hallani a hídon átkelő vonatokat. egy közúti híd tovább növeli ezt a fajta  zajszennyezést – bár azt is meg kell adni, hogy a mértékadó zajszennyezést valószínűleg akkor is a vasút fogja adni. 

Ennél nagyobb probléma, hogy a híd és az arra vezető út is igen intenzív zöldterületeket, köztük természetvédelmi területet, a Duna-mente fokozatosan eltűnő ökológiai folyosóját érinti, benne természetvédelmi területet (a képen 1), illetve egy kialakulóban levő „Római part-szerűséget” (2), valamint lakótelepi parkos (3) és a népszigeti fás-bokros (4) területet.

aquincumi-rombol.png
A hídépítéssel elpusztítandó környezeti értékek

Jobb lenne egy „helyi érdekeltségű” híd? 

Ez az első ránézésre ígéretesnek és előremutatónak tűnő koncepció sajnos valószínűleg összességében lehetetlen. A hídhoz kapcsolódó minimális kapcsolódó úthálózat a Szentendrei úttól az Árpád útig tart (figyelem, a körvasút menti körút vagy „Munkáskörút” távlati elhagyása miatt a hidat ekkor az Árpád útra kell „fordítani”), és „nagyon helyivé” tenné tenné a hidat, de már ezen is megjelenne az átmenőforgalom; hiszen már ez a híd is egy Szentendrei út–Újpest–Újpalota „miniharántoló” útvonal formáló erejévé válna. 

A kérdés ezután az, hogy ez a vonzott forgalmi volumen tűrhető-e még. S ha már a forgalmi volumenről van szó, valószínű, hogy egy, a helyi jelleg miatt kis kapacitással (mondjuk, 2 × 1 közúti sáv) megépített híd forgalmi kapacitását és vonzott forgalmát végső soron a torlódások állítanák be. Ez nem feltétlenül kívánatos. Ha pedig ezt elkerülendő mégis nagyobb, „igazi körútszerű” kapacitást építenénk erre a helyi hídra, akkor a nagyobb vonzott forgalom mellett előbb-utóbb úgyis felmerülne a körvasút menti hosszabbítás, mind keletre, mind nyugatra. 

A kis kapacitású helyi híd forgalmát egyébként a rajta kialakuló dugók helyett szabályozhatná valamilyen értelmes, „távolba ható” erő is – például hídpénz (persze, virtuális matrica formájában) vagy valamilyen korlátozás (például csak a vonzáskörzet lakossága használhatja), de arra, hogy Budapesten ilyen megoldások szóba kerülnek, nem alapoznánk. Ez ugyanis maga a félelmetes au-tós-ül-dö-zés.

Szintén ellenérv a helyi híd ellen, hogy noha közúti kapacitásban jelentősen könnyebb lehet, mint a „munkáskörúti” változat, a környezeti károk mellett árában sem marad majd sokkal alatta. Jogosan merül majd fel tehát az utókor kérdése: megérte?

A kapcsolódó úthálózat

Ez a kérdés végül annyira elválaszthatatlan volt a fentiektől, hogy időközben meg is válaszoltuk: nem valószínű, hogy ha már körvasút menti körút (illetve más nevén „Munkáskörút”) nélkül fejlődött eddig a város, akkor azt most, a klímakatasztrófa idején és az autóra szervezett város koncepciójának hanyatlása közben kell megépíteni.

Tanulságos az itteni problémarendszer déli ellenpárjának, a Galvani–Albertfalvai hídvitának egy nagyon alapos forgalmi vizsgálata is. Noha egyértelműen az az elemzés eredménye, hogy az Albertfalvai híd jobb, ennek az eredménynek a forgalmi-gazdasági-társadalmi haszonbeli alátámasztása láthatóan (?) azon alapul, hogy a lényegében tömegközlekedés nélküli Munkáskörút autós kapcsolatrendszere értékeli fel az albertfalvai környezetben jobban a várost.

Ez a paradoxon ott is tettenérhető és nem kicsit fenyegető, hogy miközben az Albertfalvai híd jóságát környezet- és városvédő, a tömegközlekedést előtérbe helyező vélemények hangsúlyozzák, a főváros településszerkezeti tervében a híd máig brutális közúti kapacitással, Rózsavölgyi alagúttal, a Határ út és a Kőér utca Munkáskörúttá fejlesztésével szerepel. Az ennél visszafogottabb verzióknak – melyeknek mi is hívei vagyunk – eddig a koncepciója se készült el!

Szükség volna tehát egy összhálózati koncepcióváltásra, mielőtt meg tudjuk válaszolni akármelyik új híd közúthálózatban betöltött kívánatos szerepét.

Minőségi helyi és gerincvonali tömegközlekedési kapcsolat 

Végül a híd nélküli forgatókönyv tömegközlekedési rendszerét vizsgáljuk, ami ekkor értelemszerűen a vasúti hídra alapul. Milyen, a műszaki megoldásokat illetően a belátható tartományban maradó fejlesztés lehetséges itt? 

Ami a helyi kapcsolatokat illeti, lényegében azt kell megválaszolnunk, hogy a hidas forgatókönyvekben „mániákusan” javasolt villamosvonal funkcionalitása hogyan biztosítható távlatilag is a vasútvonalon – ez némileg ellent is mond annak, hogy a villamosvonalra külön is szükség van, azonban a műszaki egyszerűség és a távlati továbbfejleszthetőség terén jól látszik, hogy a vasúti híd használata nem kevés kompromisszummal jár. (Látni fogjuk, hogy ha jól bővíthető, rugalmas, műszakilag egyszerű, helyben is ütőképes kötöttpályát szeretnénk ide, akkor mégiscsak a villamos lenne az első számú jelölt – de nélküle is igyekszünk kihozni a maximumot.) 

A gerinchálózat terén a szentendrei hév, a MÁV 2-es számú (esztergomi) vonala (mely történelmileg és funkcionálisan szintén egy hév-vonal) és a hármas metró rendszerében kell tekinteni a problémát. Ebben a relációban a sugárirányú szentendrei hév és a metró, illetve esetleg a MÁV 70. számú (váci, fővonal jelentős elővárosi forgalommal) és 71-es számú (szintén történelmi és funkcionális hév-vonal) közti „félharántoló” forgalom lehetőségét, illetve a 2. számú vonal esetleges további kapcsolatait kell vizsgálni. Az teljesen biztos, hogy az Újpesti vasúti hidat és a rajta átmenő vasútvonal érintett szakaszát kétvágányúsítani kell. Ennek is van hídépítési vonzata, és szerkezetileg ez is egy új híd, azonban a meglevő egyvágányú vasúti híd déli oldalán épített másik már tényleg jelentősen kisebb ráfordítást igényel mind ökológiai, mind pénzügyi értelemben. 

De mik is a gerincvonali és helyi kötöttpályás kapcsolatok? 

Félharántoló gerinc: Buda-észak

A szentendrei héven Békásmegyer felől jövő forgalom az aquincumi vasúti hídnál egy, az Óbuda felőli összekötővágányhoz hasonló, csak annak középpontos tükörképeként megépített egyvágányú kapcsolaton fordulhat Pest felé. Az összekötővágány konkrét kialakítását vizsgálni kell; valószínűleg a Szentendrei utat a meglevő híddal közel egy szintben, már ívben keresztező, majd észak felé a Szentendrei út és a hév-vágányok között, a Zsófia utca vonaláig az út szintjére ereszkedő rámpával lehetne építeni. 

Persze, helyszűke nehezíti ezt, például az (első ránézésre kb. 100 méteres sugarú, azaz elég szűk, de hipotetikusan például a mai hév-járművekkel is már járható) ív vége után a megfelelő átmenetekkel, rámpával együtt mindössze kb. 130 méter van az út szintjére süllyedéshez, hogy az összekötővágányt a hév-fővágánnyal összefonó kitérőnek is még helye legyen az út és a hév-pálya között. Az enyhíthet a problémán, ha az út nyugati úttestjének szintjét az összekötővágány hídja alatt lesüllyesztjük, illetve az, ha az összekötővágányt csak közúti vasúti („villamosszerű”) képességekkel is megáldott járművek járják (ekkor a megengedett lejtés nagyobb lehet). 

Forgalmilag a fenti félharántolás az esztergomi vasútvonal egyes menetvonalainak a hév- (majd ötösmetró-) vonalon Bel-Buda felé vezetésével kiválóan együtt tud működni; a külső szakaszon a Pestre menő vonatok az esztergomi menetvonalak által szabadon hagyott időréseket használnák. 

Félharántoló gerinc: Pest-észak 

A metróvonal félharántoló bekötését a műszaki tartalom konzervativizmusa („belátható tartományban maradó fejlesztés”) miatt mindkét (északi és déli) irányból is mellőzzük – hosszabb távon nagyobb építés árán szóba kerülhet egy ilyen fejlesztés, hiszen pont ez fedi le a közúti résznél említett erős áramlatot: a Váci úti irodafolyosó észak-budai illetőségű forgalmát. Ennek az áramlatnak a kiszolgálása minőségben a tervezett ötös metrót is meghaladja, azonbani igaz, hogy két sűrű gyorsvasúti gerincvonalat köt össze, s ezáltal az üzemeltetést nehézzé teszi. 

Fontos azonban – visszajőve a közelebbi jövőbe –, hogy amennyiben a metró északi hosszabbítása metróvillamosként épül meg, akkor a helyi kötöttpályás funkciókkal szoros együttműködésben lehetőség van arra, hogy a metró leendő káposztásmegyeri (és esetleg dunakeszi) végszakaszáról vasútvillamosok (tramtrainek) jöjjenek át a pesti oldalra (ezek Rákospalota–Újpesttől befelé a meglevő villamosvágányokat használnák, majd az előző Aquincumi hidas posztunkban vázolt valamelyik útvonalon közelítenék meg a hídra menő vasútvonalat). Amennyiben (valószínűleg) a vasvilla nem a metróperonokkal kompatibilis járműveket kapna, a metróvillamos által érintett szakaszon felmerül a gyorsjáratozás vagy az eltolt, kétszintű peronok használatának lehetősége. Ez a vonal a végszakasz mellett felfűzné Újpest-központot, illetve Újpest-városkaput is, azaz a jó helyi feltárás mellett tulajdonképpen már a metró mai északi végének állomásait is összeköti a túloldallal. 

Fontos itt megjegyezni, hogy ez a lehetőség két szempontból is csak akkor nyílik meg, ha a káposztásmegyeri metróhosszabbítás metróvillamosként épül meg. Az első szempont maga a villamoskompatibilis üzem, amire alapozva ez a vasvilla járna. A második szempont pedig az, hogy a metróhosszabbítás sima, nehézmetrós üzemben, „teljesértékű” metrópályával egyszerűen a rossz gazdasági mutatói miatt nem fog belátható időn belül EU-s támogatást kapni. Ebből a megvalósíthatósági gödörből ezt a hosszabbítást kizárólag a metróvillamos húzhatja ki. Arról nem is beszélve, hogy a villamoskompatibilis végszakasz fillérekért hosszabbítható Dunakeszi árányába, és így tényleg használható mennyiségű P + R parkoló szervezhető rá. 

Félharántoló gerinc: Buda-dél

Amennyiben, mondjuk, a káposztásmegyeri vasvilla budai végpontját keressük, szóba kerülhet Óbuda vasútállomás, de szóba kerülhet Kaszásdűlő is. Ez a félharántolásnak egy másik ága (Buda-dél), melyhez az összekötővágány építése az aquincumi romterület miatt problémás. Ha azonban sikerül a régészeti örökség sérelme nélkül megépíteni, akkor az óbudai összekötővágányt felülről keresztezve, és a nyugati oldalon a kaszásdűlői harmadik vágányba fonódva a mai hév különösebb zavarása nélkül eljöhetnek a pesti járművek Kaszásdűlőre. 

Távlatban, ha a szentendrei hév már az ötös metró alagútjába megy, ez a kaszásdűlői végződés továbbhajtható a mai hév-vonalon a Batthyány térig is akár. Amennyiben viszont nem is építhető meg az aquincumi romkert miatt az összekötővágány, budai végállomás lehet Óbuda vasútállomás (vagy kijjebb is lehet a végpont, akár Pilisvörösvárnál).

Tudta ön? 

Hogy a fent említett aquincumi romkertben van az újlatin „-ment”, „-mente” módhatározóképző történeti eredetét bizonyító (egyik?) legrégebbi írott későlatin nyelvemlék

Vigyázzunk rá, mindenféle vasutakkal csak akkor menjünk el felette, ha tényleg nem esik ettől bántódása!

Ez volt régészeti-nyelvtörténeti félpercünk.

Félharántoló gerinc: Pest-dél 

A félharántolás negyedik iránya (Pest-dél) – a metróvonallal való ilyen irányú közösködés rövid távú kizárása után és meglehetősen triviális módon – az esztergomi vonal Nyugati pályaudvarra való bevezetésére támaszkodna. Ahhoz, hogy itt megfelelő kapacitás álljon rendelkezésre, ezt a ma is meglevő, és az esztergomi vonal vonatai által elősorban használt kapcsolatot is kétvágányúsítani kell – de ez kiválóan illeszkedik a Budapesti Agglomerációs Vasúti Stratégiába

További problémát jelent azonban, hogy a Nyugati pályaudvar jelenleg kapacitáshatáron üzemel; azaz az esztergomi vonal felől azért sem fogadhat több vonatot a mainál, mert nem tud többet fogadni és fordítani. Hacsak valamilyen átmeneti fejlesztés vagy átszervezés nem segít ezen, ez a pest-déli irány is a távolabbi jövőbe kerül. 

Marad tehát – átmeneti megoldásként – az alább kövezkető S76-hoz hasonló továbbvezetés az egyébként kihasználatlanul pangó külső kövasúton; ami a pesti belváros felé menő forgalmi áramlat számára annyi javulást mindenképpen jelent, hogy kettő helyett csak egy átszálláson kell átesniük. 

Tiszta harántolás: S76 

A vasúti híd vasúton maradó harántirányú forgalmát – szintén elég triviális módon – a mai S76-os vonatok esetleges sűrítése szolgálhatja. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy amennyiben itt a mainál sűrűbb, „városibb” követéssel találkozhatnak az utasok, egy újabb, a körvasút menti körút funkcióit minőségi tömegközlekedéssel kiváltó fejlesztést valósítunk meg. 

Helyi kötöttpályás közlekedés 

Nagyjából a vasúti híd fenti, gerincvonali szolgáltatásainak megoldása után, az esetlegesen fennmaradó kapacitást kihasználhatjuk az előző poszt villamosforgalmának vasvillaként való kiszolgálásra. Budai végpontként szóba jöhet Kaszásdűlő, Óbuda vasútállomás, illetve akár egy villamos-szárnyvonal a Pók utcai lakótelepen. 

Pesti végpontként alighanem a „tisztán harántoló” Rákospalotai (ma a 12-es villamos által járt) végszakaszra lehetne kötni, ugyanis a mai 14-es vonalán, dél felé való fordítás nagyon sok kétéltű járművet járatna hagyományos villamosvonalon (akár Dél-Budáig!), és emiatt nem lenne gazdaságos. Egy másik megoldás, hogy egyszerűen nem marad vágánykapacitás a külön helyi vonalnak, és akkor ezt a funkciót is a káposztásmegyeri villamosmetró-végszakaszról jövő vasvillák biztosítják. 

Kötöttpályás összegzés és még egy kis közút 

Ha a fenti lehetőségeket megpróbáljuk összegezni, és maradunk a „legegyszerűbb”, „leghihetőbb”, „már látott” interoperabilitások keretein belül, azaz a MÁV és a MÁV-HÉV hálózatai között átjáró motorvonatok mellett vasvillát (tramtraint) és a Káposztásmegyeren bevethető metróvillamost alkalmazunk, akkor a kétvágányúvá bővített vasúti hídon ezeket a harántoló és félharántoló vonalakat tudjuk átküldeni (csúcsidei követéssel): 

  • az esztergomi vonal mai forgalma a Nyugati felé (30 perc), 
  • az esztergomi vonal S76-os vonatai a külső körvasút felé (30 perc), 
  • Békásmegyer felől a külső körvasútra továbbmenő vonatok (15 perc), 
  • Káposztásmegyer felől Kaszásdűlőre közlekedő vasvilla, azaz tramtrain (15 perc), 
  • Pesten a mai 12-es villamos vonalát használó, Budán Óbuda vasútállomásig (vagy akár tovább?) közlekedő „szuper 12-es” vasvilla (?). 

A fenti lista legutolsó eleme sajnos hipotetikus és opcionális, mivel az előző négy által kiadott 5 perces összkövetés alá a mai biztosítóberendezés alkalmazásával nemigen lehet menni, azonban ha fejlesztéssel sikerül további kapacitást kisajtolni a hídból (pontosabban az Óbuda vasútállomás–Angyalföld-szakaszból), akkor ez az újabb jelölt. 

Természetesen ezek a félharántoló vonalak az érintett nagy forgalmú gerincvonalakra (szentendrei hév, M3), illetve a vágánykapacitás miatt ritka Esztergom–Nyugati-forgalomra jellemzőnél kisebb járművekkel közlekednek. Első közelítésben elég 30 és 30+30 méteres vasvillákkal, illetve 60 méteres motorvonatokkal benépesíteni az új irányokat.

aquincumi-interop.png
Az Újpesti vasúti hídra alapozott rendszer. Vastag a közeli két erős gyorsvasúti vonal (a szentendrei hév és az M3), a vékonyak a szövegben említett interoperábilis megoldások. A piros (Esztergom–Nyugati) és a fekete (S76) félórás követésű, a sárga opcionális (csak ha sikerül kapacitást kisajtolni hozzá!), a többi vékony negyedóránként jár csúcsban.

Nagyon halkan jegyezzük meg, hogy amennyiben nem épül új híd, esetleg akkor is lehetőség van a közutat kis környezetterheléssel és olcsón átvinni a két part között: ha a vasúti híd tetején megy. Ez az „unortodox” megoldás egyrészt a híd terhelhetőségétől és felfelé való bővíthetőségétől függ, másrészt viszont forgalmilag a „helyi érdekű” hídnál említett összes problémát hozza. Nem mellesleg a közút optimális folytatási iránya ekkor a körvasút feletti továbbvezetés – azaz a Munkáskörút. 

Amennyiben tehát az a fejlesztési konklúzió, hogy közúti híd nem épül, ezt sem javasoljuk; azonban meg kell jegyeznünk mint egy, a műszaki megoldások beláthatóságának határán talán még innen levő távlati lehetőséget.

Miért „unortodox”?

Nagyon elterjedt ez a szó (sokszor „unorthodox” írással, de magyarul helyesen „unortodox” alakban); szinte minden szokatlan megoldást ezzel jelölünk, ami még rendben is volna – vannak nyelvi divatok –, azonban ha már görög szóról van szó, miért nem „anortodox” (görögösködve: „anorthodox”)? Rendes, görög fosztóképzóvel (ami amúgy ugyanarra az indoeurópai alapnyelvi „n-” fosztóképzőre megy vissza, mint az angol és német „un-”).

Nyelvművelő félpercünkkel fejeztük be posztunkat.

58 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://setalobudapest2019.blog.hu/api/trackback/id/tr8816520440

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kiskisutca 2021.05.03. 10:11:59

Kinek hiányzik itt a közúti híd? Ki használná?

Van tömegközlekedés: az elővárosi vasút, már Rákos állomásig. (Lesznek használhatóbb megállók is.)
Van bringasáv.
A Munkás körút több sebből vérzik, nem valószínű, hogy megvalósul! Szerintem csak a Munkás krt-tal együtt van értelme a közúti hídnak itt.

kiskisutca 2021.05.03. 12:34:11

Az ezer nevű körút (Külső Keleti körút, Ipartelepi körút, Körvasút-sori körút, Munkáskörút) északi pontja lett volna az Aquincumi híd, a déli pontja meg a Galvani-híd.

bozon 2021.05.03. 12:39:41

@kiskisutca: a déli hídja az Albertfalvai lenne.

kiskisutca 2021.05.03. 12:59:13

@bozon:
Azt a nyomvonalat nehezebben tudom elképzelni.

A Galvani-híd - Határ út - Kőér utca - Gitár utca - Keresztúri út - Körvasútsor nyomvonal eléggé adja magát.

bozon 2021.05.03. 17:09:00

@kiskisutca: ezt sok urbanista kritizálja is. Mivel a Hungária-gyűrű dél felől "behorpad", értelemszerűen sokan azt gondolják, hogy a Munkáskörútnak is kötelezően ez a sorsa. Pedig nem. A Hungária már nyilván elúszott (behorpadás nélkül annak lett volna a hídja a Galvani), de ha a Munkást szépen kikerekítjük, akkor Pesterzsébet és Csepel belvárosának súrolásával Alberfalva-Budafok között jön át Budára.

Kelet felől a Határ útig ugyanaz, aztán nem kanyarodik el az Illetos út felé, hanem végigjön a Határ úton.

kiskisutca 2021.05.04. 08:52:18

@bozon:

"Mivel a Hungária-gyűrű dél felől "behorpad", értelemszerűen sokan azt gondolják, hogy a Munkáskörútnak is kötelezően ez a sorsa. Pedig nem."

Szerintem de. :-)

Pest és Buda egyesítése idején (amúgy ma is) Buda északabbra helyezkedett el, mint Pest. A Gellérthegytől délre a Duna kétszer szélesebb volt, mint ma.
A mai (Bel)Budapest északi része jobb adottságokkal rendelkezik, mint a déli.

Észak:

Budai Vár, Parlament, Margit-sziget, Városliget, menő Zugló, fejlődő Angyalföld

Dél:

Nyócker, Kerepesi temető, Népliget, a Gellérthegy elvágó hatása

Szerintem ezért horpad a "rendszer".

bozon 2021.05.04. 10:16:35

@kiskisutca: a horpadás és a déli rosszabb adottságok mögött -- szerintem -- egyszerűen az áll, hogy hülyék vagyunk, és triviális dolgokat sem fejlesztünk. Az például, hogy a ráckevei hév hogyan nem tudta 130 év alatt még a Boráros teret sem elérni, teljesen rejtély. Szintén elgondolkodtató, hogy ha az 51-es (régebben 30-as) villamos nem a Mester utcában bújna a kíváncsi pillantások elől, hanem a Vágóhídnál bejönne a 2-esre, akkor könnyen lehet, hogy nem az újlipótvárosi nagyjából semmire (na jó, trolikra, meg a mindent vivő autókra) épült volna rá a Marinapart, hanem a belvárosi villamos déli folytatására.

De persze abban igazad van, hogy errefelé lassabban terjedt a város (és hogy alapjában véve az egyesítéskori belváros is a Gellérthegytől északra van). A második világháború előtt a Nagykörúttól délre alig volt lakóterület -- legközelebb Albertfalván és Pesterzsébeten.

kiskisutca 2021.05.04. 10:41:06

@bozon:

"triviális dolgokat sem fejlesztünk"

A lassabb megtérülés miatt.
Szerintem el kell engedni a "Dél" erőltetett fejlesztését, fog majd fejlődni a maga saját ütemében!
Inkább ott kell szabályzóként jelen lenni, ahol amúgy is van spontán fejlődés szerintem.
Mondjuk egy jól elhelyezett híd, beindíthat fejlődést, de inkább a fejlődés kényszeríti ki a hídépítést.

Az ingatlanárak Budapest körül É-NY-on a legmagasabbak és D-K-en a legalacsonyabbak.

AlexAston 2021.05.05. 11:08:44

@kiskisutca: Csak épen a Galvani híd Határ út felé elég sz@r megoldás, mert fél kiserdőt ki kéne vágni miatta, meg az ott lakók életminősége igen nagy mértékben romlana.

laci_52 2021.05.05. 11:14:30

Igenis kell az aquincumi közúti híd! Az Árpád-híd autóforgalmát csökkentené. A csatlakozó úthálózat problémája pedig nem megoldhatatlan.

Enit 2021.05.05. 11:55:48

Összefoglalva:

Ostoba jobbágy beköltözik a putriból a városba, mert ott közel van minden, jó a közlekedés, minden gyorsan és könnyen elérhető, közel a buszmegálló, a vasút, iskola, óvoda.... etc....
Aztán habzó szájjal kezd hörögni, hogy minden olyan legyen mint a tanyán, legyen csend, a közelben ne legyen út, vasút, buszmegálló, szomszéd, iskola, etc... mert az zavarja.

Ostoba jobbágy, költözz vissza a tanyádra.

bozon 2021.05.05. 11:57:09

@kiskisutca: a kicsi, olcsó nagyon hatékony dolgokat meg kell csinálni. Főleg klímakatasztrófa idején és felzárkózó gazdaságokban. Ezek a legjobb ár-érték-arányú fejlesztések.

Tulajdonképpen a "jól elhelyezett híd" is egy ilyen mondás. A kérdés, hogy melyik esetben igaz.

bozon 2021.05.05. 11:58:23

@Enit: ja, volt a tanyán tramtrain és interoperábilis metró. Azért vágyik ilyenre a parasztja ebben a forgatókönyvben. Volt hidas poszt is, tessék értelmesen vitázni!

kiskisutca 2021.05.05. 13:15:26

@AlexAston:

"mert fél kiserdőt ki kéne vágni miatta,"

Nem kellene!

A villamost kellene egy füves pályán átvezetni a Kiserdőn, a mostani villamospálya helyén lehetne közút.

"az ott lakók életminősége igen nagy mértékben romlana."

Miért romlana? A Kiserdő több, mint 90%-a érintetlen maradna.

Szoktam arra bringázni, pontosan tudom, hogy mekkora a Kiserdő!

kiskisutca 2021.05.05. 13:18:59

@Enit:

Szerintem is a város azért jó, mert városias. Ezért drágább is. Kijjebb olcsóbb az ingatlan, tehát nem éri hátrány azt aki kijjebb költözik a városfejlődés miatt.

kiskisutca 2021.05.05. 13:22:03

@kiskisutca:

"Lesznek használhatóbb megállók is"

www.portfolio.hu/ingatlan/20210503/itt-lesznek-a-pesti-korvasut-uj-megalloi-kepek-481454

Amúgy lehetne 2x1 sávos közúti híd, de akkor mindkét sáv legyen BUSZ sáv! :-)

dwr 2021.05.05. 13:42:10

A 3-as villamos áthozatala volt eddig a nagy truváj a tervekben. Végleg elhagyják? Óbuda állomás....a semmi közepén jelenleg. Valami óriási P+R kellene oda, de a Mocsáros miatt nem lehet. Hogyan gondoljátok a csomópont jelleget?

kiskisutca 2021.05.05. 13:50:29

"Valami óriási P+R "

Természetesen mikrobusz járattal, hogy csúcsidőben az "óriási P+R" legtávolabbi szegletéből az állomásra vigye az utazót! :-)

bozon 2021.05.05. 13:51:08

@dwr: melyik csomópontra gondolsz?

A 3-as villamos áthozása érdekes dolog, az egy másik gyűrű. Lehet, hogy egy forgalmi szimuláció azt hozná ki, hogy bombaüzlet, de ránézésre, illetve ökölszabályok alapján messze nem tűnik a leghasznosabb lehetőségnek. Lényegében úgy lenne egy félharántoló, hogy az egyik külvárosból visz egy másik, beljebb levő, de még mindig külvárosba.

dwr 2021.05.05. 14:06:28

Azért is kérdeztem a 3-as villamost, mert az Aranyvölgyi állomásnál tervezett intermodális (1es vili+ Máv+Volán Göncz Á vkp járatai) csomópont terve lekerült az asztalról. A másik ami ad acta lett az a Békás északnál tervezett Északi városkapu koncepció.

dwr 2021.05.05. 14:10:04

@bozon: A 3-as hosszabítást asszem a 14-es vonal fonódósításával gondolták.

bozon 2021.05.05. 14:15:44

@dwr: persze, értelemszerű, hogy a 3-as a 14-esen jönne ide, és mindkét Aquincumi hidas posztunkban a kialakuló hálózaton elindítható lenne, csak azt nem értem, hogy miért pont az.

Az aranyvölgyi imcs az általad írt verzióban azért kerülhetett le az asztalról, mert a Külső Bécsi úti villamos nem volt a legjobb projekt a tarsolyban. És ez végülis arra szervezett volna nagyrészt; anélkül torzó.

A békási Északi városkaput nem vágom fejből, de már a neve is rémisztő. :)

kiskisutca 2021.05.05. 14:42:05

@bozon:

Arra már van vasúti összekötés: Óbuda - Aquincum - Újpest - Angyalföld - Rákosrendező - Nyugati, vagy a másik ág: Újpalota - Rákos

bozon 2021.05.05. 14:54:26

@kiskisutca: igaz, de a városi feltárás se kutya. Na, meg a biztosítható követés. A posztban is látszik, hogy azért a nagyvasúti műszaki paraméterek világa sokszor egy nagyon más világ.

midnight coder 2021.05.05. 15:13:31

@Enit: Igazából a város droidoknak való. Az egyetlen pozitívuma, hogy itt van jól fizetõ munkahely. Az is leginkább azért, mert a primitív magyar dínófõnökök körében ismeretlen a távmunka. És ugyanezért kerekedik fel naponta a fél város, hogy átutazzon az otthoni számítógépe elõl a munkahelyi elé. Ez generálja amúgy az autós és gyalogos forgalom úgy 30%-át. A másik 30% az, akinek oka is van utazni mert a munkája nem oldható meg távmunkában. A maradék pedig áruszállítás és átmenõ forgalom.

kiskisutca 2021.05.05. 15:16:14

@bozon:
Ja. A 3-ast a Béke téri hosszabbítás után össze lehetne kötni a 14-essel, de a Óbudára történő átvezetést, már nagyon erőltetettnek tartom.

A közúti hidat úgy képzelném el 2x2 sávosnak, hogy 2x1 bringasáv lenne, 2x1 meg buszsáv! Tehát nem járnának rajta autók!

Kivéve taxik, mentők, stb.

A taxiknak amúgy is nagyobb szerepet kellene kapniuk a városi közlekedésben szerintem.

Szerintem a csillapított autóforgalommal nincs probléma, inkább a parkolásból és a parkolóhely keresésből adódó többletforgalomból van probléma.

bozon 2021.05.05. 16:11:04

@kiskisutca: biciklisáv a vasúti hídon is van, ezért önmagában emiatt új híd nem kell. A buszsáv már jobb kérdés, de itt pont azzal kísérletezünk, hogy normális, helyben is ütőképes kötöttpályás hálózatot alapozzunk a vasúti hídra. Így már a buszsáv sem feltétlenül szükséges (vagy legalábbis nem éri meg a hídépítést).

Alick 2021.05.05. 20:14:39

@midnight coder: Pontosan így van, ahol megoldható, ott hosszú távon is távmunkára kéne berendezkedni.
Érezhetően csökkenne a zsúfoltság.

nem benfentes 2021.05.06. 08:02:19

A cikkel alapvető probléma,hogy tájékozatlan!

0. pontként: - Az M0 átadása 2025-re megtörténik, a híd pedig 2028 előtt el sem kezdhető. Az egész ötlethalmaz az M0 ellenében sületlenség!

1 - a híd a patakra lesz téve. www.facebook.com/groups/112785485886158/permalink/767425947088772

2- Ma Újpest és Óbuda lakótelepei, irodanegyedei közt U alakban a dugóban kerülve kell mozogni.

3- a Bécsi úton érkező napi 23 ezer egység jármű jelentős része nem fogja az Árpád hidat terhelni.

4 - a Szentendrei utat is tehermentesíti a Megyeri és az árpád híd között.

5- A vasúti zajt éppen a mellé épülő autóút csökkentheti, az addigi terhelést felfogva.(és zajfogó fal is kérhető, az akkorra már elektromos autók mellett is)

6 - zajterhelések nem összeadódnak, hanem meghaladhatja az egyik a másikat. A vasútét ez nem fogja.

bozon 2021.05.06. 08:45:52

@nem benfentes: az M0 átadása 2025-re megtörténik? Azért azt várjuk meg.

Híd a patakra: ezt azért jó lesz, ha még többször átgondolják. Reméljük, fogják.

Újpest és Óbuda kapcsolatának szolgálatára most azt néztük meg, hogy milyen kötöttpályát tudunk a vasúti hídon adni. Nem kell körbeautózni U alakban így sem.

Valóban tehermentesíti az Aquincumi híd az Árpád hidat is, de a kérdés az, hogy milyenek lesznek az arányok és a kiegészítő intézkedések.

A kétféle zaj időbeli lefolyása tök más; amikor nincs vonat, a közúté lesz domináns, akármit csinálunk is. Illetve a közút erősebb a mély, illetve infrahangok tartományában. Ez bonyolultabb kérdés.

nem benfentes 2021.05.06. 11:40:09

@bozon: Van egy szint ami nem érdekel. Ma Óbuda közepe sem az Árpád híddal, sem a Megyerivel nem esik egybe. főleg a lakótelepek és az irodanegyedek nem a hosszúházból állnak. Aki sem a kerületet, sem a terveket nem ismeri azzal nincs miről beszélni. A Szentendrei úton idén 45m magas irodaházas övezetet fogadott el a kerület. Infrahangot pedig a kutyás sem nagyon hallanak. A híd Óbudának kell, akármi előrángatott sületlenségel próbálkozol.

kiskisutca 2021.05.06. 12:22:35

@bozon:

"biciklisáv a vasúti hídon is van, ezért önmagában emiatt új híd nem kell"

Tudom. De csak az északi oldalon és elég szűk.
Az elektromosan rollerek, a rásegítős bringák (rásik) elterjedésével drasztikus sávigény növekedés várható.

"Így már a buszsáv sem feltétlenül szükséges (vagy legalábbis nem éri meg a hídépítést)."

Amúgy technikailag megoldható lenne, hogy az óbudai és újpesti lakosok (vagy érintettek) személyautóval igénybe vegyék a buszsávot. Egy mobilapp, igazolni a jogosultságot, leadni a rendszámot ad hoc.

kiskisutca 2021.05.06. 12:46:55

"és olcsón átvinni a két part között: ha a vasúti híd tetején megy. Ez az „unortodox” megoldás egyrészt a híd terhelhetőségétől és felfelé való bővíthetőségétől függ,"

Imádom a kétszintes hidakat, de ez a megoldás itt egy autópályaszerű Munkáskörút kialakításánál lenne indokolt.
Szerintem a vasúti híd legyen középen és tőle északra is délre is épüljön két egyirányú híd. (bringasáv+busz sáv - speciális hozzáféréssel)

AlexAston 2021.05.06. 13:50:04

@kiskisutca: Nagyszerű megoldás. egy 2x2 sávos közút szerinted elfér a villamos nyomvonal helyén? No meg ezek után használhatatlan lenne az erdő, akkora lenne a forgalom és a zaj.

AlexAston 2021.05.06. 13:54:15

@nem benfentes: Ez a baj, hogy engedik a nagy irodaházakat oda beépíteni. Ez generálja a forgalmat.
Pont most, mikor kiderült, hogy a távmunka sok esetben hatékonyabb...

kiskisutca 2021.05.06. 14:03:31

@AlexAston:

"egy 2x2 sávos közút szerinted elfér a villamos nyomvonal helyén?"

Eleve van már a Határ út, a plusz két sáv elfér a villamos nyomvonal helyén.
Sőt még a zajvédőfalak is elférnek.

AlexAston 2021.05.06. 14:41:13

@kiskisutca: Csak utána lehetetlen lesz keresztezni normálisan, és a légszennyezéstől a zajvédő fal sem véd. Meg a zajtól sem annyira.

farigó82 2021.05.08. 00:55:49

@kiskisutca: A déli horpadás kérdését szerintem érdemes tüzetesebben átnézni:

- Dél-dél-Buda és elővárosai (Érd, Diósd, Törökbálint, Budaörs + XXII. ker.): viszonylag iparosodott területek, ahol az életszínvonal is magas. Munakerőhiány jellemzi, vagyis jó jövedelemmel lehet itt dolgozni, aminek következtében ezek nem csak alvóvárosok, hanem hivatásforgalmi célpontok is.
- Újuda (XI. ker.): 150 ezres kerület 5 egyetemmel, ahol a lakosság 2/3-a él a külső körutak horpadása miatt erősen érintett területen: ez Kelenföld és Albertfalva, amit a Duna és a vasút határol. Innen 5 helyen lehet a Belváros felé átjutni a vasúti töltés alatt. Ezen a területen jelentős kerülővel halad át a Hungária-körgyűrű és az M1/M7-es autópályák közötti forgalom.
- Csepel: a körutak horpadása által érintett terület beépítetlen, fejlesztés előtt áll. A legkülső körúti nyomvonal éppen harántolja a sűrűn lakott területet. Nemrég a főépítész ki is emelte egy cikkében, hogy az itteni ipar ma kkv-kre építve hatékonyabb, ezért nem ad annyi munkahelyet mint a régen, így munkaerő-mobilitásra lenne szükség Dél-Buda és Budaörs felé. Erre adódhatna egy olcsón kiépíthető villamosos híd: www.facebook.com/vitezydavid/posts/313318736816824?comment_id=313476626801035.
- Külső Ferencváros: főként MÁV-terület, beépítetlen, és mivel a MÁV nem teszi át a rendezést a BILK-re és vidékre, a fejlesztési tervek ellenére egy ideig ezt visszahorpasztandó körút se szelheti át (felüljárón se).
- Dél-dél-Pest és elővárosai: változó a népsűrűség (Havanna u. vs. Péteri-major) jellemzi, és általában nem helyben dolgozik a lakosság. A legnagyobb munkaadók a repülőtér és Vecsés-Market. Ferihegy egyébként itt egy különleges közlekedési igényt is gerjeszt. Az elővárosokban Gyál és Monor térségébe jellemzően az olcsó ingatlanok miatt költöznek ki az emberek, az épületállomány mutatja a lakhatási szegénységet. Az innen beáramló tömegek viszont a munkájukkal jelentősen hozzájárulnak a GDP-hez. A munkakörülményükhöz pedig hozzátartozik, hogy utaslemaradásnak a 100a és 142-es vasútvonalakon legalább járvány idején nem szabadna elfogadhatónak lennie. Ezért szerintem ebben a térségben alapvető nemzetgazdasági érdek, hogy fejleszteni kell.

Így látható, hogy a történelmi városfejlődés északi irányultsága és az ÉNy-DK ingatlanárgradiens valósak, de a körúti horpadásnak ennél prózaibb oka van: Ferencváros-rendező helye. Ezen változtatva délen is kedvezőbb városszerkezetet lehetne kialakítani.
Az pedig szerintem alapvető, hogy a fejlesztésekkel inkább kiegyensúlyozni érdemes az ingatlanárakat, mintsem arra törekedni, hogy ami már drága, az még elérhetetlenebb legyen.

bozon 2021.05.08. 08:03:57

@farigó82: a Csepel--Dél-Buda kérdést pont telibe találtuk a tegnapelőtti poszttal: setalobudapest2019.blog.hu/2021/05/06/a_visszajarobol_vegy_magadnak_valami_szepet

A "visszahorpasztás" a mai állapotban rövid távú célként nekem kicsit doktriner törekvésnek tűnik. Viszont, ha a fentebb linkelt posztunk szerinti hidak és hálózat épül meg délen, akkor a pesti oldalon természetes hosszabb távú fejlődés eredménye lehet.

Budán a közúthálózat inkább maradjon olyan, amilyen (éppen most láttam egy tervdarabot ahol a Munkáskörút a 30-40a kelenvölgyi oldalán, az erdősáv helyén jön beljebb -- riadó!). Persze, a tömegközlekedési hálózat lehetne Budán is kevésbé horpadt anélkül, hogy a közutakat kedvezőbb helyzetbe hoznánk: setalobudapest2019.blog.hu/2021/01/07/a_fonodo_ami_nem_fonodik

(Itt az a bizonyos tervdarab, csak hogy fokozzam a hangulatot: www.facebook.com/vitezydavid/posts/319267182888646?comment_id=319305179551513&reply_comment_id=319415632873801)

kiskisutca 2021.05.10. 08:38:51

@farigó82:
Szerintem nagyjából egyetértünk.

"Ferencváros-rendező helye."

Kb. olyan terület elválasztó hatása van, mint a Rákosrendezőnek.
Szerintem törekedni kellene a vasútvonalak által elválasztott területeket megszüntetni, ahol csak lehet. Kerékpáros közlekedés, közösségi közlekedés, helyi közlekedés preferálásával.

kiskisutca 2021.05.10. 08:43:26

@bozon:

"az erdősáv helyén jön"

Nem egészen! Nem az egész erdősáv menne a levesbe!
Fasor - út - fasor, lenne a képlet.

Amúgy hány % erdősáv veszteséget tartasz még elfogadhatónak?
(A 0 % nem valid válasz!)

bozon 2021.05.10. 09:15:32

@kiskisutca: de, nagyjából az egész erdősáv menne a levesbe. A legtöbb szakaszon még telkeket is kellene kisajátítani, hiszen a mai út is alig fér el, és az "erdősáv" csak pár fa, cserje (vagy még az sem, de ennyit lehetne ültetni).

A legszélesebb pontján az erdősáv telekhatártól zajvédőfalig kb. 50 méter, ebből 2x2 sáv + járda + két kerékpársáv után marad kb. a fele. De ez tényleg csak egy pont (a régi buszfordulónál), alig maradna az erdősávból valami, a fokozatosan keskenyedő részeknél van arányosan a legnagyobb veszteség.

Vagy egy idő után átjönne a főút a Hunyadi Mátyás útra? Nem hiszem, de az se lenne sokkal vidámabb. Az északi bekötése egészen kitalálhatatlan.

A zöldveszteség olyan, mint a sugárterhelés: nincs elfogadható szintje. Annyira le kell szorítani, amennyire csak lehet.

kiskisutca 2021.05.10. 10:39:02

@bozon:

"Annyira le kell szorítani, amennyire csak lehet."

Elméletileg egyetértünk!

A lehetségesség mértékében eltérhetnek az álláspontok. Széles a skála a sötétzöld "egy fát sem kivágni" és a majdnem "mindent lebetonozni(/letérkövezni)" között.

Szerintem a meglévő szabványokat kellene jobban a zöldfelületek védelmébe hajlítani. Tehát legyen közút, de indokolt esetbe lehessen pl. keskenyebb, mint a szabvány! Sebességcsökkentéssel plusz forgalomcsillapítás is elérhető.

bozon 2021.05.10. 11:11:27

@kiskisutca: a szabványok hajlíthatóságában kocepcionálisan egyetértünk.

A zöld védelmében viszont -- sajnos -- a sötétzöld álláspont a megalapozott, mert akármi van is, a zöldterület akkor is csak fogy. Amit egyszer kiirtanak, nem lesz újra zöld, ami viszont zöld, előbb-utóbb ki lesz irtva.

kiskisutca 2021.05.10. 12:28:42

"a zöldterület akkor is csak fogy. Amit egyszer kiirtanak, nem lesz újra zöld"

A természet nagyon gyorsan képes regenerálódni (gondolj a beerdősült foghíjtelkekre!) Szerintem fontos kijelölni a zöldterületek helyét, a kedvező körülményeket biztosítani, de szerintem szemrebbenés nélkül ki lehet vágni egy TÉNYLEG! útban lévő fasort és egy méternyire újratelepíteni.

Arcade Macho 2021.05.17. 10:54:12

nekem okes ha nem epul meg
de akkor vezessenek be egy olyan utdijat ahol a karvallottak (azaz akiket negativan erint ez a hid nem lete) kapnanak kedvezmenyt az utdijbol

Arcade Macho 2021.05.17. 11:04:59

jut eszembe a pioca agglomerekkel ki fog foglalkozni?
miert termeszetes az hogy azt segitik, hogy kikoltozzon valaki es a gazdatesten eloskodjon?

bozon 2021.05.17. 11:30:08

@Arcade Macho: hát, ez azért nem ennyire egyértelmű. Ennyi erővel például mondhatnánk azt is, hogy a piócák az autósok, a többiek meg a gazdatest. Nem számolhatod fel ezeket a rossz struktúrákat, de alkothatsz olyan stratégiákat, hogy a jövőben a fejlődés iránya ne legyen továbbra is hátrányos.

Arcade Macho 2021.05.17. 12:28:42

@bozon: vegyunk egy kozelebbi peldat... eletszerubbet

van egy hazam, itt elotte van 4 parkolohely, a mellette levo fuvet az ingatlanom fenntartojanak kell igazgatni
a szomszednak 2 parkolohelye van es tart 4 autot amibol elottem all ketto

amikor en meghivok vendegeket, miert kell az en vendegemnek messze megallnia?
azert mert a szomszed piocakent viselkedik, es azert mert a szabalyozasok ezt neki lehetove teszik, ha ez ellen tenni akarok, akkor az erintolegesen mar BTK lenne

tehat miert engedi meg a kulvarosi onkormanyzat azt hogy valaki 4 autot tartson kozteruleten? azok amugy hasznalni is fogjak azt az autot elobb utobb

nem benfentes 2021.06.27. 21:28:32

@kiskisutca: A BKK kitette a véleményezésben a forgalom csökkenéseket, a Blog is hülyeségeket ír azt az alapot nem véve figyelembe,hogy az az M0 észak után épül. Óbudára nem fogalmat hoz, hanem kiviszi azt ami ma vagy északnak, vagy délnek U alakban áll a dugóban az egyenes vonalú Újpesti átjutás helyett. bkk.hu/fejlesztesek/aquincumi-hid/

nem benfentes 2021.06.27. 21:33:22

@Arcade Macho: Ennek semmi értelme, a szomszédod egyszerre csak egy autóval tud közlekedni. Bejelentkezni vidékre egy korlátnál viszont bármelyik családtagja tud és parkol tovább, amíg nem vagytok parkolóövezet.

nem benfentes 2021.06.27. 21:35:41

@bozon: Nem olvastad Bárdóczit mennyivel nőtt a zöldterület? - amúgy az országban és a városban is sok évtizede nő! Tessék statisztikákat olvasni.

nem benfentes 2021.06.27. 21:37:13

@bozon: A Közút övezetében nem erdősáv van, hanem elhanyagoltság, de erdő lesz telepítve a híd úthálózatának fejlesztésekor.

bozon 2021.06.28. 07:50:32

@nem benfentes: mi épül az M0 észak után? Ha a híd és az M0 10-es útig tartó szakaszának sorrendjére gondolsz, akkor azért az is számít, hogy a tervek mikor, _politikailag_ milyen helyzetre építve készülnek el, illetve a sorrendet is hiszem, ha látom. Mindenesetre le kell írni, hogy "mi van, ha ..." -- sosem lehet hülyeség végigvenni a lehetőségeket és a buktatókat.

Nem tudom, a zöldterületekről milyen hivatalos statisztikákat veszel figyelembe (amiket készségesen el is hiszek), de azt kell nézni, hogy a tényleges helyzet mi. Azt pedig a beépített terület nagysága és a zöldterületi intenzitás mutatja. Ha betonoznak, az előbbi nő, ha kivágnak fákat, az utóbbi csökken. Tekintet nélkül arra, hogy milyen besorolású területen történik.

Arról nem is beszélve, hogy még ha nőne is a zöldvagyon, még mindig ótvarul kevés.

Ha az "elhanyagoltság" spontán erdősülést jelent, te pedig kiirtod azt, és csemetékkel teleülteted, akkor nem csináltál mást, mint elvettél pár évtizedet a terület zöldvagyon-gyarapodásából.

nem benfentes 2021.06.28. 10:55:20

@bozon: Alapismeret hiányból lehet ilyet gondolni. Erdő csak erdőövezetben van, mi a majdani zajfogó falat ma nem pótolja és a majdani erdőövezetet sem. A dátumok ismertek. Az m0 észak 2025-ben átadva a híd 206 előtt el sem kezdődhet.

bozon 2021.06.28. 11:11:10

@nem benfentes: erdő csak erdőövezetben van? Tehát az erdő nem is párszázmillió évvel ezelőtt alakult ki, hanem amikor megjelent az első megfelelő besorolás?

Az teljesen jó, ha valaki ennyire hiszi és bízik abban, hogy a 2025-re tervezett ez meg az tényleg 2025-ben lesz átadva, és hogy addig is minden ennek megfelelően fog szerveződni a politikában és az összes szakágban is, csak én nem tartozom közéjük.

nem benfentes 2021.06.28. 17:46:34

Ne baj a hivatkozott szagág dolgozik ezzel a számmal. Az ő állítása.
süti beállítások módosítása