Sétáló Budapest

Nem lesz emberléptékű a pesti alsó rakpart

2022. október 28. 04:49 - bozon

Mondhatnánk lassan is, hogy Karácsony Gergely is megértse, de felesleges, hiszen pont az ő és emberei „munkája” vezetett idáig. Nekik sikerült addig húzni, higítani, szabotálni a lényegében egyetlen konkrét választási ígéretüket – amit nem mellesleg eleve már csak a Sétáló Budapest elleni marketinglépésként izzadtak bele a „programjukba” –, hogy most már garantált, ebben a ciklusban semmi nem lesz belőle. Legfeljebb az eddig is folyó elterelő hadműveletek: amikor éppen úgysincs ott nagy forgalom, nesztek, gyalogolgathattok, de birtokba sose vehetitek

autosrakpart-paktum.jpeg„amelyek megvalósítása nem érinti a pesti alsó rakpart közúti közlekedési hálózatban betöltött jelenlegi szerepét”

Rakpartvita: legyen másik!

Az alább következő cikket június 21-én adtam le a telex rakpartvitájába (addig a vita első két cikke jelent meg). Azóta se elutasítás, se más indokolás nem jött tőlük arról, hogy miért nem jelenhet meg náluk, csak húzzák az időt. Ez a Galvani-hídvitában már előfordult egyszer (akkor ígéretet kaptam, hogy még egyszer már nem fog); ez a második ilyen eset. 

Mikor is lehetne stílszerűbb abbahagyni a hiábavaló várakozást, és itt közölni a szöveget, mint akkor, amikor a fővárosházán a folyamat közelébe engedett 16 szervezet aláírta, hogy nekik is jó, ha alapvetően nem változik semmi? Lehet, hogy sokak szerették volna időben tudni, hogy mire megy ki a játék. 

 


 

Akkor most halogassuk a végtelenségig a pesti rakpart felszabadítását (is)?

Nagyon nehéz Budapest egyik legnagyobb élő közlekedésépítőjével vitatkozni, ugyanakkor lehet és kell, mivel a helyzet korszakos és szimbolikus is: a vita tárgya pont az, hogy mi változott meg, milyen érvelések maradtak érvényesek, és milyen körülmények állították fejre (vagy a fejéről a talpára?) a fejlesztés logikáját – mondjuk, az ezredforduló óta. Sőt, mit beszélünk megváltozott körülményekről? Az akkori világ mára összedőlt. Nem feltétlenül teljes fizikai valójában, de logikájában, következtetési rendszereiben és stratégiájában mindenképpen.

Pont fordítva kell gondolkodni 

Így borul fel minden állítás és következtetés, és így indulhatunk el a rakpart jövőjét illetően a vitaindító cikkben elhangzottak szöges ellentétéből. Sok nyitott kérdés van a pesti rakpart körül, azonban 2022-ben a valódi kiindulás a XX. századi konklúzió ellentéte: biztos, hogy nem lesz se túltechnologizált lefedés, se alagút, se gyalogos lépcsőrendszer, ami kiváltsa a pesti rakpart főúti funkcióit, és belátható időn belül nem lesz olyan egyéb infrastruktúra-fejlesztés sem, ami az esetleges közlekedési gondokat nagyberuházásokkal (sok pénz, sok beton, sok idő) váltja ki. S miért nem lesz? Azért, mert a globális fenntarthatósági krízis miatt „felgyorsult az idő” (és akkor a városi helyhasználat és az életminőség válságát nem is említettük, de sok vesztegetni való időnk ezek terén sincs). A városi közlekedésben – ahogy az emberi társadalom és gazdaság többi részrendszerében – az ezredfordulón még volt értelme több évtizedes távlatú problémamegoldásokban gondolkodni, ma viszont már nincs. 

Ha úgy tetszik, ma már a gazdag embernek is vízzel kell főznie, hiszen hatalmas rendszereket kell szédületes sebességgel átállítani fenntartható működésre. A klímagáz-kibocsátó rendszereinkkel 2–3 éven belül el kellene érni a globális kibocsátási maximumot, majd onnan erőteljes csökkentéssel elérni 2030-ra a nettó kibocsátás-felezést (globaliter, ami azt jelenti, hogy a fejlett világnak ebből többet kell adnia!), majd 2050-re a klímasemlegességet. Ez az a fejlődési útvonal, amiről egyébként már le is késtünk, de aminek a közelében kell maradni, s ehhez minden erőfeszítésünket latba kell vetni. Emiatt van az, hogy a belváros autóforgalmát sem évtizedes stratégiák felvázolásával kell kitervezni, majd óvatos lépésekkel esetleg részben kitessékelgetni Budapestről – részben pedig alagutakkal hosszú távon is bent tartani! –, hanem a problémarendszert meg kell fogni az egyik végénél, és határozott, gyors mozdulatokkal „belelökdösni a megoldásba”, dominóként elérni a többi részprobléma megoldását is. 

Persze egy ilyen felvezető után úgy tűnik, ez a megoldás valami kompromisszumos igénytelenség, azonban szó sincs erről. Szerencsére Pongrácz Gergely kollégám időközben elkészült reakciója miatt nem is kell részleteznem, mire való az élhető rakpart – a városi közterület –, és mire nem, s ezért igazán arról sem kell győzködnöm senkit, hogy vonzó vízió az autómentes város. Ehelyett két további aspektusról ejtek szót a bevezetőben vázolt világtörténelmi léptékű sietség és lépéskényszer fényében. 

Ez feladat, nem bénító akadály 

Az első aspektus maga a közlekedési probléma kezelhetősége. Drámainak tűnhet a helyzet, ha arra koncentrálunk, hogy a rakparti forgalom fele tranzitforgalom (ennek nagy része városi tranzit, nem is a „kezelhetetlen agglomeráció” forgalma), és ez majd megbénít minden észak-déli útvonalat a belvároson át, ha „rázúdul” ezekre, ugyanakkor látni kell, hogy egy viszonylag gyenge tranzitútvonalról beszélünk több közül, és hogy amint nehezebb lesz a belváros átjárhatósága, sok emberben merül fel a – jogos – kérdés, hogy valóban pont autóval szükséges-e arra járnia. Ennek a kérdésnek az emlegetése sem autósüldözés, hanem a lassan, de biztosan tombolni hagyott alaptrend megfordítása. Ha eddig évről évre növekedni hagytuk az autóforgalmat – nem mellesleg a belvárosban kevesek komfortjáért sokak életét megkeserítve –, az miért érv amellett, hogy most ne csökkenjen évről évre? És pont az ilyen, az egészhez képest kicsi lépések révén? 

S e csökkenéshez nem is elsősorban vagy kizárólag kényszerítés révén kell eljutnunk, hanem az alternatívák javításával. Ugyanis az az egyik legártalmasabb feltételezés, ha azt gondoljuk, hogy például a belvárosba irányuló tömegközlekedés csakis nagyprojektekkel, hosszú távon, vagy olyan komplex megoldásokkal javítható, amelyek egészen biztos, hogy tartalmaznak valami problematikus, hosszú távon elérhető elemet. Javítani kellene például a külvárosi követési sűrűségeken, az átszállási kapcsolatokon, hogy ne legyen lényegesen gyorsabb az autó már akkor, amikor a delikvens még fel se szállt a tömegközlekdés járművére. Ez összességében nem olcsó mulatság (a hosszú távú fedezetre biztos megoldás az útdíj, ami révén nem mellesleg a dugók helyett az egyéni racionális döntés válik a fő keresletszabályozó erővé a közúti forgalomban), de jószerével el se kezdtük. Ott van továbbá a Lánchíd kérdése: tömegközlekedési és biciklishíddá tétele a látszattal ellentétben nem kettős szívatás, hanem a pesti belváros és Bel-Buda minden eddiginél jobb közlekedési kapcsolatának záloga – itt érintve (most sajnos méltatlanul röviden) a tömegközlekedés mellett a másik nagy fenntartható módcsoportot, az aktív mobilitást és az abban rejlő hatalmas potenciált. 

Javítani lehetne a belváros villamosos hozzáférhetőségét is. Dél felől megjelent a Gubacsi úti vonal 2-esre kötésének terve egy kissé elnagyolt változatban, de fillérekért sokkal ütőképesebbé tehető lenne. Be kellett volna továbbá hozni a Népszínház utcai villamosokat a Rákóczi útra – ennyi pénze a kivéreztetett Budapestnek is van –, ehelyett elépítették az egészet a Blaha Lujza téren. A Rákóczi úti fiaskó után egy ideig úgy tűnt, hogy prioritássá válik a Bajcsy-Zsilinszky úti villamos, de hiába léteznek erre is akár egészen költséghatékony (mondjuk ki nyugodtan: spórolós) változatok, ma már a sorok között azt kommunikálja a főváros, hogy erről is lemondtak.

A jótól nem kell félni 

És itt térünk át a másik fontos aspektusra, amit érinteni szeretnék: a kérdés kommunikációjára. Már nem is emlékszem, hogyan romlott idáig a helyzet, de – benyomásaim szerint – ma már szinte másról se szól a fővárosi kommunikáció, mint a változástól való félelemről, az „inkább hogyan mégse” kereséséről. Már erről szólt a nyári hétvégékre (értsd: az egyébként is szinte autómentes időszakokra) korlátozódó, és így a tartós használat organikus fejlődését ellehetetlenítő felszabadítás is, de azóta is lépten-nyomon abba botlunk, hogy milyen körülmények akadályozzák a gyors cselekvést (a metrópótlás, a budai rakpart lezárása, a csillagok állása, aztán majd a tanévkezdés, majd a havazás, …). Ennek a saját álláspontot romboló folyamatnak az eredménye is lehet, hogy – egészen groteszk módon – ma már például a taxisok is az autómentesítés ellen vannak, holott nekik minden egyes magánautó, ami nem tud a belvárosba menni, kész aranybánya. Ehhez kapcsolódik még, hogy a város effajta élhetővé tételét, ezt az emberléptékű forradalmat sokan csak azután tudják értékelni, hogy megkapták. Előtte ellenzik, utána ragaszkodnak hozzá. 

És talán ebben az urbanista szakmákig is felhatoló szemléletbeli gátban fordul a visszájára az is, hogy mi a könnyű, és mi a nehéz megoldás. A fővárosi vezetés halovány tettrekészsége is azt illusztrálja, hogy valójában a tökéletes, tetszőleges mértékben komplex és kifinomult jövőn való gondolkodás az egyszerű. Végtelen pénz és idő felhasználásával egyszerű a kecskét és a káposztát is megtartani. Sőt, ezt felfesteni a távoli jövő rózsaszín vásznára még könnyebb. A hirtelennek, konfliktuskeresőnek látszó, körmönfont stratégiát igénylő, műszakilag „a lehetetlennel határos” megoldások viszont bonyolultak – ugyanakkor ezekre kötelez minket az idő és a történelem. Napról napra, minden eddiginél gyorsabban és határozottabban dönteni kell arról, hogy pillanatnyilag mennyi káposztát kímélünk meg, és mennyi kecskét hagyunk érvényesülni ahhoz, hogy ne váljék az emberiség minden ilyen vitája záros határidőn belül okafogyottá. 

Ízlelgessük: ennek az önkormányzati ciklusnak a végére már a klímagáz-kibocsátási csúcson kell lennünk. Onnan egy évre már erős csökkenő pályán kell lenni; azaz a meglevő rendszereinknek egy jó része helyett olyan új rendszereket kell működtetnünk, amelyek már a mainál jóval alacsonyabb kibocsátást garantálnak. Ehhez képest 2019 óta is csak további késedelmet halmoztunk fel – messze nem csak a közlekedésben –; lépésváltásra, cselekvésre van szükség! 

26 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://setalobudapest2019.blog.hu/api/trackback/id/tr7317874879

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

DFK 2022.10.29. 20:50:31

Szerencsére ebből a méregzöld hülyeségből se lett semmi.

bozon 2022.10.29. 21:06:42

@DFK: amikor neked és a történet szereplőinek is végre leesik a tantusz, késő lesz.

Pierr Kardán 2022.11.02. 09:06:57

Érdemes lenne jobban megindokolni azt, hogy miért NE legyen hétköznapokon sem autóforgalom a rakpartokon, mert ugye amellett, hogy hétköznap legyen autóforgalom, nagyon sok érv szól.

Hétköznap az emberek munkába járnak arrafelé, bizony sokan autóval, mert egy: az egészségük megóvása érdekében nem kívánnak tömegközlekedni, kettő: még vagy már nem abba a korosztályba tartoznak, akik biciklivel közlekednek, három: mert megengedhetik maguknak.

Sosem értettem, hogy miért ez a nagy felháborodás azon, hogy kedden délelőtt 10 órakor autók járnak a rakparton és miért nem adják át ezt a területet az otthon hesszelő embereknek. Aki kedden délelőtt 10 órakor otthon ül és van ideje/kedve azon busongani, hogy miért nem sétálhat ebben az időben a rakparton, az inkább keressen magának munkát, rögtön megérti, hogy bőven elég péntek délutántól hétfő hajnalig átadni a rakpartot a sétálóknak.

Lehet, hogy meredeken hangzik, de szerintem nincs VALÓS igény arra, hogy hétköznap is sétálgatni lehessen a rakparton. Az egyik sokat hangoztatott érv az, hogy a rakparti autóforgalom elvágja a Dunát a várostól. Csakhogy a pestiek a Dunát maximum csak nézegetik, a BKK-nak 10 év alatt sem sikerült a pestiekkel megszerettetni a dunai hajóforgalmat, 10 évnyi vergődés után le is állították a dunai hivatásforgalmi hajójáratokat.

Ez van, az emberek nem akartak hajóval menni a munkába, autóval akarnak menni, ezt jó lenne, ha mindenki elfogadná.

bozon 2022.11.02. 09:35:44

@Pierr Kardán: megindoklom én.

1. Ha úgy gondolod, hogy a tömegközlekedés egészségtelen, akkor vagy valamit rosszul érzékelsz, vagy változtatnivaló van. Mi nem utasítjuk el az utóbbit sem, elég sokat írunk róla.
2. Nem kell mindenkinek biciklivel járnia, de tény, hogy minél kisebb az autóforgalom, és minél inkább az autómentes útszakaszok összefüggőségére, mennyiségére figyelünk, annál inkább kiterjed az az életszakasz, amely alatt a bicikli jól használható.
3. Nem engedhetik meg maguknak, csak a viselkedésük következményeit (főleg a légszennyezést és más közlekedési módok, más városhasználati módok ellehetetlenítését) nem ők viselik.

Valóban sokkal kisebb az igény arra, hogy hétköznap délelőtt tíz órakor sétálgatni lehessen a rakparton, mint máskor, ugyanakkor a rendszerszintű változáshoz, ami elvezet az adott városrész használatának lényegi megváltozásához (vendéglátás, rendezvények, pusztán az odajárás mint szokás, a gyalogos, biciklis, tömegközlekedő ingázás érintett pontjává alakulás stb.) az kell, hogy ez autómentes terület legyen.

És ahogy írtad, az autósok sem autózni járnak ide, hanem például munkába járni. Azt pedig pont sokkal jobban lehet máshogy is. Kiváltképp' a belvárosban. Amúgy pedig hétköznap délután már igenis valós igény van a belvárosi sétálózónák iránt. Az ilyeneket bevezető nyugati városok kihaltak vagy feléledtek?

Abban, hogy a BKK mit bénázott a hajóforgalommal, szintén elég kevés sarunk van. :) A programunkban is leírtuk 2019-ben, hogy az aktuális formájában szinte senki nem kíváncsi rá. Egyébként a jó hajózás valóban növelné az emberléptékű rakpart kihasználtságát.

kiskisutca 2022.11.02. 10:09:49

Nem általában az autóforgalmat, hanem az átmenő/agglóból bejövő autóforgalmat kellene korlátozni.
Sőt még csak nem is az autókat, hanem a nagyobb autókat kellene korlátozni, máris kisebb lenne a terhelés.

bozon 2022.11.02. 10:13:19

@kiskisutca: nem vagyunk semmilyen szalámizás ellen, de ha sikerül nagy részeket leszalámizni, akkor azon kapjuk magunkat, hogy a meglevő közúti infrastruktúra még sok is. Egyébként pont a belvárosban a leghasználhatatlanabb az autó, ezért ha innen leszalámiztuk a nagyobb, problémásabb forgalomrészeket (agglós, tranzit, nagy, szennyezőbb), eltüntettünk szinte mindent.

kiskisutca 2022.11.02. 10:25:00

@bozon:

"Egyébként pont a belvárosban a leghasználhatatlanabb az autó"

Hétköznap, csúcsidőben.
De hétköznap késő este, éjjel és hajnalban meg hétvégén jobb, mint más.

nyelv-ész 2022.11.02. 10:40:01

@bozon: Az agglomerációs autóforgalmat nem fogja holmi rakpart lezárás visszafogni. A szűklátókörű mindenkori közlekedéspolitika nem akarja tudomásul venni, hogy ezt csak a külvárosi P+R parkolók építése és a tömegközlekedés fejlesztése tudja megoldani. Aki egy agglomerációs faluból jár be dolgozni, annak nem lehet a háza elé varázsolni a villamost, tehát nagy eséllyel autózni fog. Neki sem hiányzik a belvárosi tumultus, de ha nem tudja ingyen letenni az autót valami normális tömegközlekedésnél, akkor nem fog kiszállni az autóból.

Mellesleg komolyan érdekelne, hogy pont a pesti rakpart miféle vonzerővel bír az ott lakók számára. Van ugyanis Budapesten néhány nagyon kellemes dunaparti rész, ahova szívesen mennek az emberek, mert van növényzet, csend, vannak éttermek. A pesti rakpart viszont pont nem ilyen. Néhány teherautónyi homoktól és a dézsába ültetett pálmáktól nem lesz Copacabana, hanem ugyanúgy egy rakpart marad. Érdemes ezt ennyire erőltetni?

bozon 2022.11.02. 10:41:23

@kiskisutca: ez kétségkívül így van, de rendszerszinten is össze kell rakni az egészet. Egyfelől hajnalban és hétvégén szintén igaz, hogy a belvárosban nagyon jó a tömegközelekedés, másrészt ezekért az időszakokért már nem éri meg a saját autó. Szálljon be mindenki egy megosztóba (és akkor egyébként azon is kapja magát, hogy nagyon sokszor már azt se veszi ki, hanem inkább biciklizik, rollerezik, házhoz szállíttat -- ezért is kellene egyébként komplex szolgáltatásként adni többfajta módot).

bozon 2022.11.02. 10:44:08

@nyelv-ész: nem Copacabana, de értelmezhető városi tér lesz a használattól. A szerves belakástól, a városi élettől, ami ott az autóforgalom hiányában szárba tud szökkenni.

A tömegközlekedés-fejlesztésben és részben a P+R-eket illetően is egyetértünk, de látni kell, hogy azokat is csak az tolja el a megoldás felé, ha
1. nem vagyunk teszetoszák,
2. a rendszer más pontjain is olyan lépéseket teszünk, amelyek errefelé mutatnak.

kiskisutca 2022.11.02. 10:53:54

@bozon:

"nagyon jó a tömegközelekedés"

:-)

Hol? Bp-n biztosan nem. Nagy várakozási idők, zsúfoltság, kétes tisztaság, veszélyes utazóközönség.
Talán a járműállomány már úgy-ahogy elfogadható, talán ez téveszt meg Téged, de ettől még nem jó összességében a tömegközlekedés!

kiskisutca 2022.11.02. 10:56:44

@nyelv-ész:

"letenni az autót valami normális tömegközlekedésnél"

Ehhez nem kellene milliárdokért vasbeton parkolóházakat építeni, elég lenne murvás parkoló ÉS ráhordó midibuszjárat a vasútra.

bozon 2022.11.02. 10:58:20

@kiskisutca: én volnék az utolsó, akit a járműállomány állapota megtéveszt. ;-)

Hol rossz a belvárosban a tömegközlekedés? Konkrétan. (Már a villamostengelyekkel tovább javítható problémákat leszámítva, amelyekért már ronggyá téptük a pofánkat itt is, és inkább az "átmeneti zóna" és a belváros kapcsolatai végett lenne rájuk óriási szükség.)

kiskisutca 2022.11.02. 11:01:47

@bozon:

"Hol rossz a belvárosban a tömegközlekedés? Konkrétan."

Nagy várakozási idők, zsúfoltság, kétes tisztaság, veszélyes utazóközönség.
Majdnem mindenhol!

nyelv-ész 2022.11.02. 11:02:05

@bozon: Köszi, hogy leírtad helyettem, miszerint fordítva ültök a lovon. A belváros forgalomkorlátozása csak akkor jöhet, ha előbb a jelenlegi belvárosi tranzitforgalomra megoldás születik. Ez nem a rakpart lezárását jelenti, hiszen azzal csak a belváros egyébként forgalomcsillapított zónáiba terelsz még több autót.

Egyébként érdekelne, hogy mit is jelent az "értelmezhető városi tér" fogalma. Nagyon tartok ugyanis az ilyen bullshit kampányszövegektől, mert ezeken mindenki azt ért, amit akar.
Annyi kiderült, hogy szerintetek ott autónak nincs helye. De mi van a villamossal? Az nem vágja el az embereket a Dunától, a rakparttól? Remélem, hogy nem az lesz a következő lózung, miszerint a villamosnak sincs helye a korzón, mert a zembereknek nekimegy a villamos :-(

nyelv-ész 2022.11.02. 11:13:23

@bozon: Ez az autómegosztó is csak a Budapest belső területén élőknek megoldás. Aki kinn lakik a külső kerületekben vagy pláne az agglomerációban, a hajára kenheti az autómegosztókat.
Ugyanez igaz a biciklire, a rollerre. Aki Aszódról vagy Pusztavacsról ingázik, az nem fog 30-40 kilométereket bringázni, mert még szép időben is a fél életét a bringán töltené.
Marad az autó, amit ha nem tud P+R-ben hagyni, akkor bejön a belső kerületekbe, és ott parkol.

bozon 2022.11.02. 11:19:22

@nyelv-ész: ezért beszéltünk arról, hogy pillanatnyilag a belvárosban nagyon jó a tömegközlekedés. :)

De a többi része se probléma kell, hogy legyen, hanem feladat -- aminek a megoldását nem az fogja elősegíteni, ha a belvárost is meghagyjuk az autóknak.

nyelv-ész 2022.11.02. 11:22:36

@bozon: A belvárosban tökéletes a tömegközlekedés. Remekül el tudok jutni a Dráva utcából a Vörösmarty térre. Vagy a Várfok utcából a Radnóti Miklós utcába. Tényleg, le a kalappal!

Csak sajnos nekem ezeken a helyeken semmi dolgom. Én a budai agglomerációból ingázom a Terézvárosba. Az én problémámra (meg még kb. másik egymillióéra) a tömegközlekedés csak korlátozottan megoldás.

bozon 2022.11.02. 11:25:06

@nyelv-ész: ott kezdtük, hogy először az ilyen Dráva utca--Vörösmarty tér utazásokat szalámizzuk le az autózásról. Meg azért egy ennél nagyobb kört is simán (a teljes Hungária-gyűrűn belülieket például). Meg azokat, amelyeknek már most jobb kapcsolataik vannak kívülről is.

Aztán folytatjuk a tömegközlekedés javításával is, _mert elkezdtük_.

nyelv-ész 2022.11.02. 11:25:39

@bozon: Látom, nem érted, vagy nem akarod megérteni. Nem az a feladat, hogy a belvárost elbarikádozzuk, aztán utánunk az özönvíz. A belvárost akkor barikádozhatod el, ha már megépült az a kb. 30 darab P+R, ami a külső kerületekből és az agglomerációból ingázókon segít.

nyelv-ész 2022.11.02. 11:27:45

@bozon: A Dráva utcaiakat nem kell leszalámizni. Ők köszönik, jól vannak, a belvárosba most sem indulnak el autóval. Autóval azok indulnak el, akiknek a külső kerületekben van dolguk. A többség autója csak hétvégén mozdul ki a parkolóból.

bozon 2022.11.02. 11:31:26

@nyelv-ész: az is egy kezelendő probléma, amikor a belváros csak heti-havi egyszer mozduló autókkal van tele. De nem baj, hogy ezek tulajdonosai megtették az első lépést (ez csak illusztrálja a stratégia alátámasztottságát), de ebből is tovább kell lépni.

nyelv-ész 2022.11.02. 11:58:34

@bozon: Úgy beszélsz, mint egy politikus. "Kezelendő probléma." Na igen.

A konkrét kérdésem még mindig ez: miért lovagoltok a rakpart lezárásán, amikor tisztában vagytok vele, hogy nem ezzel kell kezdeni az autóforgalom csökkentését?

bozon 2022.11.02. 12:01:02

@nyelv-ész: de, pont ezzel kell _kezdeni_.

kiskisutca 2022.11.03. 11:52:51

Amúgy a Lánchíd forgalom csillapítása (csak bkv/taxi/mikromobilitás), hogy viszonyul a Rakpart autómentesítéséhez?

Szerintem valahogy el kell érni autóval is a Margit hidat a Belvárosból.

bozon 2022.11.03. 15:05:26

@kiskisutca: úgy viszonyulna a kettő egymáshoz, hogy erősíti egymást. Az autómentes Lánchíd mint forradalmian jó biciklis és tömegközlekedési kapcsolat Pest és Buda között vonzóbbá és használhatóbbá tenné a rakparti tereket is, míg ugyane kapcsolat miatt az autómentes Lánchíd indkoltságát és használatát növelné az autómentes rakpart.

Az, hogy a belvárosból ne lenne autóval elérhető a Margit híd, nagyon messze van, fel se merülne még így se (indokolt esetekben a teljes Sétáló Budapest sem tenné lehetetlenné).
süti beállítások módosítása