Sétáló Budapest

Az előválasztás végkifejlete

2021. június 22. 04:55 - bozon

Végkifejlete? Már most? Igen. Sőt, a végkimerülése. A folyamat tört magyarsággal megírt honlapja ugyan arról tájékoztat, hogy a nagyon demokratikusan elképzelt ajánlási folyamat is csak augusztusban kezdődik, mára már a végeredmény is körvonalazódott. És nemcsak körvonalazódott, de amellett, hogy szétfoszlott az összellenzék belső demokráciájának mítosza, a végeredmény tulajdonképpen annak a helyzetnek felel meg, amire az egész hepaj előtt tippeltünk volna: LMP- és Párbeszéd-frakciók legfeljebb kölcsönemberekkel lesznek, az MSZP-t megmenti a teljes országban egyedülállóan még létező hálózata, a Momentum pedig a városokban kezdeheti el parlamenti kispártként való létezését. Győznek a nagyok: a DK és a Jobbik. Vagy a DK és a DK, mert a Jobbik újra leginkább a csodavárást kapja feladatul: sikerül-e majd vidéken legyőzni a Fideszt. 

Egyébként fentebb túl szigorú voltam, hiszen valami csakugyan változott a 2019 óta formálódó összefogásban. Ez pedig a Jobbik előretörése a közvéleménykutatásokban, valamint paktuma a DK-val, mely tulajdonképpen az egész folyamat első és egyetlen meglepetése. De még ez a meglepetés is csak súlyosbítja a helyzetet: a meglepetés erejét nagyrészt az adja, hogy a két, ideológiai harcosként megismert párt teljes elvfeladásáról szól. Ki gondolta volna, hogy az előválasztást feleslegessé és antidemokratikussá tevő, de kezdettől várt háttérmegegyezések legfontosabbika pont az lesz, hogy e két párt megpróbálja kiszorítani a kisebbeket? (Ami egyébként tulajdonképpen logikus ötlet, de szintén pont egy igazi előválasztáson mehetett volna igazán végbe.) 

De a tanulság akkor is áll: minden előzetes szándék ellentettje teljesül. Az ellenzék a belső demokráciájának hiányát bizonyítja, miközben a folyamatnak végeredményben a belső erőviszonyokra sincs hatása. Végül – mint lentebb látni fogjuk – az ellenzék még azt is könnyen megmutathatja, hogy egyszerűen képtelennek bizonyult arra, hogy ezt az egészet megrendezze. Lehet, hogy inkább lágyan hanyagolni kellett volna az egészet. 

Az előválasztás köldöke: Zugló 

A zuglói helyzet egyszerre ábrázolja az elvtelenséget, az előre eldöntöttséget, illetve még azt is, hogy ahol sikerül egy „igazán ütős” embert találni, ott még a Jobbik–DK leosztásba is belefér egy MSZP-s. Azazhogy végül még a nagy kiszorítósdi se lett az, ami. Ez is csak azt a célt szolgálta, hogy az legyen a végeredmény, amit előre tudtunk: egy éppen túlélő MSZP. 

Persze, itt is van egy tekintélyes hiba a nagy hasonlatban: Hadházy Ákos. Őt pont a múltkor kritizált Momentum helyezte ide rendszerhibaként az asztalra, és most nem győzünk nekik – legalább itt – hálálkodni azért, hogy ezt megtették. Tanulságos ugyanis a pártok reakciója, melyek közül az MSZP-é, a homlokára nőtt Párbeszédé (benne Karácsony Gergelyé) és a több mint testvérpárt DK-é tulajdonképpen triviális: a korrupciókutató helyett a korrupt pártembert választják. Az LMP őrlődik: tradicionális (eredetileg) belső gyűlöletük az erősebb, amit Hadházy Ákos iránt még mindig kitartóan éreznek, vagy a korrupt baloldaltól való távolságtartás – legalább a kirakatban? Nekik ez nem könnyű kérdés! Nem is nyilatkoznak. 

A mélyebb folyamatok a Jobbik álláspontjából láthatóak: hűek a DK-val kötött paktumukhoz még akkor is, amikor az már lényegében fellazult az eredeti erőviszonyok tükrözéséig. De miért csinálták ezt? Meggyőződésem, hogy a sorok között a DK nyilvánvalóan láttatni akarta mindenkivel, köztük magával a Jobbikkal is, hogy most már igazán bedarálta. A fausti alkuból eredő romlás sajátos, rituális pillanata jött el ezzel: az ördög a lelkét eladó vazallusát egy már nem is szükséges, de annak önbecsülését végleg megsemmisítő cselekedetre bírja. Mert csak. Mert deklarálni kell, hogy mi a helyzet, és mert a bűnnek olyan mélységéig kell elmenni, ahonnan ép elmével már nincs visszaút. Ahol az ördöggel kötött szövetség örökké tartóvá válik. 

hadhazy-tothcsaba-jakabpeter-199084740_3759332410844241_53066217185342526_n.jpg
A kép Hadházy Ákos (vagy stábja) alkotása

A Jobbik még egyszer eladja a lelkét 

Ha már a bűnnek „olyan mélységéről” volt szó, és ha már kétszer is linkeltük a másik, még létező ex-centrumpárt, a Momentum nagy ballépéséről szóló posztunkat, szót kell ejteni a Jobbik kárhozatának másik nagy, friss eredményéről is.  

Mit is tett a Jobbik? Igazán semmit. Mármint NER-mércével. Beállt buzizni a Fidesz mellé, hogy bizonyítsa mégiscsak különállását, eltérő árnyalatát, (nem létező) kilógását a baloldali masszából. De nem a Fidesszel közös vélemény a legocsmányabb. A döntés igazi mélysége abban rejtőzik, ahogy járulékos veszteségként a Jobbik is feláldozza azokat, akiket a NER azelőtt kijelölt a propagandaáldozati szerepre. Magyarországon erősek a buzik? Nem! Akkor tulajdonképpen bárkinek kifizetődő őket feláldozni egy kis politikai játszma oltárán.  

És itt sem állunk meg a Jobbiknál. Kizárt, hogy az ellenzék többi pártjának beleegyezése nélkül történt ez az egész. Hát, hogyan nem vezetett ez a förtelmes állásfoglalás nem, hogy kenyértöréshez, de még egy rendes összezördüléshez sem az ellenzék többi tagjával, akik nemhogy lelkesen rárágtak a gumicsontra, de rögtön átlendülve a normalitás régiója felett, már az ellenirányú (-nak képzelt) uszításban utaznak?  

És még ennél is van sötétebb aspektusa a kérdésnek! Ahogy az 54. Sznobjektívben Ceglédi Zoltán mondta a migráncstémával vagy a rezsitudatossággal kapcsolatban: „itt nincs már más, csak Fidesz-álláspont és a Fidesz light” (mellékesen a műsor elejefelé felteszi a prófétai „Mikor lép be Molnár Gyula a DK-ba?” kérdést is). Mindenki utálja már ugyanis a migránsokat; csak ki jobban, ki kevésbé. Kiállni értük már senki sem mer, hiszen az politikailag visszaüt. Senki sem támadja a rezsicsökkentést sem, bármennyire pazarló, szolgáltatásromboló vagy alkamasint rezsinövelő is. Így lesz ez záros határidőn belül a buzikkal is. A Jobbik viselkedése nem kivétel, nem szembenállás volt az összellenzéken belül, hanem a háztáji ellenzék számára kijelölt új rendszer, a „homofóbia light” első lépése.

Éljenek az egyjelöltes választások! 

A fent is linkelt múltkori cikkben már kiveséztük, hogyan épített fel az ellenzék saját maga számára is egy kis NER-t a szükségtelenül egyfordulós előválasztással, és hogyan lett emiatt a nagy rendszer-előváltó ötlet önmaga paródiája. Mára azonban ennél is jobban megérett, sőt, alaposan túlérett a rendszer: nemcsak két jelöltig mennek a mini összefogások, hanem megjelennek az egyjelöltes körzetek – s a verseny hiánya nemcsak a megszokott, hanem a jó jelöltnek sem áll jól. Ez már nem a NER kicsiben, ez már valami sokkal tökéletesebb: ez a Kádár-rendszernek, a kommunista diktatúrának is a mélyebb korszaka, amikor még Hazafias Népfront sem létezett, hanem a „választások” tétje az volt, hogy az egyetlen jelölt 99 vagy 100%-os eredménnyel győz-e. 

Persze, az ellenzék sem hülye, szívesen játszaná el a demokráciának valamilyen kimagyarázásra még talán éppen megfelelő minimumát, de ha már úgyis megvan a „legalkalmasabb”, „legesélyesebb”, legfantasztikusabb jelölt, akkor meglehetősen csábító a körzet erőforrásainak felszabadítása. Mostantól gőzerővel menni fog a nyomasztás az ilyen vagy hasonló körzetekben, hogy a kiszemelt főellenzéki mellett alkalmasint még megmaradó jelöltek – Hiller István körzetében például az Új Világ Néppárt jelöltje –, akik még pont megmenthetnék az előválasztás becsületét, inkább valami más erőforrást mentsenek, és ne erősködjenek tovább. Jobb meg se rendezni azt, ami úgyse sikerülne.

Mekkora sztori volt ez az előválasztás! 

Az ellenzék győzelme a NER lebontásának garanciája

Pont annyira, amennyire a budapesti autó- és betonlobbit megállította. Hát, hogy megmenekült a Rákóczi úti villamos? Milyen biztossá vált a pesti rakpart gyalogos jövője? Milyen hatékonyan szembeszállt Budapest a lopakodó olimpiával? Mennyi ügyes és a szükségből is erényt kovácsoló, karakán lépés történt azóta? Ugye?  

(Tisztelet a kivételnek, a „harcosan zöld” városvezetéstől függetlenül is kezdeményező, egyetlen, tényleg zöld főembernek.) 

13 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://setalobudapest2019.blog.hu/api/trackback/id/tr5916600994

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Albu 2021.06.22. 05:14:01

Eddig se láttam a nyolcvanas évek győzteseinek két nagyfrakciója közt érdemi különbséget: de ez maga a beismerés, hogy elásták a csatabárdot is, és a parkolási pénzekből nem közlekedést fejlesztenek.

Albu 2021.06.22. 06:13:40

Az pedig, hogy nem némán visszalépnek (ahogyan már 2014-ben kellett volna, ha leültek volna pár órát excelezni), hanem felvállaltan támogatják ezt, az mindent elmond az egészről. Ők is gáznak érzik, emiatt nem arccal, csak a hashmarkkal. De azzal igen: ezek után tuti nincs több illúzió. (Az elmúlt másfél évtized megy a kukába.)

bozon 2021.06.22. 10:06:33

@Albu: az elmúlt másfél évtized? Nem is tudom, hol van egy olyan pont, ameddig vissza lehet menni, és normalitást építeni rá. Ahogy egyre világosabb, hogy a posztkommunista elit milyen rezzentéstelenül élte túl 1990-et, már a rendszerváltás sem látszik ilyen pontnak.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.06.22. 13:52:03

A lényeg: aztán bukjanak meg a ballibbantak, a valódi választáson. Addig nyugodtan játsszanak választósdit!

Kampfer 2021.06.22. 14:13:31

@bozon: "Ahogy egyre világosabb, hogy a posztkommunista elit milyen rezzentéstelenül élte túl 1990-et, már a rendszerváltás sem látszik ilyen pontnak."

Vagyis a klasszikus igazság ismét megmutatkozik ("tetszettek volna forradalmat csinálni").

Talán ma is annak a tévedésnek az árát fizetjük, hogy '90-ben elhittük, lehet vér nélkül rendszert váltani. Nos, nem lehet...

A mai aktualitást illetően pedig azon kell elgondolkodni, mire cserélnénk a kormányt ezekkel! Gyakran olvasom, hogy mindegy ki, csak ne a 'zorbán'. Nos, szerintem nem mindegy. Jobbra feltétlenül érdemes cserélni egy kormányzatot. Szerintem ezek nem azok.
A másik gyakori vélemény, hogy 'bármi áron', de bukjon a kormány. Ok. De azt a 'bármi árat' egyszer már megfizettük '10-ben, ha valaki még emlékszik rá! És az épp aktuális 'bármi árat' is meg kell fizetnünk és mi fogjuk megfizetni azt is.

Ez az előválasztásdi tökéletesen igazolja azt, hogy a 'zellenzék' sem morális/erkölcsi, sem politikai, sem alkalmassági fölényről nem beszélhet a kormányzattal szemben. Amiben versenyezni akarnak, abban pedig körökkel gyengébbek. Tessék (elő)választani!
Kamp.

bozon 2021.06.22. 14:18:45

@Kampfer: azért egy dologban nagyon nem értek egyet. Én csak a vértelen forradalmat látom megoldásnak. Ha tényleg vér kell hozzá, akkor ezt senkitől se várom el. Akkor tessék tömött sorokban nyugatra elhúzni, ahol vér nélkül is ember lehet az ember.

Na, és az egésznek a másik oldala: nagyon sok forradalomban megvan a vér, de a vége megintcsak az, hogy rossz bagázs került odafentre. Ekkor nemhogy egy sikeres, hanem egy újabb elcsalt rendszerváltáshoz kérnénk az emberek véráldozatát!

Tessenek forradalmat csinálni, de vér nélkül!

Ekrü 2021.06.22. 14:38:59

Szép dolog a több jelölt közötti választás,de ugye ott az ellenzéki oldalon szeretne részt kapni a koncból számtalan olyan emberke aki ha ugye kinyitná a száját akkor jaj lenne ennek a baloldali liberális összefogósdinak.Ezért aztán őket indítani kell bármi áron.Ők nem vehetnék részt semmilyen előválasztásban ,mert még a végén kiesnek azt eszükbe jut beszélni.

a nagy hohohorgász 2021.06.22. 15:58:15

@bozon: nálad mit jelent "embernek lenni ". Többet fogyasztani vagy szabadon dönteni dolgokról???? Ha a fogyasztani, akkor mást gondolunk az"embernek lenni " alatt, viszont az nyugaton valóban jobb. A szabadon döntés pedig nyugaton még rosszabb mint itthon! Szóval????

bozon 2021.06.22. 16:28:19

@a nagy hohohorgász: a szabadon döntés nyugaton rosszabb, mint itthon?

De alapjában véve az "embernek lenni" nálam azt jelenti, hogy a társadalom hasznos tagjának lenni, normális munkáért normális megbecsülést (nem feltétlenül anyagit) kapni, elfogadásra találni.

Nem sikerül ez mindenkinek nyugaton sem, de jóval nagyobb az esély rá.

a nagy hohohorgász 2021.06.22. 17:43:03

@bozon: aham értem.... hát nekem nagyon más a véleményem. Valószínűleg más az ertekrendem mint a tiéd, pedig az"elfogado" nyugaton minden az elfogadásrol szeretetről pozitív gondolkodásrol szól....

Kampfer 2021.06.22. 18:29:01

@bozon: "azért egy dologban nagyon nem értek egyet. Én csak a vértelen forradalmat látom megoldásnak."

Nincs ezzel baj, de továbbra sem értünk egyet! Vértelen gyökeres változásokra túl sok értelmes példát nem nagyon lehet találni. Talán a csehek és a lengyelek profibban oldották meg nálunk, de nekik sem sikerült tökéletesen. Pedig jóval drasztikusabban zárták ki a politikából a korábbi éra vezető politikai rétegét. Illetve ott megtették, mi pedig nem!

"Én csak a vértelen forradalmat látom megoldásnak."

Ezzel nagyon nagy tömegek nem így vannak.

"Akkor tessék tömött sorokban nyugatra elhúzni, ahol vér nélkül is ember lehet az ember."

Ha ezt megtennék azok, akik valóban oda vágynak és akik azt az ideológiát akarják itthon lenyomni a torkunkon, akkor megúsznánk a további konfrontációk döntő részét. De ők valamiért a 'nyugatot' akarják ide behozni. És nem a '80-as évek 'nyugatját', hanem a mostanit. Abból pedig köszi, de nem igazán kérünk (szivárvány, nyílt társadalom, migrihadak, kultúrharc, multikulti)!

És egy kérdésemet @a nagy hohohorgász: társunk föl is tette neked! A válaszod is sokatmondó.

"a szabadon döntés nyugaton rosszabb, mint itthon?"

Amennyiben az a döntés VALÓBAN szabad, akkor nyilván nem. De sok esetben nem választhatod meg, nem a te döntésed, hogy mennyi és milyen színű, nemű(?), nyelvű és fajú népesség él veled egy közösségben, milyen politikai ideológiát mersz fölvállalni, milyen közösségben iskoláztatod a gyermeked, mit vagy hajlandó elfogadni és még lehet sorolni. Készen kapod, amit vagy elfogadsz, vagy rohadt náci vagy. Ez szerintem nem egy szabad döntés ismérve.

"az "embernek lenni" nálam azt jelenti, hogy a társadalom hasznos tagjának lenni"

Erre itt is minden lehetőséged megvan és még csak bántani sem fog érte senki!

"normális munkáért normális megbecsülést (nem feltétlenül anyagit) kapni"

Anyagi: a piaci körülmények és a munkaerőpiaci folyamatok határozzák meg.
Nem anyagi, hanem emberi: kérlek ezt meséld el annak a hadseregnyi 'ajrópéer' nyugati cég nyugati vezetőjének is, akik a legpofátlanabb, legótvarabb és legembertelenebb módon viszonyulnak a magyar (cseh, szlovák, lengyel, horvát stb.) munkavállalóikhoz, miközben nagypofával oktatnak ki minket elfogadásból és nem győzik épp szivárványszínre festeni még a wc-ajtóikat is! Ugyanakkor gusztustalan cégpolitikát visznek és mindent megtesznek azért, hogy az utolsó kis anyacsavaron keresett extraprofitjukat is kiügyeskedjék a régióból (ajánlött irodalom: Gunther Ottinger)!
Ezt úgy írom neked, hogy német érdekeltségű cégnél dolgozom 16 éve, ÜT-tag, érdekképviseleti vezető is voltam évekig, az európai ÜT szerepét is pontosan láttam az agresszív céges régiós politikában!

"..elfogadásra találni."

Nem értek egyet! Nagyon sok olyan embert, eseményt, szokást, szándékot és politikát ismerek, akiket NEM KELL elfogadni, hanem ha lehet, akkor ki kell rekeszteni! Ez egy 'libsi' butaság, hogy mindent és mindenkit el kell fogadni! Egy fenét! A társadalom nyugodtan dönthet úgy, hogy valakit vagy valamit esetleg egy egész társadalmi folyamatot elutasít. Akkor az értelmes politika ezt leköveti. Az ostoba pedig ajvékol.

"Nem sikerül ez mindenkinek nyugaton sem, de jóval nagyobb az esély rá."

Aki így látja, az elhúzhat oda. Már le se lövik a határon, ha megteszi!

@a nagy hohohorgász: +1! Egyetértek veled!
Üdv: Kamp.

bozon 2021.06.22. 20:30:52

@Kampfer:

1. Lengyelországban nem zárták ki a régi elitet a politkából. Sőt. Csehországban igen (mondjuk, valamiért hosszú távon ezzel se sikerült minőséget alkotniuk, pedig szerintem is jól csinálták eleinte).

2. Ha a tömegek szerinted véres forradalmat akarnak, akkor kérdezd meg őket, ki jelentkezik ágyútölteléknek.

3. Nagyon sok ártalmas sztereotípia él benned a nyugatról. Azon túl, hogy nem igazak, a társadalmak nem ilyen sztereotípiákat valósítanak meg, hanem vagy megpróbálnak veled egy "nekem is jobb, ha neked is jobb" szerződést kötni, vagy nem. Egyik társadalom sem tökéletes, de ennek a szerződésnek a lehetőségét vagy érzed, vagy nem.

4. Ha faszkalapokat látsz a nyugati cégek itteni lerakataiban, akkor azokat az embereket látod, akiket nem tart kordában egy normális társadalmi szövet. Nem jobb a német a magyarnál, csak jobb társadalmi szerződés szerint él. Otthon.

5. Nem kell mindenkit és mindent elfogadni nyugaton sem. De a társadalomban mindenkinek helye van, aki másoknak nem árt. Ezt sem magától tartja be mindenki, hanem együtt, közösen.

Kampfer 2021.06.23. 06:13:22

@bozon: "Lengyelországban nem zárták ki a régi elitet a politkából."

Ó dehogynem. Azt a szegmenst, amelyik itthon megcsinálta (és csinálja most is) a fesztivált, azt igen! Nem voltak olyan hatékonyak, mint a csehek, de megtették.

"Ha a tömegek szerinted véres forradalmat akarnak, akkor kérdezd meg őket, ki jelentkezik ágyútölteléknek. "

Ezt gondold át! Erre nyilván senki sem 'jelentkezik' önként. Ez megtörténik valakikkel, míg másokkal nem. A változás eredményét sokan üdvözölnék és élveznék, de az árát nem mindenki fizeti meg. Ez évezredek óta így van, most sem volna (lett volna) másként.

"Nagyon sok ártalmas sztereotípia él benned a nyugatról. "

Ez igaz, de ezt ne nekem ródd föl! Rajtam kívül még tömegek vannak így ezzel. Nyilván okkal.

"Azon túl, hogy nem igazak, a társadalmak nem ilyen sztereotípiákat valósítanak meg..."

Valótlanságot állítasz. A döntő részük maga a kőkemény valóság. Mert csak az általam felsorolt néhány összetevőt problémás volna cáfolnod akár a magországok többségét illetően is.
És nem a társadalmak valósítják meg ezeket, hanem az általuk felhatalmazott politikai elit és/vagy olyan civil szervezetek, háttérben működő lobbiszervezetek, amelyek szintén politikai és/vagy pénzügyi-gazdasági érdekeket szolgálnak.

"...hanem vagy megpróbálnak veled egy "nekem is jobb, ha neked is jobb" szerződést kötni, vagy nem."

Tehát e 'szerződés' jegyében bontották föl a társadalmi kohéziót, kérdőjeleztek meg alapértékeket, vetik el a nemzet gondolatát és rendelnek alá mindent a nyílt társadalom mételyének? Ok. De mi van akkor, ha Kelet-közép Európa társadalmai ebből a 'szerződésből' így nem kérnek? Más történelmi, kulturális és gazdasági környezetük, esetleg csak a józan belátásuk okán...? Mást szeretnének látni ebben a 'szerződésben'. Milyen alapon minősíti ezt bármely nyugati politikai elit? Pontosabban minősítse, de fogadja el! Ez alap.

"Egyik társadalom sem tökéletes, de ennek a szerződésnek a lehetőségét vagy érzed, vagy nem."

Hogyne érezném! A szerződésben szerepeljen a nemzetállam, a határok védelme (valódi védelme), nemzetpolitika, migráció elvetése, szuverén állam gondolata, a genderelmélet ostobaságainak tagadása, családpolitika, egyenrangú kapcsolatokon alapuló külpolitika, nemzeti kultúrpolitika. Én ezt is szeretném látni a 'szerződésben'. Hogy támogathatnám akkor a 'nyugati' gondolatot?

"Ha faszkalapokat látsz a nyugati cégek itteni lerakataiban, akkor azokat az embereket látod, akiket nem tart kordában egy normális társadalmi szövet."

Jobbára németekről, hollandokról, osztrákokról beszélünk. Másik társadalom 'szövetét' alkotják, de éppen itt 'ámokfutnak'. Az valid, hogy sajnos a hazai társadalmi-politikai erő, elszántság vagy hiányzik, vagy nincs módja a megfékezésüknek. Ebben kellene fejlődni! Ebben is!

"Nem jobb a német a magyarnál, csak jobb társadalmi szerződés szerint él. Otthon."

Semmivel sem jobb! Ebben egyetértünk. De az ő társadalmi 'szerződése' ide qrvára nem hiányzik! Egyetlen pontban jobb az a 'szerződés': az anyagi lehetőségek terén. Egyébként egy kotványszar.

"Nem kell mindenkit és mindent elfogadni nyugaton sem."

Valótlanságot állítasz! Dehogynem! Egyre ostobább és betegebb baromságokat és egyre betegebb lényeket kell elfogadniuk! Ajánlott a legújabb 'uniós' jelentés, amely a genderelméletről és a 'szivárványcsaládokról' szól. Épp hétfőn írtak róla a sajtóban.

"De a társadalomban mindenkinek helye van, aki másoknak nem árt."

Tévedsz! Olyanoknak is helyet szorítanak (kényszerítenek), akik ártanak! Nem is keveset és nagyon durván! Elég csak a franciáknál vagy akár a svédeknél tomboló erőszakra gondolni!

"Ezt sem magától tartja be mindenki, hanem együtt, közösen."

Elmélet. A gyakorlat pedig azt mutatja, hogy ez esélytelen. Amit együtt mostanság elérniük látszik, az az önfelszámolás. 2000-ben egy német (valódi német) ilyen Németországot remélt? Vagy egy francia (valódi francia) ilyen Franciaországot remélt? Érdekelne...
Kamp.
süti beállítások módosítása