Sétáló Budapest

Mit csinál a Momentum, és miért?

2021. április 13. 06:00 - bozon

Robi a minap elmélkedett arról – nem kis „Na, ugye?” érzéssel –, ahogy az online előválasztás kapcsán a Momentum a saját csapdájában vergődik. Vergődik? Csapdában? A sajátjában? Érdekes kérdés, hogy a politikai spektrum közepén álló új, fiatal, tiszta erőként való felbukkanása óta a Momentum hogyan és miért navigálta magát abba a helyzetbe, hogy a pártállami utódpártokat mint „szövetségeseit” alapvető kérdésekben kell győzködnie (megjósoljuk: hasztalanul) a maga igazáról. Milyen tudatos vagy nem tudatos lépések vezethettek ide? Megpróbálom elemezni a folyamatot, mert noha annak szereplőjeként biztosan szubjektív értékelést fogok adni, a tanulságok levonását pont a mi szempontunkból tartom a legfontosabbnak (azaz mindazok szempontjából, akik a NER-t a háztáji ellenzékével együtt küldenék a szemétdombra). Szerintünk ugyanis ezen a helyezkedésen nem kisebb dolog múlt el, mint a 2022-es rendszerváltás lehetősége. 

Az egész történet ott kezdődik, hogy a NER létrehozta az „összefogáskényszert”, pontosabban összefogáshisztit. Kezdetben, amikor a NER-leváltás első számú ellenszere a „centrális erőtér” volt (a NER-nek legyen jobb- és baloldali ellenzéke is, mert ez garantálja a megosztottságot), ez a mainál kevésbé fontos és kevésbé fajsúlyos kérdésnek tűnt. A jelenség erejére azonban jellemző, hogy a 2014-es választásra készülő egyetlen, szabad szemmel látható és magát centrumpártnak (azaz a Fidesszel és a régi baloldallal is inkompatibilis, mérsékelt erőnek) deklaráló LMP-t már rögtön kettészakította a kérdés. Fogalmazhatunk úgy is, hogy már 2014 előtt egy alatt volt – bár nem sokkal – azoknak a pártoknak a száma, amelyek mentesíteni tudták magukat a kérdéstől. 

2018-hoz úgy érkeztünk el, hogy látszólag a 2010-es és 2014-es politikai látkép uralkodott, de egyfajta vihar előtti morajlásként már látszottak az összefogáshiszti súlya alatti összeomlás jelei. A Jobbik még éppen el tudta magáról hitetni, hogy középpárt, de a remélt vidéki támogatottságát sem hozta, és a belső feszültségei is csak fokozódtak (érdekes kivételként az összefogás kérdésétől függetlenül is éppen válságban voltak). Az LMP látszólag megerősödő támogatottsága (ami egyébként az Együtt-árváknak és a még gyenge Momentumnak volt köszönhető) a választás után nyilvánosságra kerülő, de már hónapok óta folyó árulózás, civakodás után pillanatok alatt foszlott semmivé. A Momentum egyelőre kis szereplőként a félhomályban kerülte ki a kérdést. 

2014 után tehát az első fontos átalakulást a 2019-es választások tartogatták (utólag kiváltképp jól látjuk, hogy a 2018-as morajlás hogyan rendezte át földrengésként a térképet). Ekkorra látni lehetett, hogy a 2019-es önkormányzati választáson a győzelem minimális reményéhez is ellenzéki tömböt kell alkotni, és hogy abban – bárki bármiről álmodozott is korábban – a régi baloldalnak nagy súlya lesz. Azok közé tartozom, akiket ez a helyzet nem ért készületlenül: régóta azon a véleményen voltam, hogy ha nem sikerül is eliminálni a régi baloldalt a hazai politikából, a XXI. századi pártok által képezett „új pólus” (ez régebben az LMP-n kívül olyan erőket jelentett volna, mint a Milla vagy a 4K!, újabban leginkább nyilván a Momentumot) majd képes lesz másodhegedűssé lefokozni őket az ellenzéken belül. 

2019-ben talán a legnagyobb fordulópontot az hozta a történetbe, hogy az „új pólus” forgatókönyv sikerének vagy bukásának első számú kovácsává a Momentum vált (itt egy kicsit történelmietlen a nézőpontom, mert ez biztosan csak az EP-választásokon dőlt el, amikorra viszont a Momentum már mindent eltaktikázott, de mentségemre legyen mondva, hogy sokan sejtettük, hogy az ő történetükben sokkal több van, mint ami akár az év elején is látszott). Ezt már sejtve, de még nem tudva alakult 2018 őszétől a Sétáló Budapest „új pólusos” terve az önkormányzati választásra: Puzsér Róbert független főpolgármester-jelölt támogatásával sorakozzanak fel a „XXI. századi pártok” (LMP, Jobbik, Momentum) egy tömbbe, és így hozzanak össze egy olyan összellenzéket, amelyben nem a régi baloldal a domináns! A 2018-as eredmények alapján ez reálisnak látszott. 

Aztán ezek a tárgyalások nem haladtak, és ennek is megvan a maga története. A Jobbik ekkor ért el a pártszakadáshoz, és így egy minden addiginál centrumközelibb, de végtelenül szétzilált állapotban létezett akkor (ez egy pozitív jelenséget is kitermelt: életemben akkor láttam először és utoljára olyan politikusokat, akik becsületesen tárgyalnak, nem próbálják meg magukat nagyobbra fújni, mint amekkorák). Tisztességgel követték (próbálták követni) a többiek mozgását, de maguk semmit sem kezdeményeztek, semmit sem csináltak először. Az LMP viszont teljesen más képet festett: egy párt, amelyik számos kilépés és kizárás után, belül végtelenül meggyengülve még mindig ragaszkodik ahhoz, hogy a centrumot hitbizományba kapta, hogy bármelyik másik centrumszereplő már a létével is őt támadja aljas módon; viszont nemhogy politikai stratégiájuk, de egy tárgyalásnyi muníciójuk nem volt ehhez az elképzelt nagy súlyhoz. 

hobortos_hetvege.png
Hóbortos Budapest – egy olyan párt áll a kép közepén (na, ez legalább nem a Momentum), amelyről már csak a többiek próbálják meg elhitetni, hogy nem halott; hátha ezzel még meg lehet menteni a bulit 
(az eredeti innen, a szerzői jogok a közismert alkotóknál)

Ebben a bonyolult helyzetben kellett a Momentumnak eldöntenie, hogy mit tegyen. Zavarodottságukat jellemzi, hogy – én legalábbis úgy tudom – a Sétáló Budapestet sikerült egy nagyon rövid ideig (maximum egy-két hétig) a legmagasabb szinten (igen, a legmagasabb szinten) támogatniuk, mégpedig jóval a többiek előtt; de mielőtt ez a kapcsolat konkretizálódhatott volna, gyorsan meggondolták magukat. Ez a meggondolás nem is akármilyen volt, hiszen szűk fél év alatt egészen a másik falig jutottak: 2019 áprilisára – tehát egy olyan időpontra, amikor erre még semmi szükség nem volt – összeálltak egy tömbbé a régi baloldallal, azaz tulajdonképpen létrehozták a mindenképpen domináns „régi pólust”. Mint az közismert, bejelentették a jelölti helyek hárompárti előzetes elosztását, amihez aztán utólag, másodvonalban csatlakozhat bárki (a régi jó recept: hasonló volt a 2018-as országgyűlési választásokra már jó előre, 2017 decemberében megkötött MSZP–DK-leosztás is). 

Miután végül ezek a másodvonalbeli csatlakozások az EP-választáson már nyilvánvalóvá váló földrengés után megtörténtek, és a 2019-es budapesti választást a baloldal nyerte, ez a kötelék eléggé maradandónak bizonyult. Ezért követelhet a Momentum az előválasztáson ezt meg azt, és ezért nem fogja megkapni. És ezért fogja mindezt faarccal tűrni. Nincs nekik már más: eldöntötték, kihez láncolják magukat. 

De miért döntöttek így? 

Utólag könnyű látni, hogy a Momentum – még egy választási győztes társaságba is – áron alul adta el magát. Magyarázhatja tehát a viselkedésüket az, hogy nem látták előre a valós súlyukat (azt csak később, a májusi EP-választáson láthatták), és ha biztosra akartak menni, akkor sokkal inkább váltak az ellenzéki mércén erős régi baloldal puttonyává, mint egy bármilyen másik társaság oszlopos tagjává. Hogy ezzel komplett bedöntötték a NER megdöntésének esélyét, az nyilván másodlagos volt nekik akkor. 

És itt fontos, hogy azt is csak utólagosan látjuk, hogy a „másik társaságban” a Momentum vezető erővé vált volna. Akkor még csak az látszott, hogy van két, ilyen vagy olyan okokból nem túlságosan megbízható partner, akivel együtt is csak éppen hogy elérik a régi baloldal erejét – nyilván az volt tehát itt a pesszimista perspektíva, hogy a rottyon levő partnerek révén az emelkedő politikai pályájukat túl hamar ereszkedőre cserélik. Ha pedig véletlenül megpróbálnák hangadóként vezetni a csoportosulást, rögtön kivívnák legalább a féltékeny LMP irigységét, és megint csak nem lenne semmi az „új pólusból”. 

Számunkra nem kétséges, hogy a Momentum részéről ezek a stratégiai döntések egytől egyig nemcsak hibásak, de ha ezeket a hibákat az ország jövője szempontjából értékeljük, akkor egyenesen erkölcstelenek voltak, ugyanakkor a logikát látni lehet mögöttük. És ez a legfontosabb tanulság; ha valamiért, ezért érdemes felidézni a történetet: átlépték a piros vonalat, ami mögött lehet, hogy rövid távú szervezeti és politikai sikerek várják őket, azonban a létezésük alapja kérdőjeleződött meg. Az, akire a baloldallal inkompatibilis szavazók már úgyse szavaznának, és az, aki hajlandó a NER és háztáji ellenzéke közti harcot elsődleges történetszálként elfogadni, miért nem az MSZP-ben vagy a DK-ban politizál? Nem akartak kilépni a komfortzónájukból – ahogy általában mások sem –, de mára már a zóna sincs meg. 

Az, hogy 2019-ben végül pont a Momentum döntötte el, hogy a régi baloldal maradjon a domináns ellenzéki erő – azaz végül a többieket is átsegítették a vörös horizont másik oldalára –, csak hab a tortán, de kétségkívül sikerült. 

A puding próbája, az előválasztás 

Miután már nagyban zajlik a 2022-es választás összellenzéki jelöltállító előválasztásának előkészítése, a Robinak és nekem apropót szolgáltató online előválasztásos csörtéken túl is látszik, hogy ez sem arra megy ki, mint aminek mondják. Nem belső erőpróba ez – naná, hiszen azon Gyurcsány Ferenc akár vereséget is szenvedhetne! –, hanem jól-rosszul elrendezett színjáték. Hadd hozzak ennek alátámasztására három bizonyítékot. 

Az első bizonyíték már az előválasztás első ötlete előtt, szimpla logikai konstrukcióként megvolt: miért bízná bármelyik ellenzéki párt 2021 Magyarországán a népre annak eldöntését, hogy kinek hány jelöltje (képviselője) lesz a választáson? Jobb azt pártközi alkukon eldönteni, és ez így is történik. Ha a DK egyértelműen a legerősebbnek érzi magát, akkor talán – egye fene – a népre bízná. Talán Budapesten és néhány megyei jogú városban a Momentum is. De ezzel le is zárult a valódi előválasztás melletti összes érv, és átmegyünk abba a zónába, ami azóta szépen kirajzoldódott ebből a történetből: nagyban megy a háttérben az alkudozás, a stratégiagyártás, hogy itt most ez és az áll össze, amaz nem állít jelöltet, az xy párt pedig súlytalan jelöltet állít, és nem kampányol (nincs is rá erőforrása), stb. Előre elosztják a körzeteket, aztán valami imitált harccal körültáncolják az előre eldöntött eredményt. Pont úgy, mint ahogy az a 2018-as parlamenti választások idején az összefogáspárti gondolkodók álmaiban szerepelt: hogyan csináljunk összefogást olyan helyeken is, ahol a színjáték címe a nem összefogás? 

Az előválasztáson persze ez már egészen röhejes: az összefogás előválasztásán belül kell úgy megvalósítani egy kikényszerített összefogás-forgatókönyvet, hogy az ne tűnjék annak. Ez pedig végső soron arra vezethető vissza, hogy nincs se második forduló, se kompenzáció: a NER választási rendszere van nemhogy lemásolva, de tovább sarkítva az előválasztásra. Vajon miért? Ennyire hülyék ők a választási rendszerekhez? Csak szeretnénk, hogy azok legyenek. Eközben viszont a miniszterelnök-jelölti előválasztás második fordulóját ugyanazok az aktivisták ugyanazzal az infrastruktúrával megtartják. A második bizonyíték tehát: szándékosan, nulla indokoltsággal hiányzik a második forduló az előválasztáson. 

S a miniszterelnök-jelölti előválasztással érkeztünk el a harmadik bizonyítékhoz: három jelölt jut oda az első fordulóból. Nem igazán lehet szavakat találni erre a találmányra. Mi lenne ugyanis a második forduló célja? Hogy a két legjobb jelölt egyetlen szavazat elvesztésének kockázata nélkül megküzdhessen a győzelemért. Mi akkor ott az a harmadik továbbjutó? Hallottunk már az izzadságszagú dezodorról? A csípős vécépapírról? A víztaszító törülközőről? Addig jó, amíg nem hallottunk róluk. És addig volt jó, amíg háromszereplős második fordulóról sem hallottunk az előválasztáson.

30 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://setalobudapest2019.blog.hu/api/trackback/id/tr2316499462

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

ben2 2021.04.14. 00:48:30

Az ellenzéki koalíció legnagyobb problémája, hogy ahelyett, hogy egymást moderálnák, inkább magukra húzzák a többiek vállalhatatlan szennyesét is.
A Jobbikosok zsidóznak egy kicsit, a Momentum, DK, MSZP és a teljes ellenzéki értelmiségi holdudvar meg bőszen magyarázza, hogy miért nem számít az valójában zsidózásnak, de ha mégis, akkor már megbánták, de ha mégsem, majd becsszóra meg fogják.
Korózs Lajost bepalizza egy gyakorló pszichopata "álmentősnő" és senki sem követeli a szövetségesei közül, hogy legalább a népjóléti bizottság elnöki tisztségéről mondjon le, ha már képes volt a forrás hitelesítése nélkül az arcát adni egy ekkora ordenáré kamuhoz. A nagy "rendszerváltó" indulatok közepette mindenkinek teljesen rendben van, hogy továbbra is a szoci "kimagyarázzuk, nem lesz következménye" mentalitás uralkodjon a köreikben.
Gyurcsányék a "minél rosszabb, annál jobb" elv alapján kampányt indítanaka a keleti vakcinák ellen és senki sem mondja az ellenzékből, hogy köszi, én inkább kimaradok ebből, helyette aláír egy parlamenti határozati javaslatot a keleti vakcinák betiltásáról, hogy rá is ragadjon a blamából, amikor Fletóék hátraarcot csinálnak.
Az agyhalott Hadházyról már nem is beszélve, aki egymás után bukik bele a kínosan ügyetlen hazugságaiba, de még a tizedik vállalhatatlan ügye után is megkapja a médiafelületet, meg a befutó helyet a Momentum listáján.

Ehhez képest mit várna el egy átlag szavazó egy ilyen "szivárvány" koalíciótól?
Hogy mindenki a legjobbját adja bele a közösbe és ne engedjen a többiek szarságainak.
A Jobbikkal tisztázni, hogy zsidózással, cigányozással szemben ebben a társaságban zéró tolerancia van érvényben és ha valakiről előkerül egy karlendítős fotó vagy antiszemita nyilatkozat a múltból, akkor lesz szíves önként távozni.
A DK szektával tisztázni, hogy bizonyos arcok (ide értve rögtön Gyurcsányt, de ott van a köztörvényes Czeglédi is) semmilyen körülmények között nem lesznek rajta a szavazólapon. Tolják maguk előtt Vágót meg Kálmán Olgát, az oké, de ne kezdjenek bele az "öszödi beszéd egy szenvedélyes igazságbeszéd volt" baromságaikba, mert akkor vissza az egész.
Az MSZP-vel meg tisztázni, hogy senki sem fogja tartani a hátát a szarkavaró aparátcsikjaik és a szervezett bűnöző haverjaik balhéi miatt. Aki lopásba, hazugságba keveredik, annak nincs pardon.
És így tovább.

Jah, hogy ez konfliktusok sorozatához vezetne? Pont ez lenne a lényeg. Hogy lássa a nép, hogy fokozatosan hullanak ki a vállalhatatlan arcok a csapatból.
A kormánypárti média nyilván ráugrana minden gumicsontra. Na és? A Fidesznek anno sikerült 99%-os média ellenszélben nyernie, az ellenzék meg sokkal jobb médiapozíciókkal képtelen hitelesebb tájékoztatást nyújtani, mint a kormánypárti agyhalott agitprop? Komolyan?

Aztán itt van a szakpolitika kérdése.
Oké, hogy zajlik az előválasztás és még nem tudni, ki lesz a befutó.
De mi a helyzet a szakértői háttérrel?
Miért nem látunk ellenzéki konferenciákat oktatásügyről, gazdaságról, külpolitikáról?
Itt tombol a járvány és mit látunk az ellenzéktől?
Hogy csak az ultráit hergeli, hogy minden rossz, meg az ellenkezője is, de egy darab komolyan vehető egészségpolitikusa nincs, aki nyilatkozni tudna az ellenzéki koalíció nevében, hogy ők milyen koncepció mentén hogyan képzelik el hosszabb távon a jövő járványaira való felkészülést. Mert ugyebár szerintük 2022 után ők fognak kormányozni, de hogy mihez kezdenének a következő ilyen válsággal, arról semmit sem tudunk, valószínűleg mert ők sem. Így az egyszeri választópolgár miből indul ki? Hogy az ellenzéktől kb. olyan egészségpolitika várható, mint anno a Gyurcsány kormánytól. Hát kösz.

Na ez itt a valódi probléma, ehhez képest a választópolgárokat halál nem érdekli, hogy majd melyik párt delegálja a kiskakast az ellenzéki szemétdombra.

bozon 2021.04.14. 02:46:29

@ben2: abban, hogy az ellenzék is pont (legalább) olyan nívótlan, mint a kormányzat, és hogy érdekházasságról van szó, nem egymás javítgatásáról, egyetértek veled, látod a lényeget.

Viszont az egész véleményedet beárnyékolja, ha az igazságot a politikai célnak alárendelve látványosan túllősz a célon. Milyen "agyhalott Hadházy [...], aki egymás után bukik bele a kínosan ügyetlen hazugságaiba"? Ő az egyik, a maga nemében üdítően kifogásalan jelenség az ellenzékben. Ha tőle hallasz valamit, abban bízva bízhatsz, hogy úgy van.

Nem is csoda, hogy ő is a Momentumnál kötött ki: ez is illusztrálja azt a végtelen profizmust, amit a Momentum fel tud mutatni. Hadházyt egy időre az LMP is be tudta zsilipelni, de olyan konstrukcióban, amiből az LMP-nek és Ákosnak is csak veszteségei származtak. A Momentum -- úgy látom -- megtalálta az együttműködés megfelelő módját. (Tök mellékszál már, de az MMM-ről is bizonyítványt állít ki, hogy az ott is felbukkanó Hadházyt nem tudta megtartani.)

Nem véletlenül húzódik végig a poszton is a dilemma: most opportunizmus vagy végtelen profizmus, amit a Momentum művel (vagy mindkettő)? Merthogy -- ne felejtsük el, ne tévesszük szem elől! -- végig ott a profizmus szála is.

A hozzászólásod végén taglalt szakpolitikák világában is biztos lehetsz, hogy ha ez az összellenzék valami szabad szemmel láthatót letesz az asztalra, az nem kis részben a Momentum produktuma lesz.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.04.14. 06:53:47

Soros Momentuma teszi a dolgát: hűen szolgálja a gazdáját.

Van persze egy kis vita saját szüleikkel, akik a DK-ban vannak, de majd Soros gazda igazságot tesz ebben a nemzedéki kis sértődöttségben.

Ekrü 2021.04.14. 07:54:07

@andras_2:
"megegyeztek, hogy nem fogják tolerálni. a Jobbik nem is zsidózik."-Gondolom emiatt indították Borsodban Bírót.No meg emiatt védték Baranyi Krisztinát.Legalábbis nem hallottam,hogy követelték volna a lemondását...

"hogy a faszimban ellenőrizte volna, te elmebeteg? Kórozs nem hatóság. "-Ellenőrizetlen videót NEM adunk közre.Annak,hogy a nő nem is mentős bármelyik újságíró utána tudott volna nézni,ha nagyon akar.De láthatóan nem akartak.Ráadásul ugye ott van az ellenzék sorozatos videóhamisítási ugye, lásd Teller levél,bajai videó....

"1) ki a faszomat érdekel ez? hányan mennének el, néznék meg?"-Ja,ha már titeket sem érdekel a saját szakpolitikusaitok mondandója, akkor no comment...
"2) lezárás alatt akarsz konferenciát rendezni. elmebeteg vagy. "tombol a járvány" írod. de konferenciát rendeznél."-Online videó konferenciáról ezek szerint még nem hallottál....:))))))

ben2 2021.04.14. 08:54:32

@andras_2:

"FASZT. hazudsz. megegyeztek, hogy nem fogják tolerálni. a Jobbik nem is zsidózik."

Tehát a "judapest" innentől ellenzéki körökben elfogadott megnevezése a fővárosnak? Jó tudni.

"hogy a faszimban ellenőrizte volna, te elmebeteg? Kórozs nem hatóság. "

Várjál, elmondom hogyan: ahogy egy alsótagozatos közmédiás újságíró is tette. Felhívja az Országos Mentőszolgálatot és rögvest kiderül volna, hogy nem dolgozik náluk ilyen néven senki. Ennyi. Ennyit nem bírt megtenni, hanem a járvány kellős közepén az arcát adta egy hangulatkeltő botrányvideóhoz a forrás legminimálisabb ellenőrzése nélkül. És ez az ellenzéknek teljesen rendben van így.

"1) ki a faszomat érdekel ez? hányan mennének el, néznék meg?"

Na látod ez itt az alapvető probléma: az ellenzék képtelen a PR szempontokon kívül bármit is mérlegelni. Tökre nem az a kérdés, hogy hányan néznének végig egy szakmai konferenciát, hanem hogy legyenek a nyilvánosság előtt zajló szakpolitikai egyeztetések a leendő koalíciós partnerek között. Nem azért, mert azt majd százezrek követik élőben tátott szájjal, hanem mert a választók megbizonyosodhatnának róla, hogy az ellenzék felkészült a kormányzásra, leboxolták egymás között a különböző koncepcióikat és megvannak a megfelelő embereik.
Ha holnap kellene az ellenzéknek kormányt kellene alakítania, ki lenne pl. az eü miniszter? Még azt sem tudjuk, hogy egy-egy pártnak ki lenne a jelöltje, nem hogy kit támogatnának közösen.

A többi trágár fröcsögésedre inkább nem reagálnék, azok úgyis ékesen bizonyítják, hogy egyéb érdemi mondanivalód nincs.

@bozon:

"Milyen "agyhalott Hadházy [...], aki egymás után bukik bele a kínosan ügyetlen hazugságaiba"? Ő az egyik, a maga nemében üdítően kifogásalan jelenség az ellenzékben. Ha tőle hallasz valamit, abban bízva bízhatsz, hogy úgy van."

- Halottasház videó? Állítólag százával feküdtek ott a covid-ban elhunyt emberek. Tételesen kiderült, hogy minden szava hazugság. (Ráadásul ellenzéki vezetésű önkormányzathoz tartozik az ügy.)

- Vagy pl.ilyet állít: „magyar hatóság úgy adta ki az orosz vakcinára az engedélyt, hogy az engedélyezéshez szükséges alapvető méréseket és vizsgálatokat sem végezte el”. Tételesen cáfolták minden szavát.

- Vagy hogy a magyar mentőszolgálatot azzal vádolta - teljesen légből kapott adatok alapján - , hogy a rendszerük összeomlott.

És így tovább.
Egyetlen egyszer sem helyesbített vagy kért bocsánatot, hanem a legtöbbször még rá is tett egy lapáttal.
Nem az a baj ezekkel az ügyekkel, hogy Hadházynak politikailag elfogult, szélsőséges véleménye van bizonyos kérdésekben és ezt a nyilvánosság előtt elmondja, hanem hogy sorozatosan olyanokat állít, ami tényszerűen nem igaz.
Az egy dolog, hogy vannak ilyen gátlástalan, gázos arcok a politikában, akik képtelenek fékezni magukat, de miért kell az ilyenek mögé felsorakozni?
Egy normális párt egyetlen ilyen lebukás után is minimum parkolópályára küldené a politikust, és még a pártjával szimpatizáló média is minimum háromszor ellenőrizné az állításait, mielőtt továbbközölné.

Véleményem szerint az ellenzék legnagyobb baja, hogy kizárólag csak kampány logikával tud gondolkozni.
Egy kampány a rövid távú hangulatkeltésről szól, ez a műfaj sajátossága, így abba beleférnek az olyan mocskos trükkök, hogy állítok valamit és mire kiderül, hogy hazugság, már lefutott a választás.
De a választás még messze van, az ellenzék mégis egyik rakétát lövi a másik után, azaz egyik lebukásból rohan a másikba, a választási szövetség minden tagjának meg úgy kell tennie, mintha ez teljesen okés lenne.
Így viszont osztoznak a szégyenben, miközben egyedül csak a hazudozó profitál belőle.

Azzal, hogy a koalíciós partnerek nem moderálják a többiek szarságait, hanem falaznak nekik, önként szolgáltatják a kormányoldalnak a muníciót. A Jobbikost ki lehet játszani a Momentumossal, a Momentumost és a DK-st, a Jobbikossal, és a DK-n kívül általában mindenkit Gyurcsánnyal.
Elég csak pl. Fekete Győr oligarcha ellenes kijelentéseire gondolni: megkérdezték tőle, hogy miként definiálná az oligarchát, erre azt válaszolta, hogy "aki állami pénzen gazdagodott meg". És közben ott vigyorgott mellette Gyurcsány Ferenc!

" A hozzászólásod végén taglalt szakpolitikák világában is biztos lehetsz, hogy ha ez az összellenzék valami szabad szemmel láthatót letesz az asztalra, az nem kis részben a Momentum produktuma lesz. "

Ha ez így is van, még mindig ott sorakoznak a kérdések:
1. mikor lesz a legendáriumon túl gyakorlati bizonyítéka is a Momentum szakpolitikai profizmusának?
2. ha meg is vannak a megfelelő szakpolitikusaik, mi arra a garancia, hogy pár százalékos "futottak még" résztvevőként valóban ők kerülnek majd pozícióba és nem a Korózs féle levitézlett aparátcsikok? Elég csak Karigeri hatalomátvételére gondolni a fővárosban: gyakorlatilag jött a "Gál J. Zoli" féle banda és ott folytatták, ahol 2010-ben abbahagyták.

bozon 2021.04.14. 09:09:12

@andras_2: figyelj, Matyi, ne floodolj, mert akkor a végén az egész értékes költeménysorozatodat törölni kell. :)

bozon 2021.04.14. 09:16:29

@ben2: én meg a Hadházyt "tételesen cáfoló" okfejtésekre nem emlékszem. Egyik ügyben sem. (Simán lehet, hogy a sok közül az egyiket túlreagálta, sőt, akár valamit benézett -- ez a pakliban van --, de hazugságra, ilyen éles cáfolatra nem emlékszem. De nekem is elkerülhette a figyelmemet az összes ilyen. :))

Azt én se mondtam, hogy a Momentum kvalitásai garantálni fogják, hogy ők is fogják fújni a passzátszelet. De ez a történet lényegéhez tartozik: szerintem, amikor beálltak a régi kórusba énekelni, akkor valamennyire elbízták magukat ezen a téren is.

midnight coder 2021.04.14. 09:28:45

Igazából valószínûleg azért szavazok majd ezek valamelyikére, mert kíváncsi lennék hogy vajon mi történne ha netán nyernének. Pl. vicces lenne ahogy Fletóék befogott orral kúrmányoznak együtt a Jobbikkal.

blaubner 2021.04.14. 09:40:59

@ben2: tökéletesen összefoglaltad az ellenzék helyzetét, teljesen egyetértek vele.

konrada 2021.04.14. 09:46:35

@midnight coder:
Nem Fletóéknak kell az orrukat befogni - lévén ők gátlástalanok, szavazói meg hát... (tudom nem illendő a szavazókat minősíteni, de náluk tényleg ütnek a felmérések, amelyben a polgári réteg, az értelmiség, a fiatalság - persze néhány gátlástalan politikusnak vágyó, illetve holdudvartag kivételével - nem nagyon fordul elő a támogatóik között), egész addig nem fognak 20%-os választói! arány fölé kerülni, míg nem tudják magukba integrálni a többi pártot. (Mint ahogyan a fidesz is csak akkor tudott 20% fölé menni, amikor lenyelték a kisgazdákat, kereszténydemokratákat, és a madöfösöket.)

...szóval a választóiknak kéne, de azok még tán Rajk akasztásával, az 56-os megszállással, a munkássörség létjogosultságával is egyetértettek úgy, hogy nekik az nem büdös, hanem szükségszerűség volt.

...a többieknek kell befogni az orrát, akik olyant támogatnak, akiknek ezzel a trutyival kell mosakodniuk...

blaubner 2021.04.14. 09:53:43

@bozon: "...Milyen "agyhalott Hadházy [...], aki egymás után bukik bele a kínosan ügyetlen hazugságaiba"? Ő az egyik, a maga nemében üdítően kifogásalan jelenség az ellenzékben. Ha tőle hallasz valamit, abban bízva bízhatsz, hogy úgy van...." -- ez igaz volt a pár évvel ezelőtti hadházy-ra, a korrupcióinfóival őszintén megpróbálta felszínre hozni a kormányzati visszaéléseket, sőt - ha jól emlékszem - talán ellenzéki ügyeket is feltárt. de azóta teljesen elszállt, kb. mindent támad, ami fidesz, szubjektív és megalapozatlan módon. ezzel - legalábbis az én szememben - leírta a korábbi hitelességét. főleg a járvány kezelésével kapcsolatban vagdalkozik szvsz teljesen feleslegesen, mert objektív tényfeltárás helyett - amiben erős volt - már csak a baloldali kommunikációs paneleket próbálja alátámasztani.

más: alapvetően egyetértve a poszt meglátásaival (jól összeszedted a folyamatot), amit nem értek az az, hogy az egyre több mérsékelten jobboldali politikai kezdemény (gémesi, pálinkás stb.) akár puzsérral és márki-zajékkal kiegészülve miért nem áll össze egy párttá, akkor legalább lenne esélyük 5%-kal becsusszanni a parlamentbe, és onnan erősödni. így saját magukat irtják ki pár év alatt, és esélye sem lesz egy vállalható jobboldali pártnak.

Ekrü 2021.04.14. 10:15:25

@andras_2:
Már bocs,de ha egy újságíró arra képtelen,hogy felhívja az OMSZ-t ,akkor az nem menjen újságírónak.Ha pedig az ellenzék olyan hülye ,hogy ellenőrzés nélkül közreadjanak kamuvideókat,akkor nem valók az ország vezetésére.

"mondja ezt egy Fideszes, miközben Orbán programot se ír a választásra, mégis rászavazol, te kis selejt"-Ennek mi köze van ahhoz ,hogy ti ezek szerint a saját ellenzéki szakpolitikusaitok véleményére nem vagytok kíváncsiak? Akkor mi alapján várjátok el,hogy mások elhiggyék amiket mondanak?

"ha online "konferenciára" gondoltál, az még kevesebb embert érdekel a szakértők száraz, esetlen vartyogása zoomon. "-Ja,hogy nektek ilyen dilettáns szakpolitikusaitok vannak,hogy még ti sem tudjátok meghallgatni őket? Akkor mégis miért kéne rátok szavazni?

Ekrü 2021.04.14. 10:19:28

@andras_2:
"pár hónap alatt megváltoztatják a választási rendszert, és új választást írnak ki. ennyi. "-Választási rendszert kizárólag 2/3-al lehet megváltoztatni, azt pedig kétlem,hogy valaha is eléri az ellenzék. Vagy az ellenzék törvénytelenül,alkotmányellenesen akar kormányozni?

bozon 2021.04.14. 10:19:40

@andras_2: figyelj, hagyd ezt abba! Te is tudod, hogy ezerszer kitiltottalak már, és nem hugyoztam tőle vért. Te talán igen. Jó lenne neked is, ha a véleményedet a primitív körítés nélkül tálalnád.

Az viszont, hogy mást vádoltál floodolással, már mindennek a teteje! :-D

bozon 2021.04.14. 10:25:23

@blaubner: a középjobbos kezdemények sokasága, és így egymás gyengítése egy külön történet lehetne (nem fogom megírni ;-)).

Egyfelől ott van az, hogy őket is tizedeli a nagy összefogáshiszti: az egyik egy kicsit be akarna szállni, a másik jobban, a harmadik egyáltalán nem (szerintem a legutóbbinak van igaza). Másfelől a mai politikai térképen az egyetlen hiteles és szabad szemmel is látható centrumerő az MKKP (nem vicc! :)). A mérsékelt zónában tehát a rajtuk való túlnövés a belépési küszöb, ami sem nem egyszerű, sem nem magától értetődően hasznos mutatvány, hiszen egy erős mérsékelt "komoly" párt lehet, hogy csak annyit érne most el, hogy elütné mind a Kétfarkút, mind saját magát a bejutástól.

Konklúzió: a centrumnak is bármikor kialakulhat a maga kicsi összefogáshisztije. Bár talán ez egy konstruktívabb hiszti, hiszen alapvetően nem a volt állampárthoz való viszonyról szól.

kommentes nikk 2021.04.14. 11:43:44

@ben2:
@ben2: "De mi a helyzet a szakértői háttérrel?
Miért nem látunk ellenzéki konferenciákat oktatásügyről, gazdaságról, külpolitikáról?" - mert a lőtéri kutyát nem érdekli az ilyesmi, egyik oldalról sem, leszámítva egy olyan marginális kisebbséget (nevezzük belpesti értelmiségnek, persze vidéken is akad belőlük), akik nem tényezők a választásokon, a maguk huszonpár ezres létszámával, a Hitgyüli magában többszörös tényező, és nekik csak utalni kell egy vaskosat, és rendelkezésre állnak, falun meg megoldható a dolog krumplival, zsebekbe csúsztatott ezresekkel, ésatöbbi, akkor minek fárassza magát bárki beszélőfejes konferenciákkal, aminél az M1-en a vasárnapi keresztény félórát többen nézik? Egyébként amúgy majdnem mindenben egyetértek veled.

oassasa 2021.04.14. 19:52:11

"mondja ezt egy Fideszes, miközben Orbán programot se ír a választásra"

Igen, a FIDESZ legutóbb is csak azt mondta, FOLYTATJUK.

Ez kevés, most fel kell sorolniuk mit tettek, mert az emberek elfelejtik , hogy mit kaptak eddig.

oassasa 2021.04.14. 19:58:48

@bozon: Hadházy komolytalan, csak vádaskodik, nem a jó kérdéseket teszi fel.

Szükség lenne egy olyan emberre aki a hatalmon levő kormány visszásságaira hívná fel a figyelmet, de Hadházyt csak a szavazatok érdeklik.

Hasonlít Dúró Dórára, csak nem olyan aranyos.

bozon 2021.04.14. 20:53:48

@oassasa: Hadházy azért "vádaskodik", mert van bőven vádaskodnivaló. Továbbra is tartom, hogy az általa feldobott ügyek egytől egyig érvényesek szoktak lenni.

Az egy másik kérdés, hogy ezzel messze nincs letudva az ellenzék leckéje. De a többit ne Hadházy csinálja! Nem vezető, nem is csapatjátékos, nem szakpolitikus. Ő egy oknyomozó, és azt tök jól csinálja (látványosan bénázik is, amikor mással próbálkozik, pl. tüntetést szervez -- de persze sokszor be is tartanak neki a "szövetségesek", amikor kilépne a szerepéből).

Az ellenzék problémája, hogy a többi szerepre viszont nincsenek alkalmas emberek.

Istencsászáralfakirály 2021.04.14. 23:17:43

@ben2: Ráadásul Hadházynak ott van a legújabb balhéja.
Újabb "leleplezésében", azon kesereg, hogy valami faluban, "mélyszegény, éhező romákat" megbirságoltak fejenként 50.000-rel, mert mikor a segélyért mentek nem volt rajtuk maszk. Belevette az orbáni diktatúrát (mert ha egy faluban megbírságolnak valakit arról is a patás tehet), meg a rendőrállamot meg mindent. Aztán kiderült, hogy a "mélyszegénységben élő romák", valójában kaszinozó, rongyrázó cigányok, akiknek olyan BMW-jük van amiért nekem évekig kéne a fizetésemet félretenni. Ja, és, hogy derült erre fény, a facebookon hencegtek vele a cigányok.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.04.15. 06:14:39

Pedó Matyi már megint hiába dolgozott egész éjszaka...

bozon 2021.04.15. 10:42:03

@Istencsászáralfakirály: van erre egyébként egy olyan, a tényeket tételesen bemutató újságcikk, vagy akármi, ami színvonalában legalább egy Hadházy-poszt szintjét eléri?

bozon 2021.04.15. 12:38:30

@Istencsászáralfakirály: DJ Jeszy azt írja, hogy odakommentelte a Hadházy-poszt alá a nyomozását, de én nem találtam. Odakommenteltem én is, hátha kiderül az igazság.

www.facebook.com/hadhazyakos/posts/3577760329001451?comment_id=3598533296924154

Istencsászáralfakirály 2021.04.16. 16:23:07

@bozon: Hozzáteszem az is nagyon kínos, hogy valaki a kormányt hibáztatja, mert megbüntetnek valakit egy faluban. Valami "mélyszegényt" megbüntetni egy bkv ellenőr, akkor az is demagóg lenne, ha ezért mondjuk Karácsony Gergelyt hibáztatná valaki. Nem is értem Hadházy logikáját. Ha valaki szegény, akkor rá már nem vonatkoznak a szabályok. Ha valaki szegény (most vonatkoztassunk el attól, hogy "Hadházy" mélszegényei, pont nem voltak azok) , akkor nem tud felvenni egy maszkot?

bozon 2021.04.16. 17:20:16

@Istencsászáralfakirály: a mélyszegénység itt úgy jön képbe, hogy ha a szegény csávó kimegy a postaautóhoz maszk nélkül a háza elé, akkor elsőre kap egy ejnyebejnyét, másodikra meg, mondjuk, egy ezresre megvágják. Az 50 rongy ebben az esetben akár többedszeri esetben is elfogadhatatlan lenne, nem hogy elsőre.

Istencsászáralfakirály 2021.04.17. 23:13:33

@bozon: 1000 ft nem visszatartó erő. Ezek nem voltak szegények, mélyszegények meg pláne nem. Most talán megtanulja, a szabályokra szaró, rongyrázó primitív bmw- cigánya, hogy nem szórakozásból kell a maszkot hordani.

bozon 2021.04.18. 11:40:13

@Istencsászáralfakirály: mondom, mélyszegénység esetén lett volna az ezres a megfelelő mérték, így meg -- ha amúgy igaz a történet -- jöhet az 50 rongy.
süti beállítások módosítása