Sétáló Budapest

Tömegközlekedj, lécciléccilécci – de miért is?

2021. május 28. 05:32 - bozon

A várospolitika, a fenntarthatóság, a Budapest iránt érdeklődők nyilván tudják, hogy miért, de az egyszeri utas szokásain csak az fog változtatni, hogy milyen áron és mit kap. Ennek fényében, ha amiatt aggódunk, hogy a járvány után sok ember nem tér vissza a tömegközlekedéshez Budapesten, akkor vagy javítanunk kellene a szolgáltatáson (vagy legalább nem hozni rossz döntéseket), vagy elgondolkodni a jegyrendszer visszásságain. Ehelyett klasszikus pótcselekvésként azt jelentette be a BKK, hogy a járványhelyzet alatt rommá csökkent utasszámokat majd egy népszerűsítő kampánnyal próbálja visszatornázni.

atszallojegy350.png
Pár értelmetlen korlátozást és a túlárazást leszámítva egy nagyon régi javaslatunk már megvalósult: átszállójegy 350 helyett 530 forintért

Ha arról esik szó, hogy mit kap az utas és mennyiért, akkor az utóbbi kérdés kapcsán nyilván árengedményben reménykednek az utasok, és ugyanettől rettegnek a vezetők. A mai helyzetben, a ciklusokon és politikai blokkokon átívelő kivéreztetés eredményeként most elfogadjuk, hogy az árcsökkentésben nincs mozgástér. De a tarifák kapcsán nem is csak erről lehet szó. Ha esetleg valahogyan, valamiért felmerülne annak a gyanúja, hogy az alkalmi jegyek struktúrája rossz – és ugye, rossz? –, akkor akár érdemi bevételi áldozat nélkül is lehetne javítani a helyzeten. Az alkalmi jegyek ugyanis kifejezetten az új, eddig nem tömegközlekedő utasokat tudnák még jobban bevonzani a rendszerbe, vagy éppen eltaszítani onnan. 

Miért taszítjuk ma az alkalmi utast?

Ma már nem is lehet, és nem is érdemes tudni, hogy milyen érdekek, milyen megfontolások mentén alakult ez így, de ha Budapesten valaki alkalomszerűen használja a tömegközlekedést, általában a „vonaljegy” nevű, szerte a világban ma már nagyjából értelmezhetetlen jegyfajtával teszi ezt. A budapesti tömegközlekedés messze első számú alkalmi jegye olyan tarifaképzést valósít meg, ahol az utas átszállásonként fizet, a hosszú közvetlen kapcsolatokat pedig a legjutányosabban kapja. Mintha nem pont az átszállás lenne a leggyűlöletesebb és a leginkább minőségromboló része a tömegközlekedésnek!

Két alkalmi használói stratégia alakult ki emiatt a hálózaton. Az egyik a sima bliccelés. Máig nem tudjuk, hányan csinálják, de az biztos, hogy bevételt nem termelnek (az viszont lehet, hogy összességében még egy bliccelő is hasznosabb a városnak, mint egy autó, de ezt most hagyjuk, messzire vezet). A másik stratégia a „félig bliccelés”: ha már a teljes bliccelés nem megy, a delikvens igyekszik olyan útvonalat választani, ami csak egy ténylegesen jegyköteles eszközt (elsőajtós buszt vagy metrót) tartalmaz, a többin majd elviszi a lendület. Ha ugyanis egyszer átszáll az ember, és tényleg mindig jegyet használ, akkor oda-vissza már minimum 1400 forintot költ, és 1650-ért már napijegyet lehet venni (amit viszont végképp nagyon kevesen vesznek meg, tehát sejthető, hogy a vonaljegy–napijegy-határon szinte senki nem hatol át).

Az átlagos átszállásszám kerülőúton való meghatározása 

Ha valaki végig követni szeretné a gondolatmenetet, nem fogja tudni, hogy a következőkben használt átlagosan kb. 1 átszállás / utazás értéket honnan vettük. Sajnos, a BKK nekünk nem szolgáltat ilyen adatokat, ezért ezt közvetlenül hivatkozhatóan nem tudjuk közölni, de szerencsére valamit kigugliztunk, amiből meg lehet határozni. 

Ha a KSH itt található utazásstatisztikai összefoglalóját vesszük, akkor ennek 9. táblázatában megtaláljuk először az összes autóval megtett távolságot naponta, illetve az átlagosan megtett távolságot. Ezek hányadosa 2658797 / 13 = kb. 205 ezer az autós utazások napi száma Budapesten. Ugyenilyen mutatókkal, a busz-troli-villamos hármassal, a metróval és vonattal, hév-vel megtett utazások száma 1965047 / 6 + 610501 / 6 + 322223 / 12 = kb. 456 ezer tömegközlekedési utazás. 

A leírt adatok azonban nem a teljes utazásokra, hanem csak a felszállások és leszállások közti szakaszokra vonatkoznak: itt külön utazás kezdődik minden átszállás után. 

Ha hasraütéssel azt tippeljük, hogy a tömegközlekedésben átlag egyszer szállnak át az utasok, akkor a teljes utazások a tömegközlekedésben a fenti összeg felét (228 ezret) teszik ki. Autóval nem szoktunk átszállni, ezért így az összes utazás kb. 47,3%-a autó (a többi módot, illetve a P+R-t elhanyagolva). 

A 12. táblázatban megtaláljuk a 0, 1, 2, 3 és több átszállás előfordulási részarányát a teljes utazásokon belül. Az átszállás nélküli utazásszámokból az autót (64,8% – 47,3% = 17,5%) levéve (és továbbra is elhanyagolva a P+R-t) az átlagos átszállásszám: (17,5 × 0 + 24,1 × 1 + 7,5 × 2 + 3,6 × 3) / (17,5 + 24,1 + 7,5 + 3,6) = 0,95; ami kb. stimmel is. Tehát tényleg egy átszállás körül van az átlag. 

Van persze egy harmadik stratégia is: autóval utazni. Ki akarna ugyanis az utazásnak pont azért a részletéért fizetni, amit a legjobban utál? Ki akarna egy átlagos (átlagosan egy átszállásos) oda-vissza útért 1400 forintot kiadni? 1400 forintból meg lehet venni három és fél liter benzint, ami testvérek között is simán elég egy kisebb csotrogánnyal legalább 50 kilométerre (25 km oda-vissza, aminél az átlagos utazáshossz jóval rövidebb is). A csotrogány fenntartási költségét, amortizációját persze nem számoljuk, mert az egyszeri utazó sem szokta, illetve mert a csotrogány amúgy is majdnem mindenkinek ott áll a háza előtt bevetésre készen.

Van megoldás

Egy szó mint száz: a vonaljegynek egy elég szűk piaci szegmense van (jé, a szegmentált piacokról e poszt keretesében már értekeztünk!), és azon belül is kimutatható (sejthető?), hogy utazásonként egynél többet nagyon ritkán használnak el az utasok. Mi lenne, ha ezek után egy vonaljegy áráért (vagy annál egy icipicit többért, hogy egyben egy jóhiszemű kiskaput is keressünk az áremelési stopon, ha muszáj) odaadnánk nekik legálisan az egész utat egy nagyvonalú időkorláttal, például másfél órával (lehet egy órában is gondolkodni, de abból sajnos még nagyon sok utazás kilóg)? 

  • Csak emiatt nem fognak sokan még egyszer átszállva továbbutazni, hiszen a plusz átszállás felár nélkül is taszító tényező, és az úticélok se változnának hirtelen meg.
  • Aki félig bliccelt, ugyanakkora bevétel mellett legalizálódik és örül.
  • Az a kevés utas, aki átszállva még egy vonaljegyet érvényesített, minimális bevételkiesés mellett még jobban örül.
  • Azok, akik teljesen elbliccelték a jegyet, korrekt ajánlatot kapnak: nem kell félni, nem kell elkerülni egy csomó eszközt, és mégis olcsón célba jutnak.
  • Azok, akik a fentiek miatt döntöttek az autó mellett, szintén korrekt ajánlatot kapnak. Lehet, hogy egyes esetekben ez így már versenyképes lesz az autóval? Azért túlgondolni sem kell a dolgot, de ez most jó: rohamukkal nem okoznak sűrítési igényt, csak egy kis plusz bevételt.

Ami a kockázatokat illeti, a BKK összes tarifabevételéből a vonaljegyes résznek (kb. 21,28% – mindenkinek, aki továbbra is utánunk szeretne számolni: nettó árbevételről van szó!) is legfeljebb százalékairól, azaz az összes bevételen belül a százalékos nagyságrendet sem elérő összegről, legfeljebb évi százmilliós összegről van szó (azt se hallgassuk el, hogy a túl drága átszállójegyet ma megvásárló utasokon veszítünk évi 70 millió forintot). A költségek nagyságrendjében tehát ott tartunk, mint a pótcselekvés-jellegű reklámkampány esetében (persze, itt egy kicsit csúsztatunk, mert a stimmelő nagyságrend jelenthet mondjuk kétszeres kiesést; de jelenthet akár nyereséget is!). Csakhogy még ha rövid távon bevételkiesés is, ez a jövőbe mutat.

Van ugyanis ennek a fenenagy korrektségnek és alkalmiutas-barátságnak egy hosszabb távú következménye is. A békeidőben is lassan, de biztosan utasokat vesztő budapesti tömegközlekedésnek semmi sem tesz rosszabbat, mint ha még azokat is folyton eltaszítja, akik néha kipróbálnák. Mégis, honnan várjuk akkor a helyzet jobbra fordulását? Arról nem is beszélve, hogy egy utasbarátabb jegyrendszer és a hozzá kapcsolódó minimális kockázatok felvállalása segíthetne egy átfogó szemléletváltásban is: becsüljük meg az utast, mert egyrészt nem ő van értünk, hanem mi érte, másrészt mert az elvesztett utast ezerszer nehezebb visszacsábítani, mint a meglevőt, a tömegközlekedni hajlandót megtartani és beljebb édesgetni.

Nyilván lehetne erre a miniatűr jegyreformra egy alaposabb marketingkutatást is alapozni – nem kell nekünk elhinni semmit –, csak ezzel az a baj, hogy már régen kellett volna. Mivel a fillérek elvesztésétől való (tettetett) félelem mindent felülmúl, valószínű, hogy az illetékesek – biztos, ami biztos – eddig sem kezdtek bele semmilyen ilyen irányú érdemi vizsgálatba, és ezt kőkeményen tartani is fogják. Arra van tehát szükség, hogy egy ilyen, józan paraszti ésszel is viszonylag jól átlátható hatású esetben legyen egy határozott felsővezető a fővárosi garnitúrában – egyébként jelenleg nincs –, és ő kiadja az ukázt legalább egy durva hatásvizsgálatra, ami 2019-ben kezdve már meg is lenne bőven. Vagy magára a jegyreformra. (Minimális) kockázat nélkül nincs győzelem!

A nagykoalíciós tutyimutyiság nélkül már rég létezhetne

Ezzel szemben még híre-hamva se volt a Sétáló Budapestnek, amikor ez a programpontja már 2010-ben megvalósulhatott volna. Az akkori friss fővárosi LMP-frakció számára készítettem (sokadszorra reklámozom már azóta) egy előterjesztést a tömegközlekedési tarifákról, és már abban is megvolt egy, az időbélyegzős jegykezelőkészülékek részleges hiányát is kezelő, de alapvetően mégis időalapú átszállójegy. Ezt akkor a friss frakciótagokkal az akkori friss fővárosi és BKK-vezetés megbeszélte; megállapították, hogy bonyolult, dolgozni kellene vele, és az elektronikus jegyrendszer előtt „arra a kis időre” ezért már jobb lenne elő se terjeszteni. Megszavazni és bevezetni pláne!

Azóta eltelt 11 év, és Budapest aktuális stratégiájában az elektronikus jegyrendszernek való új nekifutás sem kecsegtet 6 éven belül semmivel. Még szerencse, hogy senki nem kapkodta el arra a kis időre: eddig legalább 17 évre. Közben a cikk elején levő képen bemutatott átszállójegy valamilyen véletlen folytán alapvetően a 2010-es javaslatnak megfelelően mégiscsak megvalósult (ezért a nem időbélyegzős jegykezelést már le sem írom; a lényeg az, hogy a technikai ellenvetésekből látványosan nem volt igaz egy szó sem), csak pár felesleges korlátozással és túlárazottan – hogy láthassuk, működik, csak éppen senki ne vegye meg.

Szóval, ez is csak egy tollvonásba kerülne; azaz került volna már 11 éve. 

Kiegészítő ötletek csőstül

Nyilván, amikor egy ilyen apró beavatkozásról, változtatásról van szó, rögtön az eszünkbe jut, hogy ezzel egy füst alatt pár másik problémát is megoldhatnánk. Nem célunk a téma túlduzzasztása, de ugyanúgy, ahogy az alapproblémát se vizsgálta komolyan semelyik városvezetés az elmúlt években, meg lehetne fontolni pár szinén triviális vagy aközeli módosítás bevezetését.  

Ezek közül a legelső és legkönnyebb a járművezetők álma: a fedélzeti jegyeladásokat visszaszorító áremelés. Ha 500 forint lenne a járművön vásárolt jegy, akkor egy kis többletbevételhez is juthatnánk, és a sofőrök is jól járnának, mert csökkenne a terhelésük (a jegyautomaták számának növekedése miatt is helyes ez a lépés). Persze, a két hatás egymással ellentétes, de valamit valamiért.  

És ha már a jegyautomatáknál tartunk, érdemes belőlük többet venni? Az idézett régi javaslat még az okostelefonok előtti korból való, ezért sms-alapon van benne mobiljegy, de a mai világnak is megvan a megfelelő megoldása. Sokkal több pénz ment el már automatákra, mint amennyiből a teljes mobilátállást meg lehetett volna csinálni (a papírjegyek nem teljes kiszorításával, persze), de közben sajnos egy állami mobilfizetési monopólium is keletkezett.  

Szintén szerepel az idézett régi javaslatban, de magától értetődően felmerül ma is, hogy egy – mondjuk másfél órás – alapjegy mellett lehetne egy jóval rövidebb idejű, például fél órás szakaszjegy is. Olcsóbban, hogy egy újabb típusú utazást is megunkhoz csábítsunk. Vagy csak veszítsünk az esetek egy részében a régi alapjegyhez képest? Is-is, de ha bármelyik városvezetés komolyan vette volna a kérdést, már rég vizsgálhatta volna ezt is.

27 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://setalobudapest2019.blog.hu/api/trackback/id/tr6716574290

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Dezsike 2021.05.28. 22:56:41

A másik gond, hogy amikor 2006-ban vett vonaljegyet, a pénztáros azt mondta, hogy örökre érvényes. Amikor 3 éve fel akartam használni derült ki, hogy lejárt... Mi van?! Fizettem a jegyért, miért ne használhatnám fel? Meg is tettem, lelkiismeret furdalás nélkül. Az időalapú jegyek mellett ez is egy probléma, bár főleg a MÁV és a Volánbusz érintett, mert ott pár óra-nap alatt lejárnak a jegyek, de a BKK is érintett. Az olyan jegyek, amik nem kötődnek konkrét járathoz, mint például az IC helyjegy, miért jár le? Az ára ki van fizetve, miért nem mindegy, hogy mikor használom fel? Nemrég volt probléma a MÁV 4 órás lejáratából, nem tudtam, hogy el fog húzódni az ügyintézés, szerencsére a kaller elnézte, hogy EGY PERCE lejárt a jegy, de hivatalosan már nem fogadhatta volna el. Ez nem más, mint lehúzás. Országosan, a kormány szintjén kéne kötelezni minden szolgáltatót a korlátlan érvényességű, időalapú jegyek bevezetésére. Kb csak így ment minden előrelépés.

Ahoj- 2021.05.28. 22:59:04

Mellesleg minden járat rendelkezik már digitális pecsételős készülékkel. Semmi akadálya nem lenne 15, 30, 60, 90, 120 perces jegyek bevezetésének. Természetesen nem dolgoznak ilyen filléres dolgokon.

Lehetne home office bérlet. 3 hónap időtartam alatt 30 napra érvényes bérlet 12.000 Ft-ért. Lenne számos filléres, hatékony megoldás, de inkább sokmilliós reklámkampány kell, mert az aztán motiválni fogja az embereket a tömegközlekedésre.... Jah nem.

bozon 2021.05.29. 07:18:12

@Ahoj-: Van egy ilyesmi jegy, úgy hívják, hogy 5/30-as jegy, egy hónap alatt 5 napon érvényes. Tehát az általad leírt "30/90-es" jegynek is megvan már a túlárazott verziója: 13650 forintért veheted meg három hónapra, és csak 15 napra érvényes. :)

bkk.hu/jegyek-es-berletek/arak/napijegy/530-bkk-napijegy.34/

A linkelt közleményben nem volt meg, hogy hányan veszik meg.

Dan da Man 2021.05.29. 09:12:20

Sohasem fogom megérteni ezt az országot.

A poszt kitűnő. A benne szereplő gondolatok kivitelezhetők, és agyi átállítást igényelnének nem technikait.

Még a hozzászólásokban felmerülő gondolatok is konstruktívak és okosak.

És itt állunk mégis, és kívülről nézzük, ahogy egyesek a status quot őrzik a tűz körül. Pedig, ha valamikor, akkor most érdemes lenne bármit kipróbálni, mert ennél vesztesebb helyzet már nem lehetne...

midnight coder 2021.05.29. 10:03:30

A BKV önmagában egy problémahalmaz. Ott kellene hogy kezdõdjön a dolog, hogy legyen egy normális elektronikus jegyrendszer. Ha mi nem tudunk ilyet kitalálni, akkor venni kellene meglévõt olyan országoktól, ahol ez jól mûködik. Vagy legalább lekoppintani az ottani megoldásokat. Amúgy ha már tarifa ötletek, az rendben van, hogy az átlag 20 napon át használt jegy 10 ezer forint, míg egy napijegy amikor utoljára vettem olyan 1600 forint?

És igen, amióta homeoffice van, nem vettem BKV bérletet. Ez fájhat ugyan a BKV-nak, de igazából a leginkább környezetbarát utazási mód, ha nem mész sehová.

horrorpornó bábszínház 2021.05.29. 14:32:47

Hosszú, túlbonyolított és kurvára nyögvenyelős írás, a lényeget kb. 15 sorban össze lehetett volna foglalni.

"egy vonaljegy áráért (vagy annál egy icipicit többért, hogy egyben egy jóhiszemű kiskaput is keressünk az áremelési stopon, ha muszáj) odaadnánk nekik legálisan az egész utat egy nagyvonalú időkorláttal, például másfél órával"

A BKV-jegy ára most majdnem pontosan 1 euró, nem nagyon kellene ezt emelni, ez 90 percre pont megfelelő ár lenne.

Érdekes, hogy a fasz Karácsonynak is ez pont nem jut eszébe, csak az autósok basztatása a napi 3500 (a kerekescigány-klub adata, 2,7 millió kerekes cigányt számoltak a számlálóik a budapesti utakon, az napi kb. 7000, de aki elment otthonról, azvalószínűleg haza is megy, azaz 2-szer számolja a rendszer, és akkor a jóval többször számolt futárokról még szó sem esett) kerekes cigány ajnározásával.
Tönkrebaszni 1,7 millió ember közlekedését 3500 kerekes cigány miatt.

bozon 2021.05.29. 14:49:39

@horrorpornó bábszínház: hát, nézzük mindig a jót; köszönöm, hogy a tartalomban egyetértesz! :)

Szeretem egyébként alátámasztani, amit írok.

A kerekes cigányok lesznek még többen is. Lehet, hogy te is az leszel egyszer! Ez a jövő útja.

Egyébként meg az ilyen statisztikákban utazásokat kell számolni, nem pedig embereket, hiszen ettől függ a forgalom. Emiatt az itt említett többszörös számlálások nem módszertani hibák.

Sadist 2021.05.29. 15:21:34

@midnight coder: "Amúgy ha már tarifa ötletek, az rendben van, hogy az átlag 20 napon át használt jegy 10 ezer forint, míg egy napijegy amikor utoljára vettem olyan 1600 forint?"

Nyilván nem, ahogy az is baromság, hogy akkor is ki kell fizetned a teljes vonaljegyet, ha mindössze egy megállónyit utazol. Ez pont azért van, mert elavult a jegyrendszer és nem képes kezelni azt, hogy egyik utas végállomástól végállomásig utazik minden nap, másik pedig csak hetente kétszer két megállót az egyik vonalon, egyet a másikon és még hármat a harmadikon, ezért az átalánydíjas megoldás felé próbálják terelni az embereket, gyk. vegyenek bérletet, mert az olcsóbb, egyszerűbb és a BKK-nak is nagyságrendekkel könnyebben kezelhető és tervezhető.
Ha olyan elektronikus rendszer lenne, mint pl. Londonban, hogy csak fel és leszálláskor le kell csippantanod az RFID-s utazókártyádat, akkor megoldható lenne, hogy mindenki ténylegesen csak annyit fizessen, amennyi szolgáltatást igénybe vett, mindenki számára olcsóbb lenne, a BKK-nak pedig azoktól is lenne bevétele, akik eddig elbliccelték havonta pár alkalommal azt az 1-2 megállót.

Sadist 2021.05.29. 15:40:46

@Dezsike: "Az időalapú jegyek mellett ez is egy probléma, bár főleg a MÁV és a Volánbusz érintett, mert ott pár óra-nap alatt lejárnak a jegyek, de a BKK is érintett."

Az hagyján, ráadásul úgy van, hogy ha előre megveszed a jegyet, akkor 100 km-nél rövidebb utazás esetén legkésőbb másnap fel kell használnod, ha 100 km-nél hosszabb, akkor ráérsz később is.
Meg ha megvettél egy jegyet 250 km-re egy átszállással és az átszállásnál nem közvetlenül a következő járattal akarsz tovább menni, hanem mondjuk a 2 órával későbbivel, mert van valami elintéznivalód abban a városban, akkor külön kérni kell a jegypénztárban utazásmegszakítást. Agyfasz az egész.

horrorpornó bábszínház 2021.05.30. 17:00:55

@bozon:
Már vagy 15 éve ezt mondom, szóval nem csoda, hogy egyetértek. Annak idején, még Demszky idejében össze is állítottam egy listát az EU-s fővárosok jegyárairól a budapestivel összevetve, Demszkyt nem érdekelte, Tarlós fogadott, átadtam neki kinyomtatva és fájlban is, de sokat nem tett ő sem az ügy érdekében.

A kerekes cigányok egy elenyésző kisebbség, nem az ő érdekeiket kellene előtérbe tolni a 99,8%-os többségéivel szemben (3500 kontra 1,7 millió). Emiatt soha többé Karácsonyt, ha Fürjest indítják ellene 2024-ben, akkor rá szavazok. És ha a kormányfői előválasztáson ő lesz a nyertes, akkor inkább a Fideszre. Karácsony egy ostoba, agyatlan fasz, ipari áramot vezessen, ne fővárost vagy országot.
Jelentősen többen a kerekes cigányok esetleg egy olyan világháború vagy katasztrófa után lesznek, amikor a motoros járművek teljesen elérhetetlenné válnak. Fiatalok divatja, pár évig még kitart, aztán hanyatlik.
A jajdenagyonkihasznált körúti kerekescigánysávokon 2-3 percenként megy el egy kerekes cigány még nyáron is, amikor jó az idő, télen meg 10-15 percenként. És emiatt elvett ez a faszkalap egy sávot az autósoktól.

horrorpornó bábszínház 2021.05.30. 17:02:54

@Sadist:
A napok nem utaznak sehova, nem hogy minden nap, de egy nap sem.
Vagy a mindennapra gondoltál?

Sadist 2021.05.30. 20:15:16

@horrorpornó bábszínház: Nem, konkrétan arra gondoltam, hogy egyél szart és dögölj meg! :)

horrorpornó bábszínház 2021.05.30. 22:17:55

@Sadist:
Csak utánad.
Bár neked a szarevésben már nagy gyakorlatod lehet.

kiskisutca 2021.05.31. 15:46:40

@Kombiné Ferdehátú Mercédesz:

Pont ellenkezőleg!

Nem ingyenessé kellene tenni a tömegközlekedést, hanem minden Budapestre beautózónak kötelező kellene tenni a napijegy/bérlet vásárlását.

A közterületen történő autótárolást kellene megszüntetni, az hozza be az autóját a városba, aki el tudja magánterületen helyezni.

horrorpornó bábszínház 2021.06.03. 15:03:09

@kiskisutca:
Jó nagy faszság lenne mindkettő.

Még szerencse, hogy ennyire még Karácsony se hülye, mint te.

bozon 2021.06.03. 16:14:18

@horrorpornó bábszínház: nem, nem, fasza ötlet mindkettő. :)

A napijegyvásárláshoz azért annyit hozzá kell tenni, hogy csak a kilométerarányos útdíj a megoldás, mert ha napi vagy havi összegért be lehetne jönni, akkor a delikvensek igyekeznének "jól kihasználni" a megvásárolt idejüket, azaz túlhasználnának. (Ezért világos, hogy hol kell a használatarányosságra törekedni, és hol az ellenkezőjére.)

A közterületi parkolás (részleges) megszüntetése kulcskérdés. A városok élhetőbbé tétele előtt ugyanis ez a mértékadó akadály. Semmi sem állja annyira az útját ma a városok emberibbé, hatékonyabbá tételének, mint a közúti közlekedés területfoglalása (mozogva és parkolva is).

kiskisutca 2021.06.03. 16:17:18

"Ki akarna egy átlagos (átlagosan egy átszállásos) oda-vissza útért 1400 forintot kiadni? 1400 forintból meg lehet venni három és fél liter benzint, ami testvérek között is simán elég egy kisebb csotrogánnyal legalább 50 kilométerre (25 km oda-vissza, aminél az átlagos utazáshossz jóval rövidebb is). A csotrogány fenntartási költségét, amortizációját persze nem számoljuk, mert az egyszeri utazó sem szokta, illetve mert a csotrogány amúgy is majdnem mindenkinek ott áll a háza előtt bevetésre készen."

Azért a belvárosi parkolási díjat is számítsd hozzá!

kiskisutca 2021.06.03. 16:23:14

@bozon:

(mozogva és parkolva is)

Mozogva nem érzem annyira gáznak! Alacsony sebességgel, kulturáltan, autózzon akinek tényleg indokolt (idős, nagymama, kisgyerekek, gázbojler, nagybevásárlás, stb.), de ne tárolja órákig az autóját BELVÁROSI közterületen!
Van alternatíva: taxi, megosztós autó, tömegközlekedés.

bozon 2021.06.03. 16:28:20

@kiskisutca: az a kitétel, hogy "akinek tényleg indokolt", csak díjfizetéssel fog teljesülni.

horrorpornó bábszínház 2021.06.05. 13:50:12

@bozon:
Nem fasza, hanem fasz ötlet mind a kettő, ilyen csak egy agyatlan barom fejéből pattanhat ki.
Persze sajnos élnek hozzád hasonló gondolkodásképtelen sötét zöld seggfejek is a világon.

bozon 2021.06.05. 21:27:39

@horrorpornó bábszínház: egy ilyen csiszolatlan üvegszilánkot nem szabad veszni hagyni! Éppen ezért javasolnék neked valamilyen doktori kutatást az érveléstechnika terén. Vagy már akadémikus vagy e tudományból? Nem csodálkoznék, elvégre a tehetség az tehetség!

kiskisutca 2021.06.08. 09:16:45

Tömegközlekedj, lécciléccilécci – de miért is?

Amúgy miért jó nekünk, hogy az autósok rászabadulnak a villamosokra? Nincs Budapesten akkora tömegközlekedési kapacitás, hogy csak tömegközlekedéssel meg lehessen oldani a közlekedést.
Csúcsidőben mindennel szívás közlekedni, még bringával is! (igaz a legkisebb szívás.)

Az autósok sirámait meg nem kell túlságosan komolyan venni, mert nem is gondolják komolyan. Belátják, hogy a dugók nem a lezárások miatt, hanem a többi, több ezer autós miatt vannak. Persze lehetne kicsit jobban figyelni a forgalom szervezésre, de nagy csodák nincsenek, x helyen x autó fér el.

bozon 2021.06.09. 09:17:41

@kiskisutca: maga a rendszer is szereplője a benne zajló folyamatoknak. A szintén e rendszerben levő autós utasok azzal, hogy átülnek a tömegközlekedésre, nyomást fejtenek ki a rendszerre, hogy bővítsen. Erre a nyomásra pedig a rendszernek jól kell tudnia reagálni (magyarul bővítéssel).

Technikai dolog, hogy azért merhetjük ezt a folyamatot mindenen túl szorgalmazni, mert úgyse fog hamar és drasztikusan elindulni. Sőt, a tömegközlekedés még ma is (és a múltban is szinte minden pillanatban) utasvesztésben van.

(Ehhez a kérdéskörhöz kapcsolódik egyébként, hogy -- hacsak ésszerű erőfeszítéssel megtehető -- a tömegközlekedő utasoknak meg a seggét is ki kell nyalni, de ezeket a dolgokat a mai döntéshozók és a szakma messziről sem érti.)

törzsmókus 2021.07.21. 01:08:23

@kiskisutca: re kapacitás: azzal nem számolsz szerintem, hogy 1-200 autó utasai szabadulnának rá egy villamosra. Sokkal kevesebb ember ül autóban, mint közösségi közlekedésen csak épp sokkal több helyet foglalnak (és mindig lesz olyan, aki sosem ül át, mert bojlert visz meg a fél lábú nagymamát szülni)

törzsmókus 2021.07.21. 01:09:37

@kiskisutca: Illetve ha kevesebb az autó, akkor a közösségi közlekedés kevesebbet áll a dugóban, ami automatikusan növeli a kapacitást egy fillér befektetés nélkül

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2021.08.07. 00:26:07

@horrorpornó bábszínház: "A kerekes cigányok egy elenyésző kisebbség, nem az ő érdekeiket kellene előtérbe tolni a 99,8%-os többségéivel szemben (3500 kontra 1,7 millió)."

No igen, csakhogy a kerekes cigány politikai tényező ám, lobbiereje van, ezért politikailag megtérülő az ajnározásuk.

"Emiatt soha többé Karácsonyt"

Ezt annak idején én is megmondtam, csak a hülye a hibáiból tanul. Most itt vagyunk egy Karácsonnyal, és szívunk, a sok elbódított libbantnak nagyon köszönjük. És ez a takony most megpróbál felfelé bukni.
süti beállítások módosítása